واکنش ترکیه در مورد منشاء گرد و غبار در ایران

به گزارش باغ من سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه این نظر را که سدهای کشورش سبب ایجاد طوفان های شن و گرد و غبار در ایران شده غیرعلمی دانست.
به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، تانژو بیلگیچ، سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه با انتشار اطلاعیه ای کتبی در واکنش به دیدگاه ایران مبنی براین که «ترکیه سبب آلودگی هوا با طوفان شن و گرد و غبار در ایران شده است»، عنوان کرد: این ادعا که سدها در ترکیه سبب ایجاد طوفان های شن و گرد و غبار در جغرافیای ما می شوند، علمی نیست. طوفان های شن و گرد و غبار تا حد زیادی یک پدیده طبیعی است و این مورد مورد قبول عموم است.

وی معتقد است: علت اصلی طوفان های شن و گرد و غبار در ترکیه و ایران، گرد و غبار بیابانی است که از آفریقا و خاورمیانه که دو منبع مهم گرد و غبار در جهان هستند، است. در واقع، تخریب زمین، جنگل زدایی، بیابان زایی و خشکسالی ناشی از تغییرات آب و هوایی هم سبب افزایش این طوفان ها می شود.
بیلگیچ اضافه کرد: این ادعا که سدهای ساخته شده توسط ترکیه سبب مشکلات زیست محیطی ناشی از طوفان های شن و گرد و غبار اخیر در ایران شده و آلودگی هوای تهران به اوج خود رسیده است، به شدت در رسانه های ایران بازتاب پیدا کرده؛ این مورد از جانب سیاستمداران هم در دستور کار قرار گرفته است.
وی افزود: مقصر دانستن ترکیه در حوادث طبیعی از جانب دولت تهران نگاهی واقع بینانه نیست. برای پیشگیری از طوفان های شن و گرد و غبار و کاهش اثرات منفی آن، هر کشوری باید ابتدا به وظیفه خود عمل کند و در برای استفاده پایدار از منابع آب و خاک اقدامات لازم را انجام دهد.
بیلگیچ با بیان اینکه «ترکیه به مبحث آب از منظری کاملا بشردوستانه برخورد می کند»، اذعان داشت: ترکیه اعتقاد دارد که آب های فرامرزی به جای تضاد بین کشورهای ساحلی، عنصر همکاری هستند. ترکیه همیشه به مقررات بین المللی پایبند است.
وی خاطرنشان کرد: ترکیه آماده هرگونه همکاری منطقی و علمی با ایران در این حوزه است.

منبع: