رییس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش محیط زیست استان تهران: طاعون نشخوارکنندگان کوچک در تهران مشاهده نشده است

در حالیکه در بعضی از استانهای همجوار تهران مانند البرز سومین موج بیماری طاعون نشخوارکنندگان شروع شده است اما به قول رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش، تاریخ طبیعی و ذخائر ژنتیکی استان تهران این بیماری تابحال در این استان مشاهده نشده است.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا در حالیکه از آغاز سالجاری بعضی از استانهای کشور درگیر بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک بوده اند، این بیماری در استان تهران گزارش نشد این در شرایطی است که استان تهران در مجاورت استان البرز که یکی از استانهای آلوده گزارش شده است، قرار دارد. رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش، تاریخ طبیعی و ذخائر ژنتیکی تهران ضمن اشاره به شرایط شیوع این بیماری از تمهیدات اداره کل محیط زیست استان تهران برای کنترل این بیماری ویروسی می گوید.

محمد کرمی در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به تمهیدات اندیشیده شده برای کنترل این بیماری و پیشگیری از شیوع آن در استان تهران تصریح کرد: ما سعی کردیم تا برای پیشگیری از شیوع این بیماری گشت، پایش و رصد ایستگاه های حیات وحش را بیشتر نماییم و این امر توسط محیط بانان، کارشناسان و دامپزشکانی که در اداره کل محیط زیست استان تهران حضور دارند، انجام شد.

وی ضمن اشاره به بازه های زمانی وقوع این اتفاق و شیوع این بیماری اظهار داشت: بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در فصول کوچ و مهاجرت عشایر و ورود دام های اهلی به ایستگاه های پایش محیط زیست اتفاق می افتد. به صورت دقیق این بازه زمانی شامل روزهای ابتدایی سال و ماه های اردیبهشت و خرداد می شود همینطور در ماه های شهریور و مهر که بازگشت عشایر صورت می گیرد، احتمال شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک بالاست.

کرمی ضمن اشاره به همکاری دیگر نهادهای استان برای پیشگیری از شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک اظهارکرد: ما در اداره محیط زیست استان تهران مکاتباتی با مسؤلان استان بخصوص مسؤلان دامپزشکی انجام دادیم و خواهان سرعت بخشیدن به روند واکسیناسیون گونه های اهلی شدیم. اداره محیط زیست استان به صورت کامل در جریان تکمیل روند واکسیناسیون قرار گرفت و نتایج به ما اعلام گردید همینطور محدوده واکسیناسیون و آمار دقیق مشاهده این بیماری به صورت منظم در اختیار ما قرار می گیرد.

رییس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش، تاریخ طبیعی و ذخائر ژنتیکی تهران در انتها ضمن اشاره به دیگر روش های اجرا شده برای مقابله با این بیماری اظهار داشت: آبشخورهایی که این گونه ها از آنها استفاده می نمایند، با مواد ضدعفونی کننده توسط محیط بانان ما ضدعفونی شد و این آبشخورها در مقابل عوامل بیماری زا ایمن شدند همینطور با دستورالعمل عرضه شده به محیط بانان از آنها خواسته شد تا نظافت آبشخورها را به صورت دوره ای در دستور کار قرار دهند و آنرا از از آلودگی پاک کنند.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا در آبان ماه سالجاری با بیان داریوش منتظمی – رئیس وقت گروه بیماری های حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست – و طبق گزارش های ادارات کل حفاظت محیط زیست در هشت ماهه نخست سال ۱۴۰۰، تلفات علفخواران وحشی مشکوک به بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک(PPR) در حیات وحش برخی از استانهای کشور گزارش و به سرعت به دامپزشکی استان اطلاع رسانی شده است. حیات وحش استان هایی نظیر فارس، اصفهان، چهار محال و بختیاری، یزد، خراسان رضوی، مازندران، البرز و خراسان شمالی استان هایی بودند که با این بیماری دست و پنجه نرم می کردند.

منبع: