قرار سبز نیمه خردادماه حفظ محیط زیست با گام های کوچک و موثر

باغ من: کنشگران محیط زیست در قرار سبز هفته آغازین خرداد و مقارن با ماه مبارک رمضان فعالیت هایی را برای حفظ محیط زیست در سراسر کشور انجام دادند.

به گزارش باغ من به نقل از مهر کنشگران محیط زیست در قرار سبز هفته آغازین خرداد و مقارن با ماه مبارک رمضان فعالیت هایی را برای حفظ محیط زیست در سراسر کشور انجام دادند.

شیرازی ها در روز جهانی تنوع زیستی بار دیگر به همت سمن های محیط زیستی این شهر و سازمانهای در رابطه با برپایی غرفه هایی در پارک آزادی این شهر روز تنوع زیستی را گرامی داشتند. در این مراسم که با مشارکت ۷ سمن محیط زیستی، اداره منابع طبیعی استان فارس، سازمان مدیریت پسماند شهرداری شیراز، سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری و اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس برگزار گردید غرفه هایی برای آشنایی با اکوسیستم تالابی، اکوسیستم جنگلهای بلوط زاگرس و اکوسیستم شهری و هم دو غرفه هم به منظور آشنایی با تنوع گیاهی و تنوع جانوری استان فارس ترتیب داده شد. بازدیدکنندگان ضمن بازدید از این غرفه ها با استفاده از نمایش عروسکی، ساخت ماکت شهری(با مواد بازیافتی) و ماکت تالاب (با گل رس) و برگزاری نمایشگاه نقاشی، با تنوع زیستی استان خود آشنا شده و آموزش دیدند. امضا تعهدنامه همیار زمین و اهدای نشان همیار زمین به بیش از ۳۰۰ کودک و نوجوان، از دیگر برنامه های دوستداران طبیعت در این شهر بود که با هدف انگیزه دهی به نوجوانان و فرهنگ سازی صورت گرفت.

انجمن بانوان طبیعت دوست آبدانان به دانش آموزان ایلامی کمک کرد تا با یک روزنامه دیواری دوستان و اولیای مدرسه را درمورد آلودگی دریا با زباله ومرگ آبزیان ناشی از این آلودگیها آگاه کنند. این روزنامه دیواری با مطالب محیط زیستی بوسیله دانش آموزان دبستان غیر دولتی نیلا در آبدانان استان ایلام منتشر گردید.

زرند کرمان با نقاشی انگشتی به استقبال روز جهانی تنوع زیستی رفت. با هدف آشنایی کودکان با تنوع زیستی منطقه خود و حفظ طبیعت با همت حامیان محیط زیست زرند کرمان در روز جهانی تنوع زیستی مسابقه و نمایشگاه نقاشی انگشتی برای کودکان و نوجوانان ۳تا۱۵ سال پیرامون این مورد برگزار گردید. همینطور بازدیدی هم از پارک پرندگان و گلخانه شهرداری انجام شد.

طرح جمعه ها با محیط زیست در لاهیجان گیلان انجام شد. پاکسازی اطراف تالاب سوستان شهرستان لاهیجان بوسیله گروههای مردمی حامی محیط زیست و با همراهی انجمن بوم بانان گیلان در قالب طرح جمعه ها با محیط زیست انجام شد.

فاز دوم طرح آموزشی محیط یار در شوشتر به پایان رسید. طرح آموزشی محیط یار به همت انجمن هواداران کارون زلال با هدف اشاعه و ترویج فرهنگ و دانش زیست محیطی در میان دانش آموزان و نهادینه کردن مشارکت عمومی در حفاظت از محیط زیست در شهر شوشتر استان خوزستان اجرا شد.

گروه رفتگران طبیعت بهبهان بعد از لغو برنامه هفته گذشته خود به علت وجود ریزگردها و آلودگی هوای شهر، در نودونهمین برنامه خود اقدام به پاکسازی پارک کاردانش کردند. آنها همینطور در این برنامه با در دست داشتن پلاکاردهایی مخالفت خویش را با انتقال آب کارون و ویلاسازی در مناطق ممنوعه خائیز، تنگ تکاب و غیره اعلام نمودند.

پاکسازی طبیعت در فارس همچنان ادامه دارد. در ادامه فعالیتهای هفتگی و مستمر تشکل پاکسازان طبیعت فارس صدوشصت و دومین برنامه به پاکسازی رودخانه و حاشیه رودخانه تنگ گمبیل اختصاص یافت.

دانش آموزان لاهیجانی همیار طبیعت شدند. در جهت برنامه آموزشی انجمن رفتگران طبیعت استان گیلان و جهت ترویج فرهنگ حفظ منابع طبیعی به تعدادی از دانش آموزان دبستان مقداد لاهیجان کارت همیار طبیعت اهدا شد.

در شهرستان اقلید یک تن زباله جمع آوری شد. انجمن همیاران و پاکسازان طبیعت شهرستان اقلید، هفتاد و هشتمین برنامه ی خویش را به پاکسازی حاشیه بخش بزرگی از تفرجگاه چشمه رسول الله اختصاص داد. دراین برنامه بیش ازیک تن زباله جمع آوری شد.

فیلم مستند آب و جان اکران شد. به مناسبت روز جهانی تنوع زیستی فیلم مستند «آب و جان» در سینما مهر و ماه شوشتر اکران شد. این برنامه با مشارکت انجمن هواداران کارون زلال شوشتر و اداره محیط زیست شهرستان برگزار گردید.

ساخت آتش بُر درختکاری، آبیاری به درختان، طبیعت گردی و پاکسازی در جاده چالوس و روستای اغشت به همت سفیران طبیعت کرج انجام گرفت.

طرح کاغذ زباله نیست در لاهیجان انجام شد. به همت انجمن بوم بانان گیلان مدرسه علم و دانش در لاهیجان هم به طرح کاغذ زباله نیست، پیوست.

دانش آموزان سامانی مدیریت آب باران را یاد گرفتند. دانش آموزان دبستان پسرانه غیرانتفاعی سینای شهرستان سامان استان چهارمحال و بختیاری با راهنمایی سمن آوای طبیعت سامان پویا؛ آب باران را جمع آوری و آن را برای آبیاری فضای سبز مدرسه استفاده کردند.