سازمان هواشناسی هشدار داد نفوذ گرد و خاک به نقاط مختلف کشور

سازمان هواشناسی با اشاره به وزش باد شدید تا بسیار شدید در بعضی استانها نسبت به خیزش گردوخاک، کاهش کیفیت هوا و شعاع دید همین طور افزایش ارتفاع موج تا ۲.۵ متر در خلیج فارس هشدار داد.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ با اشاره به نفوذ گرد و خاک و وزش باد شدید تا بسیار شدید از خیزش گردوخاک، کاهش کیفیت هوا و شعاع دید از شنبه (۳۱ اردیبهشت) تا سه شنبه (۳خرداد) هشدار داد. این شرایط جوی روزشنبه در ایلام، کرمانشاه، خوزستان، سمنان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، تهران، البرز، قم، بوشهر، شرق کرمان، شمال سیستان و بلوچستان، یزد، لرستان، اصفهان، مرکزی، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، فارس و یکشنبه در شرق کرمان، سیستان و بلوچستان، بوشهر، خراسان جنوبی، ایلام، خوزستان، شمال شرق اصفهان مورد انتظار است.

روز دوشنبه نیز در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، بوشهر، همدان، لرستان، مرکزی، زنجان، قزوین، اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، فارس، قم و سه شنبه در جنوب اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، شمال فارس، بوشهر، خوزستان، یزد، کرمان، تهران، البرز درگیر این وضعیت جوی است.

این مخاطره جوی افزایش شاخص آلودگی و کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید، احتمال شکستن درختان فرسوده، احتمال لطمه به سازه های موقت و اختلال در تردد را به دنبال دارد.

سازمان هواشناسی برای کاهش لطمه های احتمالی، اجتناب از قرار گرفتن در فضای باز برای تمام گروه ها خصوصاً برای افراد لطمه پذیر، استواری سازه های موقت مانند تابلوهای تبلیغاتی و غیره، خودداری از پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره را سفارش می کند.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی دیگری از افزایش سرعت باد در نواحی شمال غربی – جنوب غربی و وزش باد شدید و افزایش ارتفاع موج ۱.۵ تا ۲ متر در نواحی ساحلی و ۲.۵ متر در فراساحل در خلیج فارس، نواحی ساحلی و دور از ساحل بوشهر طی روزهای شنبه (۳۱ اردیبهشت) تا یکشنبه(اول خرداد) آگاهی داد.

در این شرایط جوی غرق شدن شناگران، پاره شدن تورهای صیادی و لطمه به قفس ها، خسارت به تاسیسات دریایی و خسارت به قایق های صیادی و شناورهای کوچک دور از انتظار نیست.

به سفارش سازمان هواشناسی پرهیز از شنا، محدودیت در تردد با قایق های سبک و تفریحی، ممنوعیت در ورود و خروج کشتی ها به بندر، محدود کردن کارهای پشتیبانی صنایع خصوصاً در ساحل و فراساحل در دستور کار قرار گیرد.

این سازمان با صدور هشدار زرد رنگ از فعالیت سامانه بارشی و بارش باران، گاهی رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در مناطق مستعد ریزش تگرگ از شنبه (۳۱ اردیبهشت) تا چهارشنبه(۴ خرداد)خبر داد.

این شرایط جوی روز شنبه در خراسان شمالی، گلستان، مازندران، گیلان، اردبیل، ارتفاعات سمنان، دوشنبه در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و سه شنبه در شمال آذربایجان شرقی، شمال آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، چهارشنبه در شمال آذربایجان شرقی، شمال آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان و غرب مازندران مورد انتظار است.

بر اثر این مخاطره لغزندگی جاده، احتمال برخورد صاعقه، ریزش تگرگ، احتمال آبگرفتگی معابر به طور محلی، کاهش دید، احتمال لطمه به سازه های موقت، احتمال شکستن درختان فرسوده و اختلال در پرواز با هواپیماهای سبک و بالگرد وجود دارد.

سازمان هواشناسی برای کاهش لطمه های احتمالی خودداری از توقف و احتیاط در تردد از حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در کارهای کوهنوردی و جابجایی عشایر کوچ رو، احتیاط در چرای دام، استواری سازه های موقت مانند تابلوهای تبلیغاتی و غیره را سفارش می کند.

سازمان هواشناسی در ادامه این هشدار از وزش شدید موقت، خیزش گرد و خاک، کاهش کیفیت هوا و دید افقی از شنبه (۳۱ اردیبهشت) تا سه شنبه(۳ خرداد) آگاهی داد.

این شرایط جوی روز شنبه در کردستان، همدان، قزوین، یکشنبه در کرمان، فارس، شرق هرمزگان، دوشنبه در البرز، سمنان، تهران، گیلان و سه شنبه در سمنان، اصفهان، مرکزی، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، زنجان، قزوین، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و همدان پیش بینی می شود.

در اثر این مخاطره کاهش کیفیت هوا، کاهش دید افقی، احتمال شکستن درختان فرسوده، احتمال لطمه به سازه های موقت و اختلال در تردد دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی برای کاهش لطمه های احتمالی اجتناب از قرار گرفتن در فضای باز برای گروههای حساس، استواری سازه های موقت، خودداری از پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره سفارش می کند.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به همراه داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود. هشدار زردرنگ به مفهوم این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکنست در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را بوجود آورد. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرف دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.