نامه سرگشاده به رئیس جمهور؛ امید را در اصفهان احیا کنید

به گزارش باغ من، رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان طی نامه ای سرگشاده به سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری خواهان توقف هر گونه بارگذاری جدید بر حوضه زاینده رود شد.

به گزارش باغ من به نقل از مهر، حجت الاسلام سید ناصر موسوی لارگانی رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان روز چهارشنبه و در آستانه سفر رئیس جمهوری به این استان طی نامه ای سرگشاده خواهان توقف هر گونه بارگذاری جدید بر حوضه زاینده رود و از طرفی تزریق منابع آبی داخل استان به این رودخانه شد.
در متن نامه موسوی لارگانی به رئیس جمهوری آمده است: بیشتر از ۲۰ سال از به صدا در آمدن زنگ خطر خشکیدگی زاینده رود و فلات مرکزی ایران می گذرد. در این سال ها نه تنها اقدام مؤثری برای حفظ نگین فلات مرکزی ایران صورت نگرفته است که بار گذاری های پیاپی بر زاینده رود و انتقال آب از این حوضه آبریز به سایر حوضه ها موجبات فشار غیرقابل تحمل بر این رودخانه حیاتی را فراهم نمود.
با تشدید مشکلات، دولت های وقت چاره اندیشی و استفاده از روش های علمی روز را رها کردند اما نتیجه این شد که فرونشست زمین در فلات مرکزی ایران همچون استان اصفهان به وضعیتی بسیار خطرناک رسیده است.
تشدید مشکلات باعث شد تا شورایعالی آب در سال ۱۳۹۲ هرگونه بارگذاری جدید بر حوضه آبی زاینده رود را ممنوع کند اما متأسفانه علیرغم وجود چنین مصوبه ای، پروژه ای تحت عنوان بن- بروجن تعریف شده که بر مبنای آن مقرر است قسمتی دیگر از آب حوضه زاینده رود منتقل شود؛ به عبارتی بر طبق این طرح بسیار خطرناک تیر خلاص بر اندک رمق زاینده رود و فلات مرکزی ایران زده خواهد شد و این برای مردم استان اصفهان قابل تحمل نیست.
استان اصفهان به شدت تحت تاثیر چنین تصمیماتی است، از نیمه تعطیل شدن کشاورزی استان تا فرونشست زمین، خطر تخریب اماکن تاریخی استان، کمبود و ای بسا نبود آب آشامیدنی، این مشکلات خود زمینه ساز مشکلات ثانویه شده است. مهاجرت از روستاها و بخش ها و شهرهای کوچک تر به شهرهای بزرگ استان و مخصوصاً کلانشهر اصفهان فقط یکی از نتایج تصمیمات خلاف قواعد علمی است.
در ادامه این نامه که تصویر آن در صفحه توئیتر رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان انتشار یافته، آمده است: پیشتر طی نامه ای محرمانه خطاب به جناب آقای رئیسی ریاست محترم جمهور به تشریح بخشی از این مشکلات پرداختم تا پروژه های انتقال آب از حوضه آبریز زاینده رود متوقف شود اما طی سفر هفته گذشته آقای رئیس جمهور و هیئت همراه به استان چهارمحال و بختیاری شاهد اظهارات برخی مسؤلان این استان در حضور آقای رئیسی و وزیر نیرو بودیم که در این سخنان جفای فراوانی به استان اصفهان شد.
در ادامه این نامه آمده است: از آن مهمتر چنین سخنان هیجانی و شتابزده امکان دارد زمینه ساز ایجاد تفرقه میان مردم استانهای مختلف و همجوار باشد که ناگفته پیداست دامن زدن به هر گونه انشقاق نه تنها رود نیست که حتی ایراد قانونی و مسئولیت شرعی و ملی دارد. بنابراین ضمن سفارش همگان به پرهیز همگان از بر زبان آوردن سخنان ضد اتحاد ملی، راه قانون را در پیش گرفته و اگر هم اختلافی هست از مجاری قانونی بدور از سخنرانی های احساسی پیگیری شود. قانون تکلیف همه را مشخص کرده است.
در بخشی از این نامه آمده است: مردم اصفهان شما را جنس دیگری می بینند؛ یک رئیس جمهور دغدغه مند و دلسوز که تمام هم و غمش جبران خرابکاری های گذشته مخصوصاً دولت آقای روحانی است. اما صرف نیت خیرخواهانه و حتی داشتن برنامه هم کافی نیست. عمل کردن به برنامه های منطق با معیارهای کارشناسی و قانونی ملاک است. بنابراین از شما استدعا دارم هر پروژه در ارتباط با بارگذاری جدید بر حوضه آبی زاینده رود را متوقف کنید و از طرفی با تزریق منابع آبی داخلی استان به زاینده رود امید در اصفهان را احیا کنید.

منبع:

برچسب ها: