فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور تاکید کرد برخورد جدی با فروشندگان و خریداران گونه های بدون مجوز

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور اظهار داشت: امسال رویکرد ما برای مقابله با خرید و فروش غیرقانونی گونه ها جدی تر بوده است.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا جمشید محبت خانی در نشست خبری برخط که در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد با ارائه گزارش عملکرد یکساله یگان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: ما امسال زودتر از سالهای گذشته اقداماتی را برای مبارزه با اقدامات مجرمانه در بازارهای فروش گونه های بدون مجوز مانند لاکپشت دریایی، ماردریایی و سمندر لرستانی انجام دادیم. برخورد محیط بانان ما نیز در مقابله با متخلفان جدی تر بوده است.
ردیف بودجه مستقل برای یگان حفاظت محیط زیست برای نخستین بار
وی اضافه کرد: حفظ محیط زیست یک فعالیت دینی و انقلابی است. طبق قولی که داده بودیم، امسال برای نخستین بار یگان حفاظت دارای ردیف مالی و بودجه ای مستقل شد همین طور جیره غذایی محیط بانان به ارزش ۱۴ میلیارد و ۲۰۰ محیط بانان در استانها تقسیم شد و افزایش بیمه و سقف تعهدات بیمه محیط بانان نیز در دستور کار قرار گرفت.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور افزود: ما موضوع شهادت و جانبازی محیط بانان را نیز پیگیری کردیم و بعد از دو نشست محیط بانان میکائیل هاشمی و علی خواجوی بعنوان شهید شناخته شدند و حقوق جانبازان ما نیز مورد پیگیری قرار|گرفت.
تحول تجهیزات خودرویی در سال آینده دغدغه اول رئیس سازمان محیط زیست برای یگان حفاظت
محبت خانی افزود: امسال ۶۰ میلیارد تومان هزینه موتورسیکلت کردیم و ۸۰۰ دستگاه موتورسیکلت بین محیط بانان تقسیم شد و در تلاش هستیم تا بعد از انجام امور اداری، مابقی آنها را نیز بین محیط بانان تقسیم نماییم. این تجهیزات برای جلوگیری از جرائم بسیار مفید خواهد بود. برای سال آینده نیز موضوع تحول تجهیزات خودرویی دغدغه اول رئیس سازمان حفاظت محیط زیست برای یگان حفاظت است.
اقدامات یگان حفاظت برای پرونده محیط بان نجفی
وی ضمن اشاره به مسئله برومند نجفی محیط بان کرمانشاهی اظهار داشت: ما برای حل مشکل برومند نجفی اقدامات خوبی انجام دادیم. سعی کردیم تا با افراد پرنفوذ و مسئولان محلی به ویژه شورای حل اختلاف استان تعامل داشت باشیم تا برای جلب رضایت خانواده شاکی تلاش نماییم. خواسته اول رئیس سازمان حفاظت محیط زیست حل این مشکل همین طور پیگیری وکلای پرونده بوسیله راه های قانونی آنست. امیدواریم تا با تلاش رسانه ها و بزرگان و ریش سفیدان استان این پرونده را حل نماییم.

محبت خانی درباره اصلاح قانون به کارگیری سلاح محیط بانان اظهارکرد: این مورد در مجلس و رسانه ها عنوان شد. در وضعیت فعلی محیط بانان حتی برای حفظ جان خود در جریان ماموریت نمی توانند از سلاح خود استفاده کنند. در حقیقت سلاحی که محیط بانان حمل می کنند، برعکس عمل می کند و جان آنان به خطر می اندازد. در همین رابطه لایحه ای تنظیم و دستور پیگیری ویژه داده شده است. قانون قبلی که در این حوزه وجود داشت، بسیار محدود بود اما امیدواریم در سال آینده با تصمیم گیری عقلانی و علمی قانونی تصویب شود که جان محیط بانان حفظ و در نتیجه ماموریت به درستی صورت گیرد.
تشکیل کمیته پیشگیری از قاچاق حیات وحش
وی اضافه کرد: ما به هیچ وجه نمی خواهیم محیط بانان ما بواسطه سلاح تعریف شوند. محیط بانان که حافظان محیط زیست و جان گونه های جانوری و گیاهی هستند و نمی توانند جان یک انسان را بگیرند اما در صورت درگیری آخرین راه حل استفاده از سلاح است همین طور ما در جریان دیداری که با رئیس اینترپل کشور داشتیم؛ به نتایج خوبی رسیدیم. خروجی این جلسه تشکیل کمیته پیشگیری از قاچاق حیات وحش است تا به این وسیله بتوانیم افرادی که بیرون از کشور در حوزه قاچاق گونه ها فعالیت می نمایند را به کشور برگردانیم و با آنان برخورد نماییم.

