کاهش دما تا ۶ درجه در نوارشمالی

رییس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از کاهش نسبی دما تا ۶ درجه سانتیگراد در نوار شمالی کشور، وقوع رگبار باران و رعد و برق و وزش باد شدید در ۷ استان و کاهش کیفیت هوا در بعضی از مناطق نوارغربی کشورخبر داد.

صادق ضیاییان در گفت و گو با ایسنا، درباره شرایط جوی کشور اظهار نمود: برمبنای تحلیل آخرین نقشه های هواشناسی امروز(اول مردادماه) در بخش هایی از گیلان، مازندران، گلستان، شمال هرمزگان، جنوب استانهای کرمان و سیستان و بلوچستان و جنوب شرق فارس خصوصاً در ساعات بعدازظهر ابرناکی و رگبار پراکنده، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی رخ می دهد.

رئیس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا افزود: از اواخر وقت امروز و طی روز یکشنبه (۲ مردادماه) با گذر امواج تراز میانی جو از نوار شمالی کشور، در سواحل دریای خزر، شمال آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، اردبیل، خراسان شمالی و ارتفاعات البرز ابرناکی، بارش باران و گاهی وقوع رعدوبرق پیش بینی می شود.

وی اضافه کرد: در بخش هایی از هرمزگان، جنوب کرمان و سیستان وبلوچستان و جنوب شرق فارس رگبار پراکنده گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی انتظار می رود. دوشنبه (۳ مردادماه) بارش در مناطق یاد شده با شدت بیشتری ادامه خواهد داشت. طی این مدت در استانهای واقع در دامنه های جنوبی البرز شامل زنجان، قزوین و البرز نیز رگبار پراکنده و رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی و خیزش گردوخاک دور از انتظار نیست.

رئیس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا کاهش نسبی دما بین ۴ تا ۶ درجه سانتیگراد طی روزهای یکشنبه و دوشنبه(۲ و ۳ مردادماه) در نوار شمالی کشور آگاهی داد و اظهار داشت: سه شنبه(۴ مردادماه) بارش در سواحل شمالی کاهش پیدا می کند اما بارش در جنوب شرق کشور تشدید شده و گستره بارش به استانهای هرمزگان، سیستان و بلوچستان جنوب شرق فارس نیمه جنوبی کرمان همین طور دریای عمان، تنگه هرمز و شرق خلیج فارس نیز کشیده خواهد شد.

به گفته ضیاییان چهارشنبه(۵ مردادماه) رگبار باران گاهی با رعد و برق و وزش باد شدید موقتی در استانهای فارس، کرمان سیستان و بلوچستان، هرمزگان نیمه جنوبی استانهای اصفهان و یزد همین طور به شکل پراکنده در دامنه و ارتفاعات البرز مرکزی در استانهای گیلان مازندران، البرز، قزوین و تهران ادامه خواهد داشت.

وی اضافه کرد: طی سه روز آینده در مناطقی از نوار غربی کشور خصوصاً استانهای ایلام، خوزستان و کرمانشاه وزش باد به نسبت شدید گاهی همراه با گردوخاک پیش بینی می شود که سبب کاهش کیفیت هوا در این مناطق خواهد شد. در طول این مدت وزش باد در مناطقی از شرق و مرکز کشور پدیده حاکم است.

به گفته ضیاییان شرق دریای عمان در پنج روز آینده و دریای خزر در سه روز آینده مواج خواهند بود.

رئیس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده اظهارکرد: آسمان تهران فردا (۲مردادماه) صاف تا کمی ابری و در پس از ظهر وزش باد شدید با حداقل دمای ۲۶ و حداکثر دمای ۳۹ درجه سانتیگراد و طی دوشنبه (۳مردادماه) صاف تا کمی ابری ودر پس از ظهر وزش باد شدید و احتمال گرد و خاک با حداقل دمای ۲۴ و حداکثر دمای ۳۶ درجه سانتیگراد پیش بینی می شود.

ضیاییان در آخر اظهار داشت: طی امروز و فردا (۱ و ۲ مردادماه) اهواز با دمای ۴۸ و۴۶ درجه سانتیگراد گرم ترین و اردبیل با دمای ۱۰ درجه سانتیگراد سردترین مراکز استان کشور هستند.

برچسب ها:, , ,