واکنش محیط زیست لرستان به تلف شدن یک راس گوزن زرد

باغ من: اداره کل صیانت از محیط زیست لرستان در ارتباط با تلف شدن یک راس گوزن زرد ایرانی در مجتمع کشت و صنعت لرستان واکنش نشان داد.

به گزارش باغ من به نقل از مهر، اداره کل صیانت از محیط زیست لرستان در واکنش به تلف شدن یک راس گوز زرد ایرانی در مرکز پرورش احیای گوزن زرد ایرانی در مجتمع کشت و صنعت لرستان اطلاعیه ای را صادر کرد
متن این اطلاعیه به شرح زیر است:
در راستای تحقق اصل پنجاهم قانون اساسی، سیاست های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری به سران قوا درباب حفاظت محیط زیست، برنامه های ششم و هفتم توسعه، صیانت از گونه های در معرض خطر انقراض و تقویت زیر ساخت های کشور در زمینه گردشگری طبیعی و محیط زیست و با هدف نجات گونه گوزن زرد ایرانی از خطر انقراض و احیای آن در استان لرستان با مطالعه، مشاوره و به استناد پیشینه زیستگاهی (زاگرس) و تایید دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان مبادرت به تکثیر و پرورش گونه مورد نظر توسط شرکت کشت و صنعت و گردشگری فجر صفا لرستان گردید.
در مرحله اول این فعالیت در آذر ماه امسال، چهار راس گوزن زرد از دشت ناز ساری به سایت مورد نظر انتقال یافته که یک راس از این چهار راس در همان ابتدای ورود به سایت به دلایلی احتمالی همچون بعد مسافت و جابجایی از وضعیت نرمالی برخوردار نبود که این گوزن سریعاً تحت نظر و مراقبت تیم دامپزشکی قرار گرفت و اقدامات لازم برای بهبود آن انجام شد که متاسفانه نتیجه ای حاصل نشد و اینگونه تلف گردید.
با توجه به اهمیت حفظ اینگونه در خطر انقراض، قسمتهایی از لاشه این حیوان جهت کالبد شکافی و مشخص شدن دلیلهای اتلاف گونه به لابراتوار ارسال گردید که باتوجه به نتیجه کالبد شکافی دلیل مرگ اینگونه سن بالا و التهاب روده اعلام شده است.
دلیل تاخیر در اعلام اتلاف اینگونه نیز مشخص شدن نتیجه کالبد شکافی گونه مذکور بوده است.
امر مهمی که در این میان باید به آن اشاره داشت این است که مرگ اینگونه در اثر عدم سازگاری با شرایط زیستگاهی و اکولوژیکی نبوده است.
لازم به ذکر است با توجه به توافق انجام شده با معاونت محیط طبیعی سازمان باید ۱۲ راس گوزن زرد تحویل سایت پرورش و تکثیر کشت و صنعت فجر صفا لرستان شده که این امر در سه مرحله صورت خواهد گرفت که تا حالا در دو مرحله تعداد هشت راس آنها به استان لرستان منتقل شده و تعداد مابقی با توجه به تلف شدن یک راس از گونه های قبلی برای حفظ حقوق استان به تعداد پنج راس (تکمیل ۱۲ راس توافق شده) در فاز سوم به این مجتمع کشت و صنعت فجر صفا لرستان تحویل خواهد شد که امیدواریم با حمایت همه دوست داران محیط زیست تلاش و تعهد بخش خصوصی و نظارتهای لازم دستگاههای متولی، در استان لرستان که زیستگاه دیرین آن بوده احیاء شود.
در پایان جهت رفع دغدغه دوستداران محیط زیست ذکر این نکته لازم است در وضعیت فعلی باتوجه به بازدید تیم دامپزشکی سازمان حفاظت محیط زیست کشور از سایت پرورش و تکثیر گوزن زرد واقع در مجتمع کشت و صنعت فجر صفا لرستان تمام گونه ها در سلامت کامل هستند و مشکلی دراین زمینه وجود ندارد.
بنا بر این گزارش، یک راس گوزن زرد ایرانی اخیراً در مرکز احیا و پرورش گوزن زرد ایرانی در محل مجتمع کشت و صنعت لرستان تلف شده و این در حالیست که قبل از این کارشناسان حوزه محیط زیست در گزارش های خبرگزاری مهر، به پروژه احیای «گوزن زرد» در لرستان چراغ قرمز داده بودند و معتقد بودند که این طرح پشتوانه زیست محیطی ندارد، اما مدیر کل صیانت از محیط زیست لرستان در این رابطه مدعی بود که قول می دهم این پروژه موفق باشد و حاضر به مناظره با کارشناسان در این رابطه هستم!
گزارش های خبرگزاری مهر در این رابطه را بخوانید: چراغ قرمز برای پروژه «گوزن زرد» / پروژه احیاء شکست می خورد؟، ساکنان «دشت ناز» میهمان غربت شدند / تا ثریا می رود این دیوار کج؟

منبع: