سازمان هواشناسی هشدار داد افزایش آلودگی هوای ۵ کلانشهر

باغ من: باغ من: سازمان هواشناسی نسبت به افزایش آلودگی هوای پنج کلانشهر تا یکشنبه هفته آتی (۵ آذر) همین طور و وقوع رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید در ۱۲ استان هشدار داد.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ نسبت به سکون نسبی هوا همراه با افزایش غلظت آلاینده های جوی و کاهش کیفیت هوا هشدار داده و آورده است: پایداریِ هوا طی امروز ( ۲ آذر) در تهران، اصفهان و کرج، جمعه (۳ آذر) در تهران، اصفهان، کرج، سمنان و اراک، شنبه (۴ آذر) و یکشنبه (۵ آذر) در تهران، اصفهان، قم، کرج، سمنان و اراک پیش بینی می شود.

در این شرایط افزایش غلظت آلاینده ها و شاخص آلودگی هوا در حد ناسالم برای گروههای حساس و در صورت عدم مهار منابع آلاینده ثابت و متحرک در مناطق پرتردد ناسالم برای تمام گروه ها انتظار می رود.

سازمان هواشناسی نسبت به مدیریت بهینه در مصرف سوخت های فسیلی، کنترل فعالیتهای صنعتی آلاینده، کاهش تردد غیر ضروری و پرهیز از حرکات ورزشی در فضای باز خصوصاً برای سالمندان، کودکان و افراد با سابقه بیماریهای قلبی و تنفسی سفارش می کند.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ دیگری ضمن اشاره به فعالیت سامانه بارشی در بخی استانها آورده است: رگبار باران گاهی با رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی و احتمال تگرگ طی جمعه (۳ آذر) در خوزستان، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، چهارمحال و بختیاری، یزد، غرب و جنوب اصفهان، جنوب لرستان، کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان و روز شنبه (۴ آذر) در کرمان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و جنوب خراسان جنوبی پیش بینی می شود.

در این وضعیت جوی احتمال لغزندگی جاده ها، احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان آب، احتمال خسارت به سازه های موقت همچون بنرها، داربست ها و تابلوهای تبلیغاتی و احتمال شکستن درختان کهن سال و احتمال تاخیر در پرواز، احتمال لطمه به محصولات کشاورزی وجود دارد.

سازمان هواشناسی خودداری از توقف در بستر و حاشیه رودخانه ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در فعالیتهای کوه نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه های اجرائی و امدادی و پاک سازی دهانه پل ها، لایروبی کانال ها و آب روها، اجتناب از پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره و انتقال محصولات کشاورزی به انبارهای استاندارد را سفارش می کند.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا هشدار زرد رنگ به مفهوم این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکنست در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد نماید. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرفی مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: