خبر خوش فرمانده یگان محیط زیست درباره محیط بان همدانی محکوم به اعدام

باغ من: فرمانده یگان محیط زیست کشور با اشاره به پیگیری های پرونده «سعید مومیوند» محیط بان محکوم به اعدام استان همدان و نقض این حکم، از تبدیل قرار بازداشت این محیط بان به قرار وثیقه آگاهی داد.

سرهنگ جمشید محبت خانی امروز همزمان با هفته محیط زیست با حضور در ایسنا با اشاره به اینکه تا زمانی که من در یگان محیط زیست هستم اجازه نمی دهم که حقوق محیط بانان تضییع شود، با اشاره به آخرین وضعیت پرونده سعید مومیوند -محیط بان استان همدان- که در سال ۹۷ محکوم به اعدام شد، اظهار داشت: اتفاق مربوط به این محیط بان در سال ۹۵ رخ داده بود اما من در سال ۹۶ پس از قرار گرفتن در جایگاه فرماندهی یگان محیط زیست این مساله را بررسی کردم.

وی افزود: پس از بررسی های گوناگون و بازدید از صحنه حادثه، متوجه شدم که صورتجلسه مربوط به این حادثه به درستی و با دقت تنظیم نشده است و بر اثر همین اشتباه، محیط بان هم محکوم به اعدام شده بود.

فرمانده یگان محیط زیست کشور با اشاره به ورود مستقیم خود برای پیگیری پرونده محیط بان مومیوند، اظهار داشت: در سفرهایی که به استان همدان در این زمینه داشتم، علاوه بر بازدید از صحنه وقوع حادثه، بارها با قاضی پرونده صحبت کردم و در نتیجه پیگیری های مکرر خوشبختانه حکم اعدام محیط بان مومیوند شکسته و نقض شده است و محیط بان مومیوند می تواند با سپردن قرار وثیقه به ارزش پنج میلیارد تومان آزاد شود.

محبت خانی درانتها ضمن تشکر از مسئولان دستگاه قضا که امکان بررسی دوباره این پرونده را فراهم کردند، اظهار داشت: خوشبختانه این پیگیری ها به نتیجه نشست به نحوی که مسئول دفتر حقوقی استان همدان چند روز پیش با یگان محیط زیست تماس گرفت و آگاهی داد که حکم محیط بان مومیوند شکسته و قرار بازداشت به قرار وثیقه تبدیل گشته است.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، در سال ۹۵ محیط بانان اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان در منطقه محافظت شده «نشر»، شاهد حضور فردی مسلح در این منطقه چهارگانه محافظت شده می شود. خودرو آنها که پیکان بوده را توقیف می کنند و یکی از دو سرنشین متواری می شود و محیط بان بعد از اخطار فراوان مبادرت به شلیک هوایی می کند اما با عنایت به ناهموار بودن زمین و شرایط منطقه این تیر ناخواسته به فرد خاطی به هدف خوردن می کند. فرد مجروح متأسفانه بعد از گذراندن ۱۷ روز کما، جان خودرا از دست می دهد و بعد از دو سال رأی قصاص نفس برای محیط بان صادر و محیط بان در سال ۹۷ به اعدام محکوم شد.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، به مناسبت هفته محیط زیست، امروز (۲۲ خرداد)، جمشید محبت خانی – فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور- به همراه منوچهر فلاحی – معاون یگان محیط زیست و برخی از کارکنان روابط عمومی سازمان محیط زیست در خبرگزاری ایسنا حضور یافت و ضمن بازدید از تحریریه سرویس اجتماعی، به تشریح مشکلات و اولویت های محیط بانی، به سوالات خبرنگاران ایسنا نیز پاسخ داد که مشروح آن طی روزهای آتی منتشر می شود.

منبع: