در گردهمایی و زنجیره انسانی مطرح شد؛ مخالفت مردم با ادامه کار معدن بوکسیت تاش، پشت شاهوار گرم شد

به گزارش باغ من گردهمایی بزرگ حمایت مردم شاهرود از قله آب ساز و حیات بخش شاهوار با حضور هزاران عاشق و دل باخته طبیعت، مسئولان و همینطور اعضای تشکل های مردم نهاد فعال در حوزه طبیعت برگزار گردید.

خبرگزاری مهر، گروه استان ها: گردهمایی بزرگ مردم شاهرود و دوست داران طبیعت با هدف اعتراض به معدن کاوی در قله شاهوار بعدازظهر پنج شنبه از مقابل اداره منابع طبیعی شاهرود تا محل قله شاهوار برگزار گردید تا دوست داران طبیعت همراهی خویش را با شاهوار، مام طبیعت، کانون آب ساز و حیات بخش شمال شرق ایران اسلامی اعلام کنند.
بعدازظهر پنج شنبه بار دیگر شاهرود صحنه حضور مردمی بود که اراده کردند تا بار دیگر بخشی از انفال و موهبت های الهی شهرشان را مطالبه کنند قله شاهواری که شش سال است در گیر و دار معدن کاوی صدمه های فراوانی دیده است.
مردم شاهرود امروز گردهم آمدند تا بگویند اگر معدنی در حال تخریب منابع آب، خاک، هوا و حیات وحش طبیعی شهرستان شأن هستند، آنان در میدان حضور دارند تا نگذارند که شاهرود خوزستان شود، شاهرود شهری است که محیط زیست در زمره دغدغه های اصلی آن به حساب می آید چون که سال ها است لابی های قدرت و ثروت دست از سر این شهر بر نمی دارند و مردم یک روز برای جنگل ابر نگران می شوند و روز دیگر برای شاهوا ر.
مطالبه مردم جدی گرفته شود
دبیر جمعیت دیده بان طبیعت در ابتدای این برنامه مردمی، ضمن قرائت متنی، اظهار داشت: شاهوار یعنی هشت هزار سال تمدن شاهرود و الان صدها هزار نفر جمعیت در طول این تاریخ بلند نظاره گر مورد طمع و تعرض قرار گرفتن آن قله زیبا هستند. امروز طمع پول، آن هم پولی به جیب دیگران می رود و ویرانه ای برای مردم شاهرود فرزندانشان می گذارد سبب شده تا شاهوار بی سبب تخریب شود و ضرر این امر را فرزندان ایران، شیعیان حسینی و شاگردان مکتب خمینی (ره) کبیر خواهیم دید و بنابراین است که معتقد هستیم زیر بار ذلت نخواهیم رفت و وطن مان را با پول نمی فروشیم.
امیر حسین ولیان با اشاره به اینکه مردم آمده اند تا بگوند آینده شهرمان را به هیچ قیمتی نمی فروشیم، ابراز کرد: تصمیم آینده شاهوار را مردم می گیرند نه عده ای در تهران و سمنان؛ اینجا مردمانی زنده استوار هشت هزار سال ایستادند تا شاهوار قامت راست کرده و بنابراین امروز نباید گذاشت تا عده ای برایش تصمیم بگیرند ما امروز غیرت مندانه بر سوگند خود می ایستیم و از از شاهوار دفاع خواهیم کرد.
وی اضافه کرد: عجیب است در مقابل این همه مطالبات مردمی و همراهی مسئولان چرا هنوز عده ای بر تخریب شاهوار پافشاری می کنند. ما افتخار می نماییم که امام جمعه، اعضای شورای شهر، فرماندار و نماینده مردم همه یکپارچه برای آزادی شاهوار ایستادند بنابراین باید گفت مطالبه به حق مردم باید دیده شود.
عضو ستاد مردمی نجات شاهوار بابیان اینکه مگر سرنوشت جمهوری اسلامی با رأی مردم نیست، مگر در این نظام مردم حقی ندارند؟ چرا حرف مردم را کسی گوش نمی دهد؟ اظهار داشت: لابی قدرت و ثروت هیچ احترامی برای مردم و مسئولان قائل نیست، اما امروز مردم ما آمده اند تا بگویند کنار فرماندار، امام جمعه و نماینده ایستاده و با دست خودشان معدن را تعطیل خواهند کرد.
وی با طرح این پرسش که در این سال های اخیر، سه شاهد اصلی تخریب های شاهوار یعنی محیط زیست، اداره آب و منابع طبیعی می بایست از شاهوار دفاع می کردند اما چرا سکوت کردند؟ بیان کرد: مدیر کل سابق محیط زیست استان سمنان که چندی پیش بازداشت شد حتی در مقابل یک آزمایش ساده آب هم مقاومت می کرد اما امروز مدیرکل جدید خطرناک بودن معدن برای آب را اعلام و ضد معدن شکایت کرده تا فرق بین دو مدیر معلوم شود.

شاهوار تنها نیست
یکی از دوست داران طبیعت و حاضر در این همایش با اشاره به اینکه امروز مردم آمده اند تا بگویند شاهوار در مقابل تمام لابی های قدرت و ثروت در پایتخت تنها نیست، اظهار داشت: شاهوار تنها نیست چون که مردم ایران اسلامی و نه فقط شاهرود با آن هستند، امروز هر گروه کوهنوردی که در گلستان، مازندران، خراسان شمالی و حتی البرز به کوه می رود با بنرهای نجات شاهوار، حمایت خویش را از این قله حیات بخش اعلام می دارد و این نشان داده است که دیگر فضا فضای شهر شاهرود و مردم آن نیست این مورد نشان داده است که شاهوار متعلق به مردم ایران و جهان است.
محمد شفقی بیان کرد: شاهوار قله ای است که حیات فلات بسطام به آن بستگی دارد و این یعنی زندگی ده ها و صدها هزار انسان و وحوش و حیوانات این یعنی اقتصاد و تولید که امروز خطر بر آنها سایه افکنده چون که نابودی شاهوار اقلیم منطقه را برهم خواهد زد و در نتیجه پدیده هایی مانند بیابانی شدن این منطقه را تهدید می کنند.
وی می افزاید: گروه های مختلفی آب شاهوار را مورد آزمایش قرار داده و معتقد هستند که آلودگی بیشتر از حدی در این آب نسبت به برخی فلزات دیده می شود که تا قبل از حضور معدنچیان چنین چیزی در شاهوار بی سابقه بود بنابراین باید جلوی این معدن پس از شش، هفت سال گرفته شود.
شاهوار کانون آب ساز
دیگر عضو تشکل های محیط زیستی شاهرود می گوید: شاهوار کانون آب ساز است و امروز بیشتر از دو میلیون متر مکعب آب در آن ذخیره شده است این میزان یعنی یک سد کرج آب فقط در دل این کوه قرار دارد که در صورت تداوم معدن کاوی از بین خواهد رفت آن هم در شرایطی که دغدغه همه ما آب است.
محمود جلالی می افزاید: برخی معتقد هستند که با تعطیلی معدن عده ای بیکار می شوند این ادعا کاملاً بی اساس است چون که در همین محدوده شرکت آلومینا دو معدن دیگر در میامی و دامغان دارد چرا به سراغ آنها نمی رود و شاهوار را تبدیل به مرتفع ترین معدن روباز ایران با بیشتر از سه هزار و ۸۰۰ متر ارتفاع کرده است؟ مبحث بعد اینکه این معدن شش سال است تخریب های گسترده ای را به شاهوار تحمیل کرده دیگر وقتش است که بگوییم کافی است دیگر این تخریب ها بس است.
وی اضافه کرد: مردم شاهرود همانطور که تجربه توقف جاده سازی در جنگل ابر را داشتند و با هم و در کنار هم نگذاشتند تا زور لابی های قدرت به آن برسد، این دفعه هم درباره شاهوار موفق خواهند بود و ما امیدواریم مجوز این معدن حداقل تمدید نشود.

تردد کامیون ها در جاده معدن گواه فعالیت غیرقانونی آن است
یکی از معلمان شاهرودی که طومار را در پشتیبانی از شاهوار امضا کرده در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: درحالی که گزارش های سازمان پژوهش های مجلس رسانه ای شده و در اختیار نهادها و دستگاه ها قرارگرفته است و سندی معتبر هم به حساب می آید اما چرا مدیران مربوط به آن استناد نمی کنند؟
آقا بابایی در ادامه خاطرنشان کرد: چرا درحالی که معدن تعطیل می باشد هنوز تردد کامیون ها در این جاده وجود دارد از آغاز جاده مجن حضور کامیون ها و تریلی ها به وضوح مشهود بود و اسناد و مدارک کافی هم وجود دارد لذاخواست ما مردم شاهرود تعطیلی دائم آن است.
وی اضافه کرد: آلودگی منابع آب در گزارش های مختلف در حال انتشار می باشد چرا حق حیات مردم شاهرود این گونه به سخره گرفته شد و معدن علیرغم تعطیلی همچنان به کار خود ادامه می دهد چرا نظارتی از جانب صنعت، معدن و تجارت استان سمنان در این خصوص صورت نمی گیرد.
چه کسی پاسخگوی آوارگی مردم خواهد بود؟
رضایی که از اهالی و کسبه بازاریان شاهرود است در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: از قدیم شاهرود به داشتن دو نعمت آب وهوای مطلوب مشهور بود اما امروز با فعالیت این معدن این دارایی ارزشمندی که سال ها پدرانمان آنرا حفظ کردند را از ما گرفتند و جایگزین معدنی کردند که هیچ آورده ای برای شاهرود ندارد.
وی افزود: خواست ما مردم شهر شاهرود تعطیلی دائم معدن بوکسیت تاش است چونکه در صورت تداوم روند فعالیت قطع به یقین از شاهرود هم جز نام چیزی باقی نخواهد ماند و سوال اساسی مردم ازاینجا ناشی می شود که چه دست هایی در لابی های پشت پرده پنهان است که اجازه فعالیت پس از تعطیلی معدن را می دهد.
این شاهرودی افزود: شاهوار کانون آب ساز منطقه شاهرود است و اگر نباشد حیات منطقه به خطر خواهد افتاد در این شرایط چه کسی پاسخگوی آوارگی مردم خواهد بود؟ و چرا مسئولان استان سمنان نسبت به این فعالیت غیرقانونی هیچ واکنشی نشان نمی دهند و ما را مثل همیشه فراموش کردند.
در ادامه این مراسم پایش بخشی از منطقه شاهوار با تشکیل زنجیره انسانی برگزار گردید تا مردم شاهرود نشان دهند که شاهوار در این پیچ و خم تاریخی تنها نیست و مردم پشتیبانی از آنرا بر خود لازم می دانند. این مراسم با قرائت قطع نامه به پایان رسید.