نگرانی های محیط بانان جهت استفاده سلاح!

باغ من: فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور معتقد می باشد که نحوه و زمان استفاده از سلاح برای محیط بانان در هاله ای از ابهام است.
سرهنگ جمشید محبت خانی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، اظهار نمود: محیط بانان به جهت وظایفی که دارند و جامعه مقابل آنان که شکارچیان اکثرا مسلح هستند قانونگذار به آنها مجوز حمل سلاح برای دفاع از خود داده است.
وی افزود: با این وجود استفاده از سلاح بعنوان آخرین راهکار برای مقابله با شکارچیان به کار گرفته می شود.
محبت خانی اضافه کرد: نگرانی های محیط بانان جهت استفاده سلاح از جهاتی قابل توضیح است؛ ابتدا طبق ماده سه قانون بکارگیری سلاح برای ارگانی مانند نیروی انتظامی دقیقاً موارد استفاده را مشخص کرده ولی متاسفانه برای محیط بانان ماده سه تعریف نشده و به صورتی در هاله ای از ابهام است.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست اشاره کرد: به سبب شفاف نبودن موارد قانونی در این زمینه، دقیقاً مشخص نشده که محیط بانان در چه شرایطی می توانند به سمت خودرو یا فرد متخلف که وارد منطقه شده و مبادرت به شکار کرده و یا دارای سلاح غیرمجاز می باشد، شلیک کنند و فقط به صورت پدافندی سلاح به دست محیط بانان داده ایم و آن هم زمانی که جانشان در خطر باشد می تواند استفاده کنند که متاسفانه اثبات این مساله در محاکم قضایی برای محیط بانان دشوار است.
وی اشاره کرد: با پیگیری های صورت گرفته حدود ۱۲۷ عدد دوربین برای مستندسازی روی البسه محیط بانان به کار گرفته شده که می توانند مستندات بسیار خوبی برای محاکم قضایی باشد.

محبت خانی درباب تعاملات با قوه قضائیه بیان کرد: در نشستی که با حضور رئیس قوه قضاییه داشتیم حجت الاسلام رئیسی دستور داد ضمن اینکه شعبه های ویژه محیط زیست در استان ها تشکیل گردد، قضات استانی نیز برای حفاظت بهتر از ابنیه محیط زیستی کشور مشاوران محیط زیستی داشته باشند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور تصریح کرد: سالانه ۳۰۰ نفر به جمعیت محیط بانی اضافه می شود و این روند تا ۱۰ سال ادامه خواهد داشت.

منبع: