100 هزار هکتار از اراضی جنگلی و مرتعی طی 5 سال قبل طعمه حریق شدند

باغ من: رییس سازمان مدیریت بحران کشور اظهار داشت: همانطور که همگان باخبر هستند کشور ایران نیز همانند سایر کشور های جهان در معرض تغییر اقلیم قرار دارد که برنامه ریزی در جهت کاهش اثرات این پدیده امری اجتناب ناپذیر است.
به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، محمد حسن نامی رییس سازمان مدیریت بحران کشور بامداد امروز در مراسم گرامیداشت هفته درخت کاری که در سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور انجام شد اظهارکرد: حدود ۱۴۰ میلیون هکتار از کل مساحت کشور، عرصه های منابع طبیعی (انفال) است که از این رقم ۱۴ میلیون هکتار آن جنگل، ۳۴میلیون بیابانی و بقیه مرتع است.

نامی اضافه کرد: در اهمیت عرصه های منابع طبیعی که جزیی از انفال میباشند، همان بس که خداوند متعال در قرآن سوره ای بنام آن آورده است.

یَسأَلونَکَ عَنِ الأَنفالِ ۖ قُلِ الأَنفالُ لِلّهِ وَالرَّسولِ ۖ فَاتَّقُوا اللّهَ وَأَصلِحوا ذاتَ بَینِکُم ۖ وَأَطیعُوا اللّهَ وَرَسولَهُ إِن کُنتُم مُؤمِنینَ
از تو درباره انفال سؤال می کنند؛ بگو: «انفال مخصوص خدا و پیامبر است؛ پس، از (مخالفت فرمان) خدا بپرهیزید و خصومت هایی را که در بین شماست آشتی دهید! و خدا و پیامبرش را اطاعت کنید اگر ایمان دارید! (سوره انفال، آیه۱ ))

ایشان سپس با طرح این پرسش که ما چگونه از این ثروت عمومی استفاده می کنیم؟ اظهار داشت: ثروتی که می تواند بعنوان یک فرصت طلایی وبه نفع همه مردم باشد، بدلیل سوء مدیریت ها و کم توجهی ها، میشود بلای جان مردم. حدودا در تمام سطوح جامعه این مشکل به چشم میخورد، از مردم کوچه وبازار گرفته تا مسئولین وسیاست گذاران واهل دانش واگر از موضوع تغییر اقلیم صحبت میکنیم ریشه اش در همین کم توجهی ها وسوء مدیریت هاست.

نامی جنگلها و مراتع را از مهم ترین و باارزش ترین عرصه های منابع طبیعی دانست که نقش اساسی در تامین نیازمندی های انسان (اکسیژن، آب، مواد غذایی، دارویی و …) داشته و از سویی از بروز سیلاب، پر شدن مخازن سدها جلوگیری کرده و سبب تغذیه آب های زیرزمینی و پرآب شدن چشمه سارها و قنوات می شوند، اشاره کرد: دانشمندان معتقدند ارزش های زیست محیطی جنگلها و مراتع(تولید اکسیژن، حفظ آب وخاک، تلطیف هوا، حفظ گونه های گیاهی و جانوری و …) بیش از ۷۵ درصد، تولید علوفه و چوب تنها ۲۵ درصد ارزش این منابع هست.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور اشاره کرد: امروزه تحقق توسعه پایدار کشور بدون توجه بـه مسائل محیط زیست و منابع طبیعی میسر نیست. بر این اساس بـا درک ایـن واقعیـت کـه منـابع طبیعـی موجود در کشور ما محدوده بوده و روند تجدید پذیری آن به کندی صورت می پذیرد و یا گاه به سبب میـزان تخریـب غیرقابـل احیـاء شـود. نامی اشاره کرد: مجموعـه اقدامات دستگاه های مختلف اجرائی در پروسه توسعه باید متناسب بـا وضـعیت منابع و با رعایت اصول آینده نگری و پایداری کشور انجام گیرد.

وی ادامه داد: برآوردها نشان میدهد که حـدود ۱۲ میلیـون هکتـار از سـطح کشـور از جنگـل پوشیده شده است. وسعت مراتع کشور، نیز حدود ۹۰ میلیون هکتار می باشد. آمارها از وابستگی معیشت ۹۰۰ هـزار خـانوار عشـایری و روسـتایی بـه مراتـع کشـور و استفاده ۷۰ تا ۸۳ میلیون واحد دامی از این منابع در طول سال است. وجود عـواملی مانند چرای بیش از ظرفیت تولید مراتع، تامین نیازهای سوخت بهره برداران و عشایر از گیاهان مرتعی، تغییر کاربری اراضی مرتعی، به تخریب مراتـع کشـور روندی تشدید یابنده بخشیده است کـه ایـن موضـوع بـه بیابـانی شـدن سـطوح گسترده ای از کشور خواهد انجامید.

وی اظهار داشت: از طرفی آمار ها نشان می دهند که طی ۲۵ سال قبل ۱۱۷ سیل بسیار بزرگ در سطح ملی داشته ایم. همین طور حدود ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی جنگلی و مرتعی طی ۵ سال قبل طعمه حریق شده است.
نامی با انتقاد از رشد خسارات ناشی از حوادث طبیعی در کشور اظهار داشت: فقط برای سال ۱۳۹۸ مبلغ حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان خسارت ناشی از سیلاب داشته ایم. خاطره تلخ لغزش زمین در روستای آبیکار ِاستان چهار محال وبختیاری با ۵۳ کشته، همین طور لغزش زمین و نابودی کامل دو روستا، در زلزله رودبار ومنجیل، هیچ وقت فراموش نمیشود و موارد دیگری ماند فرونشست زمین و… که در این مجال نمی گنجد.

دبیر شورای عالی مدیریت بحران کشور رویکرد دولت سیزدهم را انقلابی عمل کردن و انجام وظایف قانونی بدور از هرگونه تعلل دانست و اظهار داشت: انقلابی عمل کردن کار شبانه روزی میخواهد و همانگونه که جهاد در دوران دفاع مقدس، ادبیات جهادی را در سرتاسر کشور، پایه گذاری کرد؛ الان هم باید همان راه را ادامه داد. چونکه خیلی زود دیر می شود.

نامی اشاره کرد: یکی از با اهمیت ترین کارهایی که باید انجام داد، اجرای پروژه های آبخیز داری در بالا دست وانجام پروژه هایی آبخوان داری در بخش میانی شامل اجرای پروژه های پخش سیلاب وساخت سدهای زیر زمینی، همین طور اجرای اقدامات مربوط به آبخیز داری شهری در مناطق جمعیتی می باشد. همین طور انتظار است برنامه ریزی های لازم بمنظور پیش بینی وپیشگیری از حریق در جنگلها ومراتع کشور در دستور کار سازمان ذیرط قرار گیرد، هرچند اقداماتی در این خصوص انجام گرفته اما کافی نیست.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور به مواد ۱۳ و۱۴ قانون مدیریت بحران کشور و وظایفی که برای سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور پیش بینی شده است پرداخت و اظهار داشت: همچون با اهمیت ترین انها بحث آبخیز داری، اطفاء حریق وایجاد ساما نه های پایش سیل، لغزش زمین و… می باشد که امید وارم به زودی محقق شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان مدیریت بحران کشور نامی در انتهای سخنان خود با اعلان اینکه سازمان مدیریت بحران کشور بعنوان یک دستگاه نظارتی وبه منظور انسجام دهی بین دستگاه های ذیمدخل در امر مدیریت مخاطرات طبیعی، این آمادگی را دارد تا در قالب ماده ۱۶ قانون مذکور، با انجام حمایت های مالی وکارشناسی، موجبات تسریع در اجرای پروژه های عام المنفعه را فراهم آورد.

منبع: