رگبار و رعد و برق در نقاط مختلف کشور

باغ من: سازمان هواشناسی نسبت به رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید در نقاط مختلف کشور و خیزش گرد و خاک در ۱۳ استان هشدار داد.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ از تشدید فعالیت سامانه بارشی و بارش باران و رعدوبرق، وزش باد شدید و در مناطق مستعد تگرگ آگاهی داد.

این مخاطرات روز شنبه (۱۵ مردادماه ) در اردبیل، گیلان و مازندران، روز یک شنبه (۱۶ مردادماه) در گیلان، مازندران، گلستان و خراسان شمالی و روز دوشنبه (۱۷ مردادماه) در گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، شمال اردبیل و شمال آذربایجان شرقی مورد انتظار است.

بر اثر این مخاطرات جاری شدن روان آب و آبگرفتگی معابر، سیلابی شدن رودخانه های فصلی، صاعقه، خسارت در اثر باد شدید لحظه ای، در مناطق مستعد همراه با خیزش گردوخاک موقت، کاهش شعاع دید و اختلال در ناوگان حمل و نقل، احتمال خسارت به صنعت کشاورزی پیش بینی می شود.

سازمان هواشناسی برای کاهش لطمه های احتمالی اجتناب از تردد و اسکان در حاشیه و بستر رودخانه های فصلی، عدم تردد عشایر کوچ رو و دام ها در ارتفاعات، تسریع در برداشت مزارع برنج، پرهیز از کارهای کوه نوردی، عدم پارک خودرو ها در کنار درختان فرسوده، عدم پرواز با هواپیماهای سبک و بالگرد، آمادگی دستگاه های اجرائی مانند نیروهای امدادی، راهداری، شهرداری، وزارت نیرو و غیره جهت مقابله با بحران را سفارش می کند.

سازمان هواشناسی در ادامه با صدور هشدار زردرنگ از رشد ابرهای همرفتی خصوصاً در ساعات بعدازظهر و فعالیت سامانه بارشی و رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی در نواحی مستعد گردوخاک و در نقاط مستعد تگرگ هشدار داد.

این مخاطرات در روز شنبه (۱۵ مردادماه) در گلستان، شمال خراسان شمالی، شمال آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، قزوین، همدان، مرکزی، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، غرب و جنوب اصفهان و شمال شرق خوزستان، در روز یکشنبه (۱۶ مردادماه) در اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، قزوین، البرز، تهران، مرکزی، همدان، غرب و جنوب اصفهان، شمال شرق خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، فارس و ارتفاعات سمنان و در روز دوشنبه ( ۱۷ مردادماه) در آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، قزوین، البرز، تهران، مرکزی، شرق همدان، شرق لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، نیمه غربی اصفهان، شمال سمنان و شمال و شرق خوزستان مورد انتظار است.

در این شرایط جوی احتمال وقوع صاعقه، احتمال آبگرفتگی معابر و جاری شدن روان آب به شکل محلی و محدود، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه های فصلی، احتمال شکستن درختان کهنسال، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال تاخیر در پرواز پیش بینی می شود.

بگفته سازمان هواشناسی برای کاهش لطمه احتمالی لازم است احتیاط در صعود به ارتفاعات، عدم پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره، پرهیز از اتراق در بستر رودخانه ها و احتیاط در عبور از حاشیه مسیل ها و عدم سم و محلول پاشی در مزارع و باغات در دستور کار قرار گیرد.

سازمان هواشناسی در ادامه این هشدار از خیزش و نفوذ گردو خاک و وزش باد شدید موقت آگاهی داد.

این مخاطرات روز جمعه (۱۴ مردادماه) در شمال سیستان و بلوچستان، یزد، خراسان جنوبی، نوار غربی کرمانشاه و ایلام و خوزستان، روز شنبه ( ۱۵ مردادماه) در شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، کردستان، کرمانشاه، جنوب آذربایجان غربی، روز یکشنبه (۱۶ مردادماه) در شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، نیمه شرقی سمنان، کرمانشاه، ایلام، کردستان، خوزستان و در روز دوشنبه (۱۶ مردادماه) در شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، نیمه شرقی سمنان، شرق اصفهان، شمال یزد پیش بینی می شود.

بر اثر این مخاطرات احتمال کاهش کیفیت هوا و کاهش شعاع دید، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه های موقت و احتمال شکستن درختان کهن سال، احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل و احتمال لطمه به تاسیسات حساس به گردوغبار وجود دارد.

سازمان هواشناسی برای کاهش لطمه احتمالی عدم حضور افراد در فضای باز، خصوصاً اشخاص لطمه پذیر، پایش شاخص آلودگی توسط دستگاه های ذیربط و اتخاذ تصمیم مطابق با مقررات، عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان ها نیمه کاره و استواری سازه های موقت همچون تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه ها را سفارش می کند.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به همراه داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود. هشدار زردرنگ به مفهوم این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکنست در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را بوجود آورد. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرف دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکنست در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را بوجود آورد. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرف دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: