کارگروه مقابله با آنفلوانزای فوق حاد پرندگان برگزار گردید

باغ من: نخستین جلسه کارگروه سازمان محیط زیست در مورد بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان طی سال جاری برگزار گردید.

به گزارش باغ من به نقل از پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، نخستین جلسه کارگروه سازمان حفاظت محیط زیست در مورد بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان طی سال جاری با حضور معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی، مشاور ریاست سازمان در امور بیماریها و نمایندگان یگان حفاظت، دفتر شکار و صید و دفتر حیات وحش برگزار گردید.
شیوع بیماریهای واگیر از دامهای اهلی به حیات وحش مانند طاعون نشخوارکنندگان دامهای کوچک و همینطور بیماریهایی مانند آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در پرندگان مهاجر آبزی، باعث تلفات قابل ملاحظه ای در حیات وحش کشور شده و به جرات می توان اینگونه بیماریها را همچون عوامل تهدید مهم برای حیات وحش کشور دانست.
مجید خرازیان مقدم مدیر کل دفتر حیات وحش و آبزیان آب های داخلی با اشاره به موارد مذکورگفت: ویروس عامل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان که در حیات وحش کشور برای نخستین بار در زمستان سال در تعدادی از قوهای تالاب انزلی گزارش شد و در خلال سال های اخیر سویه های جدیدی از این ویروس در حیات وحش و پرندگان بومی و صنعتی مشاهده شده است.
مقدم اضافه کرد: علاوه بر اینکه از نظر اقتصادی و اثرات سوء که بر صنعت مرغداری کشور طی سالهای اخیر وارد کرده است، در حیات وحش هم از دو جنبه حائز اهمیت است، چونکه علاوه بر اینکه پرندگان وحشی می توانند به عنوان حامل ویروس، آنرا به پرندگان اهلی منتقل کند، در مواردی ویروس بیماری باعث تلفات قابل ملاحظه ای در پرندگان وحشی و بویژه پرندگان مهاجر آبزی می گردد. بنابراین هر گونه اقدام در ارتباط با پیشگیری از شیوع ویروس عامل بیماری و همینطور کنترل بیماری منوط به تعامل و همکاری دستگاههای ذیربط همچون سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان دامپزشکی، وزارت بهداشت و….. است.
وی اظهار داشت: به همین منظور دستورالعمل اجرایی مدیریت بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان با محوریت سازمان دامپزشکی کشور و همکاری کلیه دستگاههای ذیربط تهیه و ضمن تبیین و تفکیک وظایف دستگاهها نهایتا ابلاغ گردیده است و لازم است که سازمان حفاظت محیط زیست هم همچون سنوات گذشته همکاری لازم را در مورد مقابله با این بیماری بعمل آورد.
مقدم با اشاره به اینکه پیشنهادات اصلاحی مورد نظر سازمان در مورد وظایف پیش بینی شده مربوط به سازمان حفاظت محیط زیست در دستورالعمل مذکور به ستاد اجرایی آنفلوانزا منعکس شده است، اظهار داشت: در نخستین جلسه کارگروه آنفلوانزا طی سالجاری که روز سه شنبه هفته جاری در محل معاونت محیط طبیعی برگزار شد، تلاش شد بدوا نسبت به تفکیک وظایف اعضاء کارگروه آنفلوانزا در سازمان حفاظت محیط زیست بر مبنای وظایفی که در دستورالعمل ابلاغی از ستاد اجرایی آنفلوانزا برای سازمان در نظر گرفته شده است.
وی افزود: اقداماتی که لازم است از جانب ادارات کل حفاظت محیط زیست استانی به انجام رسد، بحث و تصمیم مقتضی اتخاذ شود و با عنایت به تاکید معاونت محیط طبیعی بر ضرورت راه اندازی سیستم پایش در سطح کشور و اطلاع رسانی بموقع از استانها به ستاد در مواقع مواجهه با موارد مشکوک به بیماری، همینطور مواردی که از جانب مشاور ریاست سازمان در مورد لزوم داشتن بانک اطلاعاتی مناسب، پیشرو بودن در اقدامات پیشگیرانه در مواجهه با بیماری در حیات وحش کشور، تجزیه و تحلیل وقوع بیماری در حیات وحش طی سالهای گذشته و لزوم همکاری و تعامل ستاد و استانها ارائه شد.
مقدم خاطرنشان کرد: نهایتا مقرر شد ضمن ارسال دستورالعمل اجرایی مدیریت بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به ادارات کل حفاظت محیط زیست استانی، در جلسه بعدی کارگروه وظایف ستادی و استانها با جزئیات کامل احصا و به دفاتر ستادی ذیربط و ادارات کل حفاظت محیط زیست استانی ابلاغ گردید.