تاثیر مثبت طرح ترافیک جدید بر کاهش آلودگی هوای پایتخت

به گزارش باغ من مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ضمن اشاره به تاثیر مثبت طرح کاهش بر آلودگی هوای پایتخت اظهار داشت: اجرای این طرح باعث شده است که غلظت آلاینده گازی منوکسیدکربن در تهران کاهش پیدا کند.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، چندی پیش سردار سید کمال هادیانفر – رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا – اظهار کرده بود که طرح ترافیک جدید (طرح کاهش) تاثیری بر کاهش آلودگی هوا و ترافیک نداشته است و بنا بر این از شهرداری تهران در خواست کردیم که این طرح را متوقف نماید.

در این باره حسین شهیدزاده – مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران – در گفت و گو با ایسنا در پاسخ به این پرسش که آیا بررسی و مطالعاتی درباره تاثیر طرح کاهش بر آلودگی هوای شهر تهران انجام شده است یا خیر، اظهارکرد: بررسی تاثیر طرح کاهش بر آلودگی هوا نیازمند دوره زمانی طولانی مدت است اما شرکت کنترل کیفیت هوای تهران طی تابستان امسال تاثیر این طرح بر آلودگی هوای پایتخت را بررسی کرد.

وی افزود: بطور کلی دو دسته آلاینده گازی و ذرات معلق داریم. آلاینده های گازی شامل ناکس، ازن، کربن منوکسید و کربن دی اکسید و ذرات معلق نیز به دو دسته ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون و ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون تقسیم بندی می شوند. برمبنای بررسی های انجام شده سهم ذرات معلق از حمل و نقل حدود ۶۰ درصد و سهم آلاینده های گازی از حمل و نقل بیشتر از ۸۰ درصد است و بنا بر این جهت بررسی تاثیر طرح کاهش بر آلودگی هوا، آلاینده گازی منوکسید کربن – که قسمت زیادی از آن هنگام حمل و نقل تولید می شود – را اندازه گیری کردیم.

به گفته شهیدزاده میزان منوکسیدکربن در هوای پایتخت طی تابستان امسال نسبت به پیش از اجرای طرح ترافیک جدید کاهش پیدا کرده است.

مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در ادامه اشاره کرد: اگر همکاران پلیس برمبنای آلودگی هوا طی روزهای ابتدایی مهر در خصوص بی تاثیر بودن اجرای طرح کاهش بر آلودگی هوای تهران اظهار نظر کرده اند باید به این نکته نیز توجه کرد که طی ۳۱ شهریورماه باد شدیدی در تهران وزید و به دنبال آن گرد و خاک زیادی از خارج از شهر وارد تهران شد. وزش این باد همزمان با روزهای ابتدایی مهر سبب شد که کیفیت هوا در پایتخت کاهش پیدا کند.

شهیدزاده درانتها با اشاره به اینکه درخواست می کنم روزهایی ابتدایی مهر امسال را با روزهای ابتدایی مهر سال قبل – که کیفیت هوا بسیار مطلوب بود – مقایسه نکنیم، اشاره کرد: در مقایسه کیفیت هوا باید به عوامل دیگری همچون شرایط آب و هوایی نیز دقت کنیم.

منبع:

برچسب ها:, , ,