ادامه آلودگی هوای پایتخت برای گروههای حساس در مناطق پرتردد

باغ من: بر طبق اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، امروز (۶ آذرماه) باتوجه به کاهش نسبی تندی باد و افزایش تردد خودرو ها برقراری وضعیت ناسالم برای گروههای حساس در بیشتر مناطق پرتردد دور از انتظار نیست.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، بر اساس پیش بینی های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، در بامداد امروز(۶ آذر) باتوجه به کاهش نسبی تندی باد و افزایش تردد خودرو ها برقراری وضعیت ناسالم برای گروههای حساس در بیشتر مناطق پرتردد دور از انتظار نخواهد بود.

افزایش تندی باد در طول روز و وزش باد نسبتاً شدید در بعضی ساعات بعدازظهر شرایط مناسب برای پراکندگی آلاینده ها را فراهم خواهدنمود. ادامه ناپایداری جوی همراه با وزش باد مؤثر تا اواخر وقت یکشنبه از تجمع آلاینده ها جلوگیری می کند و کیفیت هوا در بیشتر مناطق در وضعیت قابل قبول قرار خواهد گرفت.

با کاهش تندی باد تا بامداد فردا ( ۷ آذرماه) همزمان با افزایش تردد خودرو ها بر میزان غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد و کیفیت هوا در بعضی مناطق پرتردد در محدوده ناسالم برای گروههای حساس قرار می گیرد. حاکمیت پایداری نسبی جو و عدم وزش باد مؤثر در طول روز پراکندگی آلاینده ها را محدود خواهدنمود.

با ادامه این شرایط جوی همراه با کاهش تندی باد و افزایش ترافیک شامگاهی تا اواخر وقت دوشنبه، افزایش غلظت ذرات معلق و برقراری وضعیت ناسالم برای گروههای حساس در بیشتر مناطق پرتردد پیش بینی می شود.

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوا اکنون شاخص آلاینده «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» روی عدد ۱۰۱ یعنی شرایط ناسالم برای گروههای حساس قرار دارد همین طور آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» با میانگین ۱۰۰ بود و کیفیت هوای پایتخت در وضعیت قابل قبول قرار داشت.

بر اساس دستورالعمل احتیاطی صادره از طرف شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، مبتلایان به بیماری قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان جزو گروههای حساس محسوب می شوند و باید کارهای طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند. فعالیت طولانی عبارت است از هرگونه فعالیت خارج از منزل که افراد بطور متناوب طی مدت چندین ساعت انجام می دهند و سبب می شود نفس کشیدن تاحدی مشکل تر از حالت طبیعی صورت بگیرد؛ کار کردن در باغچه، فعالیت شدید خارج از منزل مانند دویدن و… همچون این مثال هاست.

گفتنی است که کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم بندی می شود که برمبنای آن از عدد صفر تا ۵۰ در محدوده هوای پاک تعریف می شود، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا در محدوده قابل قبول، سالم یا متوسط بوده و از محدوده ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروههای حساس است. در بازه ۱۵۱ تا ۲۰۰ نیز هوا در محدوده ناسالم برای همه گروه ها و از محدوده از ۲۰۱ تا ۳۰۰ نیز هوا در محدوده بسیار ناسالم قرار می گیرد. بر طبق این دسته بندی در محدوده ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناکست.