رشد پاسخ مثبت به استعلامات محیط زیستی در استان تهران

باغ من: معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران از افزایش میزان پاسخ به استعلامات واصله به این اداره کل در شش ماهه اول سال ۹۷ و روند رو به رشد پاسخ مثبت به این استعلامات اطلاع داد.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا مهرداد کتال محسنی گفت: در شش ماهه اول سال ۹۷ تعداد ۱۰۱۸ استعلام محیط زیستی به این اداره کل واصل شده که از این بین با ۷۱۵ مورد موافقت، ۲۷۸ مورد مخالفت و ۲۵ استعلام هم کماکان در دست بررسی می باشد.

معاون فنی محیط زیست استان تهران افزود: برابر ارزیابی صورت گرفته طی سال های ۹۲ تا آخر سال ۹۵ از مجموع تعداد استعلام های واصله درباره صدور مجوزهای زیست محیطی، پروانه بهره برداری، راه اندازی، افزایش ظرفیت تولید حدودا با حدود ۴۱ درصد از این استعلام ها از جانب محیط زیست مخالفت شده و ۵۹ درصد مورد موافقت قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: بر مبنای هماهنگی های صورت گرفته با دستگاه ها و سازمان های صادرکننده جواز تاسیس و پروانه بهره برداری همچون وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و متولیان شهرک های صنعتی و متولیان اقتصادی و توسعه ای نظیر استانداری، خانه صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادی و دارایی و هماهنگی های به عمل آمده با سازمان حفاظت محیط زیست جهت اصلاح قوانین، ضوابط و مقررات به منظور رفع موانع تولید و تسهیل در سرمایه گذاری در سال پشتیبانی از کالای ایرانی و توجه به تولید و اشتغال، متوسط تعداد مخالفت ها در سال های ۹۶ تا اواخر مهر ۹۷ از ۴۱ درصد چهارساله گذشته به ۲۷ درصد تقلیل و تعداد موافقت ها از ۵۹ درصد به ۷۳ درصد افزایش پیدا کرده است.

کتال محسنی با اشاره به اینکه تمامی مجوزهای صادر شده در چارچوب قوانین و مقررات حاکمه بوده است، اظهار نمود: در همین دوره زمانی به صورت متوسط در سطح کشور پاسخ ۱۷ درصد استعلام های واصله به ادارات کل حفاظت محیط زیست استان ها مخالفت و ۸۳ درصد موافقت بوده است.

معاون فنی حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه علت اختلاف مخالفت های صادره در استان تهران به کل کشوری به دلیل ممنوعیت استقرار غالب فعالیت های صنعتی در شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران و محدودیت توسعه و بارگذاری های جدید در این استان بود، خاطرنشان کرد: تعداد استعلام های واصله به این اداره کل در شش ماهه اول سال۹۷ معادل کل سال ۹۶ بوده و علیرغم افزایش دو برابری استعلامات واصله، مدت زمان پاسخگویی به این استعلامات هم از متوسط سه ماه در ابتدای سال ۹۶ به کمتر از سه هفته در سال ۹۷ کاهش پیدا کرده است.

کتال محسنی در ادامه اظهار داشت: این آمار مبین این است که می توان به رفع موانع تولید و هموارسازی مسیر اشتغال در کشور با رعایت الزامات زیست محیطی، نگاه جدید و رو به جلویی داشت.

بر اساس گزارش روابط عمومی محیط زیست استان تهران، وی در انتها ابراز امیدواری کرد که تا این روند و این نگاه با عنایت به جنگ اقتصادی و تحریم ها ضد نظام و مردم و لزوم توجه به امر تولید و اشتغال، مطابق با اهداف توسعه پایدار و کمک به اقتصاد کشور ادامه داشته باشد.