تکثیر یوزپلنگ آسیایی با همکاری پژوهشگاه رویان

به گزارش باغ من در آستانه روز جهانی یوزپلنگ (۱۳ آذرماه) رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، از تلاش ها برای تکثیر یوزپلنگ آسیایی با استفاده از کشت بافت اطلاع داد.

عیسی کلانتری در گفت وگو با ایسنا اظهارکرد: سازمان حفاظت محیط زیست تکثیر و پرورش یوزپلنگ ها را با استفاده از پژوهشگاه رویان پیگیری می کند. در این جهت تلاش می نماییم احیای یوزپلنگ آسیایی را با استفاده از کشت بافت با کمک این پژوهشگاه انجام دهیم.

معاون رئیس جمهوری در مورد روش تامین منابع مالی برای این پروژه اظهار داشت: هزینه آن هم هر چقدر باشد، تقبل می نماییم.

مجید خرازیان مقدم – مدیر کل حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست- در مورد تکثیر یوز با استفاده از کشت بافت به ایسنا اظهار داشت: از هر ظرفیتی برای حفظ یوزپلنگ آسیایی استفاده می نماییم. طرف قرارداد سازمان حفاظت محیط زیست در این طرح، پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار و مجری طرح هم این پژوهشکده است که با استفاده از پژوهشگاه رویان امور مربوط به این مورد را پیگری می کند.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، سه شنبه (۱۳ آذر) روز جهانی یوزپلنگ است. یوزپلنگ ها هر دو نوع آفریقایی و آسیایی، سریع ترین حیوانات زمین هستند. یوز آسیایی Acinonyxjubatusvenaticus نسبت به نوع آفریقایی کمی کوچک تر و تیره تر است. پوشش نخودی رنگ با خال های سیاه در سر و کمر، بدن این جانور را پوشانده است. مشخصه این جانور، نوار سیاه رنگ اشک مانندی است که از گوشه چشم ها شروع شده و تا کنار بینی ادامه می یابد.

یوز آسیایی یکی از مهمترین گربه سانان بزرگ جثه است که کمتر از ۵۰ قلاده از آن در حیات وحش باقی مانده و تنها جمعیت باقی مانده از یوزها، همین جمعیتی است که در ایران پراکنده شده و در صورت از بین رفتن این ۵۰ نفر یوز، یک گونه پرارزش برای همیشه در کل دنیا منقرض می گردد.