داده های ایستگاه های پایش فعال نشان می دهد؛ شاخص هوای اصفهان و زرین شهر بر مدار نارنجی آلودگی

به گزارش باغ من، شاخص کیفیت هوای کلانشهر اصفهان و زرین شهر در سی امین روز از خرداد ماه وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروههای حساس را نشان داده است.

به گزارش باغ من به نقل از مهر، شاخص کیفی هوای کلان شهر اصفهان بر مبنای داده های ۱۴ ایستگاه سنجش فعال در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت بامداد چهارشنبه سی ام خرداد با میانگین ۱۱۰ کماکان وضعیت ناسالم برای گروههای حساس (سالمندان، افراد دارای بیماری های تنفسی و قلبی، زنان آبستن و کودکان کمتر از پنج سال) را نشان داده است.
بر اساس داده های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان شهر امروز در ساعت انتشار این گزارش در ایستگاه خیابان ۲۵ آبان با عدد ۱۲۰، میدان انقلاب ۱۲۳، بزرگراه خرازی ۱۳۶، دانشگاه صنعتی ۱۴۶، رهنان ۱۰۸، خیابان فیض ۱۱۹، بولوار کاوه ۱۰۲ و ولدان ۱۱۲ AQI در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروههای حساس است.
شاخص هوای اصفهان همینطور در ایستگاه پارک زمزم با عدد ۸۴، زینبیه ۷۹، سپاهان شهر ۹۴، خیابان فرشادی ۷۸ و خیابان میرزا طاهر ۸۲ وضعیت قابل قبول و در ایستگاه کردآباد با عدد ۱۵۴ AQI وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان را نشان داده است.
همچنین اداره کل هواشناسی استان اصفهان با صدور اخطار سطح زرد اعلام نموده است که از پس از ظهر امروز تا بامداد جمعه یکم تیرماه به جهت تداوم ناپایداری های همرفتی، وزش باد شدید و خیزش گردوخاک، کاهش کیفیت هوا و شعاع دید بخصوص در مناطق شرق، شمال شرق، مرکز و جنوب استان پیشبینی می شود.
امروز شاخص هوا در زرین شهر با میانگین ۱۱۹ ناسالم برای گروههای حساس و در مبارکه با میانگین ۹۳ AQI در وضعیت قابل قبول به ثبت رسید. امروز ایستگاه سنجش آلودگی هوای کاشان، شاهین شهر، نجف آباد، سجزی، خمینی شهر، قهجاورستان و منطقه صنعتی دولت آباد قطع است.
شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروههای حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک می باشد.
این شاخص به صورت معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO)، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و به صورت روزانه در ایستگاه های پایش هوا، ثبت می شود.
شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می دهد.

منبع: