غذارسانی به حیوانات لطمه به چرخه طبیعت

باغ من: غذادهی به حیات وحش مشکلی است که این روزها توجه کارشناسان حیات وحش را به خود جلب کرده است. در صورتیکه غذارسانی به حیوانات که در خیابان پرسه می زنند و گاهی پوست بر استخوان دارند اقدامی دلسوزانه و از سر محبت تلقی می شود اما کارشناسان معتقدند که این اقدام موجب افزایش بی رویه جمعیت این حیوانات و ایجاد مشکلات مختلفی می شود.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، درحالی طی سال خصوصاً روزهای سرد با افزایش غذارسانی های دستی به حیوانات شهری ازجمله سگ و گربه مواجهیم که بگفته تعدادی از کارشناسان این کار نه فقط به سبب تغییر رفتار اکولوژیک و افزایش بی رویه جمعیت آنها خطرناکست بلکه غذارسانی های افراطی مشکلاتی را از جهت سلامت برای اینگونه از حیوانات به وجود می آورد.

به گفته محمد درویش – فعال محیط زیست – غذارسانی های افراطی به حیوانات شهری سلامت آنها را به خطر خواهد انداخت چونکه از یک سو هر حیوانی غذای مخصوص به خودرا دارد و از طرفی دیگر چاقی مفرط عمر آنها را کوتاه می کند.

این کارشناس محیط زیست با اشاره به این که در حال حاضر در کوهستان های اطراف تهران هیچ جنبنده ای به جز سگ دیده نمی گردد، اشاره کرد: این مساله به سبب این است که عده ای با غذارسانی های افراطی به سگ ها سبب افزایش جمعیت آنها و به دنبال آن از میان رفتن سایر موجودات زنده ازجمله میش بره ها شده اند.

بر اساس گرفته های ایمان معماریان – دامپزشک حیات وحش- غذارسانی بصورت دستی برای پرندگان مهاجر نیز بسیار خطرناکست و می تواند سبب ایجاد مسمومیت های غذایی در آنها شود.

مهدی نبی یان- کارشناس ارشد تنوع زیستی و پژوهشگر حیات وحش – نیز می گوید: غذارسانی انسان ها به حیوانات یکی از عواملی است که موجب جذب حیات وحش به حریم شهرها می شود بدین سبب در خیلی از کشورها پروتکل هایی را در خصوص ممنوعیت هرگونه غذا رسانی به حیوانات وحشی تدوین و برای تخطی از آن جریمه مشخص کرده اند تا افراد در شهر و روستا به حیوانات غذا ندهند چونکه غذارسانی به حیوانات موجب تغییر در عادت رفتاری گونه های جانوری می شود و از آن پس برای تامین منابع غذایی وارد حریم شهر و روستا می شوند تا با غذارسانی انسان ها تغذیه شوند.

او اضافه می کند: در ایران پروتکل ها و اعلامیه های رسمی در امتداد ممنوعیت غذارسانی به حیات وحش در کشور نداریم تا بتوان با ایجاد محدودیت ها و ممنوعیت های قانونی از ورود حیات وحش به حریم شهرها پیشگیری و جلوگیری کرد.

براساس گفته های نبی یان، بطور کلی غذارسانی به هر شکلی نوعی حیوان آزاری است.

او ضمن اشاره به کشور هند، ترکیه و میانمار در جهان که جنبش های غذارسانی به حیوانات ولگرد را دارند، اضافه کرد: در سایر کشورها غذارسانی به حیوانات ولگرد در همه نقاط کشور ممنوع می باشد. تنها در برخی از پارک های محصور، افرادی با مجوز وزارت محیط زیست یا سازمان های مربوطه مانند شهرداری ها زیر نظارت دامپزشک و سازمان های مربوطه گاهی به گربه های عقیم غذارسانی می کنند؛ در جایی که امکان خروج از آن محدوده را ندارند.

بیشتر بخوانید: غذارسانی به سگ های ولگرد «حیوان آزاری» است

غلامرضا ابدالی- سرپرست دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش – در گفت و گو با ایسنا درباره غذادهی دستی به حیوانات می گوید: ما اصلا روش غذادهی دستی به حیوانات را قبول نداریم چونکه حیات وحش با این کار «حالت وحش» خودرا از دست می دهد. در نتیجه با این اقدام توسط انسان حیات وحش بی صیاد می ماند، مهارت شکار خودرا از دست می دهد و تنبل می شود. از چرخه طبیعت نیز خارج می شود و بسیار برایش مشکل ساز خواهد بود.

به گفته او حیات وحش با نزدیک شدن به مراکز انسانی به حضور انسان عادت می کند اما باید توجه داشت طبیعت آنها وحشی است و امکان لطمه رساندن به انسان توسط آنها وجود دارد.

ابدالی مشکل فعلی را ورود انسان به زیستگاه های حیات وحش می داند و توضیح می دهد: با ساخت وساز و ایجاد سایت پسماند زباله درون زیستگاه های طبیعی موجب تبادل بیماریهای مشترک بین انسان و حیوان خواهیم شد. به عبارتی با این کار تهدیدی هم برای حیات وحش و هم برای انسان ها خواهیم بود.

به گفته حسن اکبری- معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست- امروزه شکل دیگری از مزاحمت های حیات وحش رونق گرفته و آن هم غذادهی دستی به حیوانات وحشی است. رهاسازی زباله در طبیعت نیز طیفی از گونه های جانوری همچون شغال و خرس را به خود جلب می کند که علاوه بر انتقال بیماریهای حیات وحش، مشکلاتی را برای کارشناسان محیط زیست به وجود می آورد.

ابدالی باتوجه به فرهنگ سازی در حوزه غذادهی دستی به حیات وحش اشاره و اظهار می کند: افرادی که حیوانات و طبیعت را دوست دارند چنین اقداماتی را انجام می دهند، بنا بر این باید با فرهنگ سازی دراین زمینه آنها را متوجه این مساله نماییم که دوستی آنها گاهی به ضرر حیات وحش تمام می شود.

سرپرست دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش با ارائه پیشنهاداتی می گوید: مردم در حد توان به حیات وحش نزدیک نشوند. در صورت مشاهده نزدیک شدن حیات وحش به مراکز انسانی به مراجع مربوطه حضور آنها را گزارش دهند. بگذاریم حیوانات روند عادی و طبیعی زندگی شان را طی کنند و از چرخه طبیعت آنها را دور نکنیم.

اکبری نیز تاکید می کند: مردم در حوزه غذادهی دستی به حیوانات وحشی باید آگاهانه عمل کنند و با دلسوزی های ناآگاهانه مشکلاتی برای حیات وحش و زیستگاه آنها به وجود نیاورند.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا امروزه غذارسانی به حیوانات اهلی و وحشی در سطح شهر و در زیستگاه های طبیعی نیز به معضلی جدی هم برای انسان ها در زندگی شهری و هم برای حیات وحش تبدیل گشته است. این مساله علاوه بر مسائل محیط زیستی، سلامت شهروندان را نیز به خطر انداخته است؛ به شکلی که در بعضی موارد شاهد مرگ کودکان و گاهی جراحت های شدیدی در بزرگسالان بر اثر حمله سگ ها بوده ایم این در حالیست که برخی افراد با غذارسانی به آنها موجب تکثیر جمعیت حیوانات مانند سگ ها می شوند. لازم است مسئولان و مردم دراین زمینه با همکاری یکدیگر چاره اندیشی کنند تا ضمن حفظ حیات وحش از لطمه های احتمالی به جان و مال انسان نیز جلوگیری نمایند.

منبع: