هوای روز جمعه اصفهان آلوده است

باغ من: به گزارش باغ من، شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان  امروز هشتم مهرماه با میانگین ۱۲۸ در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروههای حساس قرار دارد.

به گزارش باغ من به نقل از مهر، برپایه اعلام سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط زیست، هوای کلانشهر اصفهان الان در ایستگاه پایش خیابان احمدآباد با شاخص ۱۱۵، استانداری با شاخص ۱۴۶، پروین با شاخص ۱۳۹ و رودکی با شاخص ۱۱۰ در وضعیت ناسالم برای گروههای حساس است.
با توجه به این که برای ارسال داده های ایستگاه های پایش هوا در مناطق مختلف شهر اصفهان از اینترنت همراه خطوط ایرانسل استفاده می شود، تداوم قطعی اینترنت اپراتورهای تلفن همراه سبب اختلال و نبود دسترسی به دیتای ایستگاه های سنجش کیفی هوا در خیابان های انقلاب، کاوه، میرزا طاهر و رهنان و منطقه صنعتی سگزی شده است. پیشتر هم هشت ایستگاه پایش هوای کلانشهر اصفهان در خیابان های فرشادی، فیض، باهنر، جِی، باغ غدیر، دانشگاه، ورزشگاه میثاق و بزرگراه خرازی قطع بود.

بنا به اعلام اداره کل هواشناسی استان امروز جمعه بخصوص در ساعات اولیه روز هوای مناطق مرکزی و شرقی غبارآلود است.

امروز وضعیت کیفیت هوای شهر شاهین شهر با شاخص ۵۸ در وضعیت قابل قبول ثبت شده و ایستگاه های مبارکه، منطقه صنعتی دولت آباد، خمینی شهر، نجف آباد و کاشان دائم قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروههای حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک می باشد. شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می دهد.

منبع: