۱۵ نکته درباره جنگل های زاگرس

باغ من: جنگل های زاگرس یکی از اکوسیستم های مهم کشور هستند که نقش مهمی در حفظ آب و خاک دارند و جنگل های بلوط از شاخصه های این منطقه به شمار می روند.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، با توجه به این که ایران در کمربند خشک قرار دارد، جنگلها و منابع طبیعی از ارزش بسیار بالایی برخوردار می باشند چون که این جنگلها نقش بسیار مهمی در تأمین اکسیژن، گیاهان دارویی، حفظ آب و تثبیت خاک دارند. در ادامه به ۱۴ نکته درباره اهمیت جنگل های زاگرس اشاره می کنیم:

*از جنگل های زاگرس میتوان بعنوان میراث بین نسلی و ثروت ملی یاد کرد.

*مجموعه جنگل های زاگرس، زیست بوم جمعیتی بالغ بر۱۰ میلیون نفر است و نمی توان به آسانی از کنار مسائل و مشکلات ساکنان این مناطق عبور کرد.

*۵۰ درصد کل دام کشور در حوزه زاگرس است و ۴۰ درصد از نزولات جوی و ۷۰ درصد عشایر هم در این ناحیه ساکن هستند.

*از ۲۱۰۰ گونه گیاه خوراکی و دارویی در عرصه طبیعی زاگرس حداقل ۴۷۰ گونه آن با عنوان خواص دارویی ثبت شده است و پشتوانه تحقیقاتی و علمی در آزمایشگاه دارند.

*جنگل های زاگرس تأمین کننده ۴۰ درصد آب شیرین تولیدی در کشور می باشند.

*هر هکتار جنگل سالانه ۲.۵ تن اکسیژن تولید می کند که معادل اکسیژن مورد نیاز ۱۰ نفر است.

*هر هکتار جنگل ۶۸.۵ تن گردوغبار را در خود رسوب می دهد که هیچ فیلتری توانایی رسوب این حجم از گرد و غبار را ندارد.

*هر هکتار جنگل بین ۲۰۰ تا ۲۰۰۰ مترمکعب آب را در زمین نفوذ می دهد.

*میزان نفوذ آب در مناطق دارای پوشش جنگلی ۴۰ برابر بیشتر از مناطق بدون پوشش جنگلی است.

*از شش میلیون هکتار جنگلی که در منطقه زاگرس استقرار دارند، ۱.۴ میلیون هکتار آن در معرض تخریب هستند و خشکیدگی و زوال بلوط امانشان را بریده است.

*جنگل های بلوط از سالهای خیلی دور در زاگرس روییده اند و نماد و نمود مقاومت هستند.

*درخت های بلوط گاهی بیشتر از هشت ماه در شیب های جنوبی جنگل های زاگرس در گرمای تابستان تشنگی را تاب می آورند تا از آب و خاک این سرزمین حراست کنند.

*برای اجرای هر چه بهتر طرح ها و برنامه های در رابطه با حل مسائل و احیای جنگل های زاگرس لازم است مردم و جوامع محلی را به صحنه بیاوریم و از مشارکت جدی خود مردم و شرکتهای دانش بنیان برای جلوگیری از تخریب جنگل های زاگرس و هم توسعه این ناحیه بهره مند شویم.

*باید زمینه تأمین و تجهیز ابزارها و امکانات مورد نیاز جهت پشتیبانی از برنامه های اطفای حریق و جلوگیری از وقوع آتشسوزی در جنگلها را با مشارکت وزارت خانه های کشور، دفاع و دیگر دستگاههای مسئول فراهم نماییم.

منبع:

برچسب ها:, , ,