آلودگی شدید هوا؛ شاخص کیفی هوای اصفهان بنفش شد

باغ من: شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان با میانگین ۲۰۲ وضعیت بنفش (بسیار ناسالم) را نشان میدهد.

محمود مزارع کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: کیفیت هوا در ایستگاه های پایش آنلاین در خیابان های احمدآباد با شاخص ۱۷۲، استانداری با شاخص ۱۸۸، باهنر با شاخص ۱۹۲، پروین با شاخص ۲۰۰، رودکی با شاخص ۱۷۵، فرشادی با شاخص ۱۹۵، فیض با شاخص ۱۸۳ و ورزشگاه میثاق با شاخص ۱۵۲ در وضعیت قرمز (ناسالم برای عموم شهروندان) است.
وی با اشاره به قطعی ۶ ایستگاه پایش در خیابان های انقلاب، باغ غدیر، میرزا طاهر، کاوه، رهنان و دانشگاه، افزود: شاخص کیفی هوا همین طور در ایستگاه بزرگراه خرازی با ۳۰۵ AQI وضعیت بسیار خطرناک و در جی با ۲۰۸ AQI وضعیت بسیار ناسالم وضعیت زرد را نشان میدهد.
کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان، اضافه کرد: امروز وضعیت کیفیت هوای شهر صنعتی سگزی با شاخص ۲۱۸ بسیار ناسالم، شاهین شهر با شاخص ۱۷۲ ناسالم برای عموم شهروندان و در مبارکه با شاخص ۱۲۸ در وضعیت ناسالم برای گروههای حساس ثبت شده ضمن این که ایستگاه های منطقه صنعتی دولت آباد، خمینی شهر، نجف آباد و کاشان دائم قطع است.
با توجه به شرایط آلودگی هوا به شهروندان سفارش می شود از تردد غیر ضرور و فعالیت در فضای باز بپرهیزند.
در همین پیوند منصور شیشه فروش مدیر کل مدیریت بحران استانداری اصفهان اعلام نمود که بر طبق مصوبات کارگروه اضطرار آلودگی هوا مدارس شهرستان های کاشان، آران و بیدگل، نطنز، اردستان، نائین و خورو بیابانک در نوبت های بامداد و بعدازظهر امروز تعطیل شد.
شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروههای حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناکست.
شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می دهد.

منبع:

برچسب ها:, , ,