زمین خواری در اطراف شهر تهران از عمده معضلات زیست محیطی استان

به گزارش باغ من مدیر کل اداره حفاظت محیط زیست استان تهران سوژه زمین خواری در اطراف شهر تهران را از عمده ترین مشکلات استان دانست و اظهار داشت: تمام توان خودرا به کار خواهیم گرفت تا عرصه را بر زمین خواران و شکارچیان سنگدلی که به دنبال از بین بردن ذخایر ژنتیک و باارزش هستند، تنگ نماییم.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، سعید محمودی در مراسم تکریم و معارفه مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه در دنیای امروز مسائل و چالش های محیط زیستی عمده ترین مسائل دنیا هستند، اظهارکرد: اگر مسائل سیاسی را کنار بگذاریم موضوعات محیط زیستی دومین مساله حادی هستند که در دنیای امروز مورد بررسی قرار می گیرند.

وی با اشاره به اینکه انسان ها سالانه ۴۰ میلیارد تن کربن وارد جو می کنند که باید از آن استفاده کنند، اظهار داشت: مسائل محیط زیست بسیار گسترده و پیچیده است و شرایط به شکلی است که امروزه هیچ شهری در دنیا حتی در کشورهای پیشرفته از آلودگی در امان نیست.

محمودی افزود: حدود ۹۰ درصد از جمعیت کشورمان در معرض آلودگی هوا قرار دارند و چیزی در حدود ۶ میلیون نفر در دنیا سالانه به سبب مسائل آلودگی هوا جان خودرا از دست می دهند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران اضافه کرد: این ها موضوعاتی است که در دنیا بررسی شده است و اگر بخواهیم به سمت و سوی بهتری درباب حل مشکلات محیط زیست پیش برویم باید از تجربیات سایر کشورها استفاده نمائیم.

محمودی با اشاره به اینکه پس از جنگ جهانی دوم در دهه ۵۰ میلادی اوج رونق اقتصادی خصوصاً در غرب صورت گرفت و جمعیت به سمت کلانشهرها سرازیر شد و در این شرایط تولید و اقتصاد در اوج خود قرار داشت و استفاده از منابع در طول تاریخ بی نظیر بود، اظهار داشت: در نتیجه چنین وضعیتی در اوایل دهه ۷۰ میلادی هزاران نفر در این شهرها جان خودرا از دست دادند و مشکلات گوناگون محیط زیستی گریبانگیر این شهرها شد.

وی با اشاره به اینکه در ۵۰ سال قبل برای محیط زیست کشور تلاش های بسیاری شده است، اظهارکرد: اما آن چیزی که سبب شده به هدف نهایی خود نرسیم این بود که هدف مشترک و طرح جامعی نداشته و اجرای قانون را مد نظر قرار نداده و به صورت سلیقه ای عمل کرده ایم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران افزود: اگر گذشته کلانشهرهای دنیا را بررسی نماییم، می بینیم این شهرها مشکلات زیست محیطی مانند ما داشتند، طرح و برنامه هم داشتند اما برای اجرای این برنامه ها قانونی وجود نداشت که موجب همگرایی و دنبال کردن هدف مشترک شود. اگر می خواهیم کلانشهر تهران – که یکی از بزرگترین شهرهای دنیاست – به لحاظ محیط زیستی وضعیت مطلوب تری داشته باشد ضمن وجود طرح و برنامه های کلان باید اجرای قانون را مد نظر قرار دهیم.

محمودی به وجود قوانین محیط زیستی خوب و مترقی در کشور خصوصاً در حوزه پسماند و آلودگی هوا اشاره نمود و اظهار داشت: همگرایی و تعریف یک وظیفه مشترک و مشخص شدن نقطه ای بعنوان هدف همین طور کار اشتراکی در کشور ما مشکل داشته و عمده مشکلات ما نیز به این علت است.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به اینکه آموزش درست کسانی که برای آینده این کلانشهر تصمیم می گیرند بسیار حائز اهمیت می باشد، اظهارکرد: اگر این افراد آموزش درست نبینند مشکلات به صورت تصاعدی رشد خواهد داشت بدین سبب داشتن طرح و برنامه هدفمند، اجرای قانون و همگرایی راه نجات کلانشهر تهران در طول زمان خواهد بود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه حفظ محیط زیست در تعریف عام خود وظیفه همه بوده است و فقط سازمان محیط زیست درقبال آن وظیفه ندارد، اظهار داشت: در واقع محیط زیست یک سوژه بین بخشی است و همه باید به دنبال حل آن در یک برنامه جامع و هدفمند باشند.

محمودی با اشاره به اینکه کشور ما صاحب تولید اقتصاد و نظام هماهنگ و برنامه بین المللی است و در چنین کشوری مردم مطالبه محیط زیستی دارند و این مطالبات ناشی از پیشرفت جامعه است و باید آنرا به فال نیک بگیریم، اظهارکرد: با همگرایی که استان تهران وجود دارد و اراده مسئولان تهران برای حل مسائل محیط زیستی امیدواریم شاهد روزهای خوبی در کلانشهر تهران باشیم و به توانیم به صورت جدی و هدفمند مسائل محیط زیست را در کنار اقتصاد حل نماییم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران درانتها با اشاره به اینکه پایه و روش در سازمان محیط زیست برمبنای محیط بانی است و انتظار از محیط بانان در این عرصه بسیار زیاد است، اشاره کرد: بدنه کارشناسی در اوج تصمیم گیری ها خواهد بود همین طور حفظ حرمت و کرامت کارکنان بسیار حائز اهمیت می باشد و عملکرد واقعی همه ما اخلاق مداری و نام نیکی است که از ما باقی خواهد ماند.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران سعید محمودی قبل از این مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس را در کارنامه مدیریتی خود داشته است. از دیگر سوابق وی می توان به مدیرکل حفاظت محیط زیست استان های مرکزی و سیستان و بلوچستان و رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دورود اشاره نمود.

منبع: