در گفت وگو با باغ من اعلام شد؛ زنده سوزی لاک پشت های فراتی در تالاب هورالعظیم

به گزارش باغ من کارشناس محیط زیست اظهار داشت: تنها لاک پشت لاک نرم ایران که به شدت در خطر انقراض قرار دارد، این روزها زنده در آتش نیزارهای هورالعظیم می سوزد.

رضا نیک فلک در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: تأمین نشدن حق آبه زیستی، آتشسوزی های گسترده، وجود جاده های فراوان، دخل و تصرف های شرکت ملی نفت (خشک کردن، جاده سازی، گود برداری و خاک ریزی، عبور خطوط انتقال نیرو و نفت) ورود پساب های آلوده کشاورزی و فاضلاب های شهری همچون عوامل نابودی تالاب هورالعظیم است.
کارشناس محیط زیست در ادامه هم ورود پساب های شور مزارع نیشکر، ماهیگیری با برق، دامگاه های صید پرندگان مهاجر، شکار لجام گسیخته و سگ های ولگرد را همچون عوامل نابودی تالاب هورالعظیم دانست و اضافه کرد: هورالعظیم بعنوان گنج تنوع زیستی تالاب های خاورمیانه همچنان در کنوانسیون رامسر ثبت نشده و این در شرایطی است که بخش عراقی این هور هم پارک ملی بوده و در کنوانسیون رامسر ثبت شده است.
نیک فلک خاطرنشان کرد: تعداد بسیار زیادی از انواع گونه های حمایت شده ملی و بین المللی که در لیست سرخ جهانی قرار گرفته اند در این تالاب حضور دارند؛ سمور آبی میان رودان، موش دم بلند میان رودان، سسک نیزار خوزی، اردک مرمری و گونه های کمیاب مانند باکلان مارگردن، غول حواصیل، اکراس آفریقایی و رودک عسل خوار از گونه های پرارزش هورالعظیم هستند که با تهدیدات روزافزون دست و پنجه نرم می کنند و به سختی در این شرایط فاجعه بار زندگی می کنند.

وی تشریح کرد: آتشسوزی های عمدی و دائمی در این جهنم بی آب و خشک علل گوناگونی دارد؛ مثلا ماهیگیران متخلفی که با دستگاه برق (الکترو شوکر) مبادرت به کشتار آبزیان می کنند و با آتش زدن نیزارها هم راه خروج را برای خود درست می کنند یا گاومیش دارانی که برای تأمین علوفه گاومیش های خود مبادرت به آتش زدن نیزارها می کنند.
کارشناس محیط زیست اضافه کرد: برای پیشگیری از آتشسوزی های مکرر در این تالاب هورالعظیم باید علاوه بر اقدامات قضایی بازدارنده و برخورد با متخلفان هم یک پایگاه آتش نشانی خوزستان مجهز به تجهیزات اطفای حریق هوایی ایجاد شود.
نیک فلک با یادآوری این که هورالعظیم بعنوان گنج تالاب های خاورمیانه با وسعتی بیشتر از ۱۲۵ هزار هکتار و دارا بودن ارزش های فراوان زیستی و حجم بسیار زیادی از انواع تخلفات و تخریب ها از دارا بودن یک پاسگاه محیط بانی مستقل و مجهز هم محروم است، اظهار داشت: این تالاب تنها با ۳ – ۴ محیط بان در هر شیفت اداره می شود که این امر خود چراغ سبزی برای متخلفان برای تخریب و چپاول بیشتر از پیش هورالعظیم است.
کارشناس محیط زیست اظهار داشت: برای حفاظت و مدیریت چنین تالاب مهم و با ارزشی باید حداقل پنج پاسگاه مجهز با تعداد نیروهای کافی وجود داشته باشد.

وی اضافه کرد: تصاویر سوختن و زجرکش شدن لاک پشت های فراتی با نام محلی رُفِش و نام علمی (Rafetus euphraticus) گونه در معرض انقراض جهانی (Endangered) تنها در یک روز پایش و در اوج زمان زادآوری برگی دیگر از فاجعه های روزانه هورالعظیم است.
نیک فلک افزود: این در شرایطی است که تنها مشاهده این گونه در طبیعت آرزوی علاقه مندان به طبیعت و عکاسان حیات وحش جهان است و سبب رونق صنعت اکوتوریسم در خوزستان می شود.
کارشناس محیط زیست اظهار داشت: هیچ برنامه ای برای محافظت از تنوع زیستی و احیای هورالعظیم گنج تالاب های خاورمیانه وجود ندارد و اقدامات که در حال انجام می باشد برای نابودی کامل این زیستگاه ارزش زیادی دارد.

منبع:

برچسب ها:, , ,