محبت خانی افزود: یگان حفاظت و شخص بنده در چهار سال اخیر در دو مرحله میان یگان های حفاظت کشور در دستگاههای مختلف رتبه برتر را به دست اورده ایم که این دستاورد به جهت اقدامات قابل تقدیر محیط بانان ماست.
همه پاسگاه های ما مجهز به پنل های خورشیدی هستند
وی ضمن اشاره به اجرای طرح نصب پنل های خورشیدی در پاسگاه های محیط بانی اظهارکرد: یکی از موضوعات دیگری که در مدت اخیر پیگیری شده، نصب پنل های خورشیدی برای پاسگاه های محیط بانی است. هم اکنون همه ۶۰۰ پاسگاه ما با صرف هزینه ای نسبتا بالا به پنل مجهز شده اند تا بتوانند از انرژی پاک استفاده کنند همین طور چند پاسگاه جدید نیز در استانهای ایلام، همدان و مرکزی افتتاح شده است. ما ساختمان ویژه ای نیز برای محیط بانی تعریف کردیم تا مشخص شود که این مرکز متعلق به محیط بانی است.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: موضوع بعدی که در دستور کار ماست نگاه اجتماعی به محیط زیست است. طرح همیارمحیطبانان دو سال است که اجرا می شود و اکنون ۱۶۵۸ همیار محیط بان داریم و تلاش می نماییم تا پوشش مالی و درمانی آنها را توسعه دهیم همین طور طرح کلاس آموزشی محیط بان در مدارس در دست اجراست و با وجود شیوع کرونا سعی کردیم تا بصورت مجازی و الان به تدریج بصورت حضوری این آموزش ها را ارائه نماییم. ۳۱۲۵ ساعت کلاس در این حوزه برای همیار محیط بانان تشکیل شده است تا در جهت حفظ ارزش های محیط زیست گام برداریم.
مطالبه ما ثبت روز محیط بان در تقویم رسمی کشور است
محبت خانی در ادامه اظهار داشت: مراسم روز ملی محیط بان که روز میلاد امام رضا(ع) است، هرساله با انتخاب محیط بان نمونه برگزار می گردد. مطالبه ما ثبت روز محیط بان در تقویم رسمی کشور است. این فرآیند فعلا در ایستگاه وزارت فرهنگ و ارشاد متوقف شده است و ما منتظر پیگیری های مسئولان این نهاد هستیم.

وی درباره موضوع مطالبات محیط بانان افزود: ۴ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان معوقات دیه های محیط بانان یگان حفاظت محیط زیست بود که مورد پیگیری قرار|گرفت. همین طور ۲ میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان کمک بلاعوض به آنها اختصاص یافت و ۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان حق کشف نیز که متعلق به بازه زمانی سال ۹۲ تا ۹۸ است پرداخت شده است.
از اقدامات خطرآفرین در چهارشنبه آخر سال خودداری کنید
محبت خانی ضمن اشاره به موضوع چهارشنبه آخر سال اظهار داشت: اتفاقاتی که در این روز رخ می دهد موجب آتشسوزی، آلودگی هوا، از بین رفتن درختان و گونه های گیاهی و آلودگی صوتی می شود که از منظر زیست محیطی نیز لطمه زا است. از مردم خواهش می نماییم نگاهی منطقی داشته باشند و مراسم چهارشنبه اخر سال را بدون اقدامات خطرآفرین و برمبنای رسوم سنتی برگزار کنند. رسانه ها نیز می توانند برای فرهنگ سازی درباره این مورد تلاش کنند.
ثبت ۴۰۴ مورد تخلف زیست محیطی از آغاز اسفند
وی اضافه کرد: امسال یگان حفاظت محیط زیست پیشدستانه از اول اسفندماه برای ایام عید دستورالعمل صادر کرده است و برای برخورد و پیشگیری تخلفات تلاش می کند. در این زمان ما پنج پرونده و ۴۰۴ مورد تخلف ثبت کردیم و ۱۱ مار آبی و ۱۱ لاکپشت کشف و هشت نفر دستگیر شده اند. از مردم نیز می خواهیم تا اگر با متخلفان روبرو شدند یا از محل فعالیت آنان آگاهی یافتند، به ما بوسیله سامانه ۱۵۴۰ یا بصورت حضوری اطلاع بدهند.
تبعات رهاسازی ماهی قرمز در رودخانه ها
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور ضمن اشاره به حضور مردم در طبیعت در روزهای نوروز اظهار داشت: در روزهای عید نوروز به ویژه روز طبیعت حضور مردم در محیط زیست بیشتر می شود. تعدادی از مردم سبزه ها و ماهی قرمز را هرجایی رها می کنند. ماهی قرمز اگر در زیستگاه خودش نباشد موجب ایجاد مشکل در رودخانه ها و تالاب ها و دریاچه ها می شود و آلودگی بوجود می آورد. سبزه ها نیز می توانند تبدیل به کود شوند اما در صورت دفع نادرست سبب آلودگی می شوند بدین سبب افراد اگر می توانند سبزه های کوچکتری تهیه و در دفع آنها نیز دقت کنند. برای مدیریت زباله در محیط زیست نیز بهتر است از کیسه زباله استفاده گردد.

محبت خانی ضمن توضیح درباره وضعیت تالاب میانکاله اظهار نمود: من در میانکاله حضور میدانی و با مسئولان بندر ترکمن و فرمانده دریابانی منطقه تعامل داشتم. حمله شکارچیان بدون مجوز به تالاب میانکاله و درگیری با محیطبانان در سه مرحله اتفاق افتاده بود و در جریان مقابله با آنان ۱۷ قبضه سلاح کشف و ضبط شد و لیدرهای این حرکت شناسایی و به مقامات قضایی ارجاع داده شدند. یکی از راهکارهای پیشگیری از تکرار اتفاقات این چنینی، استفاده از ظرفیت استانی مازندران و گلستان به ویژه شورای تامین این دو استان است که باید نقش فعال خودرا ایفا کند.
کنترل میزان جرایم زیست محیطی در میانکاله از توان محیط بانان خارج است
وی تصریح کرد: میزان جرمی که در این منطقه رخ می دهد با توانایی و ظرفیت محیط بانان ما همخوانی ندارد و باید با بسیج امکانات استانی و پایگاه مردمی از چنین چالش هایی عبور کرد. امیدواریم بتوانیم هم در فریدونکنار هم در میانکاله چنین اتفاقاتی را به صفر برسانیم و از درآمدزایی بدون مجوز متخلفان جلوگیری نماییم.
دوصدایی و ناهماهنگی بین مسئولان، تنها به سود تاجران محیط زیست است
محبت خانی اضافه کرد: مسئله شکار در فریدونکنار نیز از این منطقه فراتر رفته است و در نقاط دیگر نیز دیده می شود. یکی از اشکالات ما در این مسئله، اختلاف نظری است که میان مسئولان استان مازندران وجود دارد. نباید حرف ها متناقض باشد و دوصدایی سبب شده تا تنها تاجران گونه ها از این آب گل آلود ماهی بگیرند. ما با همکاری دولت جدید اهتمام می نماییم تا با دام های هوایی مبارزه نماییم و تا الان نیز اصلی ترین متخلفان نیز شناسایی شده اند. ما کاری با افرادی که برای ارتزاق فعالیت می نمایند، نداریم و هدف ما افرادی است که در میزان چندهزارتایی و با استفاده از دام های هوایی پرندگان حلال و حرام گوشت را با هم شکار می کنند. در کل ما از خروجی کار در فریدونکنار راضی نیستیم و امیدواریم با دولت جدید موفقیت بیشتری داشته باشیم.

محبت خانی ضمن اشاره به کارنامه یگان حفاظت در قالب آمار اظهار داشت: تا اختتام بهمن ماه ۶۲ هزار و ۶۵۴ مورد صید بدون مجوز آبزیان، ۱۰ هزار و ۱۵۹ شکار بدون مجوز پرندگان، ۱۷۰۳ مورد شکار پستانداران، ۳۵۹۱ تاکسیدرمی، ۵۹۲۲ قبضه سلاح غیرمجاز، ۵۸ قبضه سلاح جنگی و ۱۴ هزار و ۱۸۴ مورد آلودگی زیست محیطی گزارش شده است همین طور ۱۴ هزار و ۶۹۹ نفر دستگیر شدند و تعداد کل متخلفین به ۱۵ هزار و ۵۳۲ نفر می رسد. کل پرونده های تشکیل شده ۱۷ هزار و ۲۶۵ مورد بوده است. همین طور ما در زمینه سایبری نیز با هماهنگی پلیس فتا مرکزی طراحی کردیم و ۸۰ مورد تخلف سایبری خروجی مستقیم این همکاری بوده است.

ادامه دارد