رییس سازمان مدیریت بحران کشور مطرح کرد پیشنهاد اقامه دعوی ضد برخی کشورها در مورد گردوخاک

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با تکیه بر این که باید سالانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار هکتار به فضای سبز کشور افزوده شود اظهار داشت: این کار می تواند اشتغال آفرین هم باشد و باید به دنبال کاشت درخت های مثمر باشیم.
به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، محمدحسن نامی در مراسم گرامیداشت روز جهانی مقابله با بیابان زایی که با شعار «عبور از خشکسالی با مشارکت همگانی» در سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور برگزار شد با اشاره به اینکه پیش از جنگ سرد قلمروهای فیزیکی برپایه قدرت نظامی و پس از جنگ سرد، قلمروها بر مبنای قدرت اقتصادی شکل گرفتند اظهار داشت: اما معتقدم که در دوران پساکرونا این قلمروها بر مبنای قدرت حفظ محیط زیست شکل گرفته و هر اقدامی می تواند تحت تأثیر محیط زیست قرار بگیرد.

وی با اشاره به اینکه شایسته است همه مسؤلان بتوانند به محیط زیست توجه کافی داشته باشند، اظهار داشت: محیط زیست با مامهربان است، اما ما با آن مهربان نیستیم. بنده پنج سال در کشور کره بودم، آنجا از سن چهار سالگی طی سه سال به بچه ها درس زندگی می دهند. در کره نه تنها در شهر بلکه حتی در سرتاسر جنگلها یک تکه پلاستیک پیدا نمی کنید. این خیلی مهم است که به بچه ها درس زندگی بدهیم.
احتمال حذف برف از ارتفاعات البرز تا ۱۰ سال آینده
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به اینکه اگر نتوانیم سالانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار هکتار به فضای سبز کشور اضافه نماییم صدمه پذیر هستیم اظهار داشت: ۲۳ سال قبل، خط دما در تهران زیر پیچ شمیران بود و هم اکنون به بالای ارتفاعات ۱۲۰۰ کیلومتری رسیده است. این را یک اخطار شدید می دانیم که اگر با این روند پیش برویم تا ۱۰ سال دیگر، هیچ برفی روی ارتفاعات البرز نخواهیم داشت.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با تکیه بر این که باید سالانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار هکتار به فضای سبز کشور افزوده شود اظهار داشت: این کار می تواند اشتغال آفرین هم باشد و باید به دنبال کاشت درخت های مثمر باشیم.
انتقاد از کاشت درختان بی ثمر نامی تصریح کرد: باید سالانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار هکتار به فضای سبز کشور افزوده شود. این کار می تواند اشتغال آفرین هم باشد. باید به دنبال کاشت درخت های مثمر باشیم. این درحالی است که حتی درخت توت را عقیم می نماییم. از طرفی، درخت های کاج را چرا توسعه می دهیم وقتی زمین را گرم می کند؟ درختی با عنوان کنوکارپوس در جنوب کاشته می شود و رشد می کند که یک گنجشک روی آن نمی نشیند و تمام فاضلاب شهر اهواز را گرفته است. باید به نوع درختی که کاشته می شود توجه گردد. درخت مو، انار، انجیر، زیتون و حتی گیاهان دارویی بکاریم. اگر این امر را توسعه دهیم می توانیم یک تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر را صاحب شغل نماییم.
وی با اشاره به اینکه باید همیشه از مردم بخصوص جوانان و نوجوانان بخواهیم که به محیط زیست توجه نمایند اظهارکرد: باید تلاش نماییم فرهنگ حفظ محیط زیست را در کودکانمان نهادینه کرده و آنها را در عمل درگیر نماییم. پارسال گفته شد که سه میلیون نهال کاشته ایم اما بعید است، نهال می کاریم، اما رها می شوند. اگر بخواهیم محیط زیست پایدار باشد باید بسیار تلاش نماییم. جهان ناگزیر به سمت گرم شدن می رود. هر روز هرکدام مان چقدر مواد شوینده را وارد خاک کرده و خاک را نابود می کنیم؟ هر تغییری در خاک ایجاد شود به گرم شدن زمین کمک می نماید. عملکرد بد انسان ها باعث گرم تر شدن زمین شده است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور افزود: باید مراقب کشورهای همجوار هم باشیم. بعنوان مثال هشت کانون ریزگرد در عراق داریم. باید کمک نماییم تا اگر امکان دارد ریزگردها را در مرحله اول با روش های موجود حل نماییم. لزوما با دیپلماسی هم درست نمی گردد و باید برخی ارگان ها مانند سپاه که امکانات و تجهیزات لازم را در این حوزه دارند، کار را دست بگیرند.
پیشنهاد اقامه دعوی ضد برخی کشورها در مورد گردوخاک نامی ضمن اشاره به این که همینطور باید ضد برخی کشورها اقامه دعوی نماییم اظهار داشت: درست است که ترکیه سد را بسته، اما ما کنوانسیون حقوق رودخانه ها را داریم. کشور بالادستی نمی تواند هرطور دلش می خواهد آب را ببندد که تاثیرات مخرب زیست محیطی اش بیشتر خواهد بود.
خبرهای در رابطه با مراسم گرامیداشت روز جهانی مقابله با بیابان زایی
پیشبینی رئیس سازمان هواشناسی از اقلیم های احتمالی آینده
۴ پیشنهاد برای مقابله با بیابان زایی
برنامه های درسی آموزش و پرورش برای حفظ محیط زیست

وی ادامه داد: بعنوان مثال وقتی ریزگرد حرکت می کند و روی جنگل های ارتفاعات زاگرس می نشیند، ذره های ریز نمکی و شیمیایی در آن وجود دارد که روی برگ می نشیند و امکان تعریق و تنفس درخت را می گیرد. ما باید پیش قراول باشیم. چرا نباید در کشورهای همجوار پیشنهاد دهنده برخی گردهمایی ها در چارچوب کنوانسیون های زیست محیطی منطقه ای باشیم؟ البته ما مخالف حرکت با کنوانسیون های بین المللی نیستیم، اما یادمان باشد آنها تفاهم نامههایی را می نویسند تا ملت های جهان را به سمتی ببرند که خودشان می خواهند. ما هم باید پیشنهاد دهنده باشیم و حرکت نماییم.