آب پاکی روی دست بهانه جویان؛ معدن کاوی در شاهوار ممنوع

باغ من: مدیر امور آب شاهرود از مخالفت وزارت نیرو با ادامه معدن کاوی در شاهوار به سبب تاثیرات مخرب بر سفره های آب زیر زمینی شاهرود و بسطام آگاهی داد.

به گزارش باغ من به نقل از مهر، سید حسین حسینی در نشست صلح برای آب ویژه نگرش به بحران های آبی شهرستان شاهرود در یک مجتمع گردشگری در شهرستان شاهرود همزمان با بامداد پنجشنبه در رابطه با مخاطرات معدنکاری در شاهوار شاهرود بیان نمود: تقسیم وظیفه ای بین وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی صورت گرفته است.
وی اضافه کرد: حوزه آبریز و آبخیز در شرح وظایف سازمان منابع طبیعی است و آبرفت ها در حوزه وظایف وزارت نیرو و مشخصاً شرکت امور آب یا همان آب منطقه ای است محدوده ای که معدن بوکسیت در شاهوار سابقاً برداشت می کرد، در شرح وظایف امور آب نبود اما با این وجود به این مورد ورود کردیم.
شاهوار منبع اصلی تغذیه قنات های مهم شاهرود
مدیر امور آب شاهرود همینطور بیان داشت: از آنجائیکه تخریب مرتع صورت گرفته سبب می شود تا نفوذ طبیعی سیلاب ها و بارندگی ها به سفره های آب زیرزمینی کم شود و این تأثیرگذار بر روی سفره آب زیر زمینی است و بخصوص رودخانه تاش که منبع اصلی تغذیه قنات های مهم شاهرود است، ما هم مبحث شاهوار را پیگیری کردیم.
حسینی در رابطه با اهمیت حوزه آبریز شاهوار بیان نمود: ما در منطقه رودخانه تاش قنات های مهم و شاید اساسی ترین قنات های منطقه را شامل قنات سینه، دولت آباد، پهن دره را داریم که ۱۳ حلقه چاه آهکی مهم در این منطقه قرار دارد و تمام اینها از رودخانه تاش و شاهوار مشروب می شود و بنابراین این نشان از حساسیت شاهوار دارد.
وی اضافه کرد: با عنایت به این حساسیت ها از جانب امور آب شاهرود و مدیر عامل آب منطقه ای سمنان نامه نگاری شد و حتی جلسه ای گذاشته شد و بیان شد که تخریب ها در منابع آبی تاثیر گذار است حتی ما در یک نشست اختصاصی پاور پوینتی را هم عرضه کردیم که اقدامات معدنکاری در پایین دست تأثیرگذار است.
مافیای معدن به دنبال تاراج منابع و انفال پرارزش شاهرود
مدیر امور آب شهرستان شاهرود ضمن اشاره به این که در نشستی با مدیر حوزه آبریز فلات مرکزی و همینطور مسؤلان شرکت آب منطقه ای کشور با حضور مدیرعامل آب منطقه ای سمنان همه این موارد توضیح داده شده است، اظهار داشت: در نتیجه تمام این پیگیری ها در روز سی ام دیماه سال قبل جوان بخت معاون وزیر نیرو رسماً نامه ای نوشته و اعلام نموده که وزارت نیرو با آن مخالف است و نباید این کار رخ دهد.
به گزارش باغ من به نقل از مهر، معدنکاری در شاهوار این کانون آبسازی و حیات بخش با ورود مردم، سمن ها و رسانه ها تعطیل شده و مافیای معدن به دنبال راه اندازی باردیگر آن است بنابراین تخریب های گسترده در این منطقه، محیط زیست و منابع و انفال پرارزش شهرستان شاهرود و استان سمنان را تاراج برده است.

منبع:

برچسب ها:, , ,