آلودگی نفتی و غیر نفتی اکوسیستم خلیج فارس را حساس کرده است

به گزارش باغ من معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به اینکه خلیج فارس جزو مناطق حساس و خصوصاً حساس از نظر زیست محیطی اعلام شده است، اظهار داشت: سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری سایر بخش ها مبادرت به آنالیز و پایش خلیج فارس کرده است.

احمد لاهیجان زاده در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه برمبنای اعلام سازمان بین المللی دریانوردی، خلیج فارس جزو مناطق حساس از نظر زیست محیطی اعلام شده است، اظهار نمود: بعضی از قسمت های شمال غرب آن – در محدوده خورموسی و اروند کنار – نیز جزو مناطق خصوصاً حساس از نظر زیست محیطی بشمار می رود.

وی با اشاره به اینکه خلیج فارس از نظر زیست محیطی و تنوع زیستی بسیار مهم و با ارزش است، اشاره کرد: برای مثال آب سنگ های مرجانی و جنگل های حرا همچون اکوسیستم های باارزش این منطقه محسوب می شوند.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه از طرفی دیگر خلیج فارس بزرگترین آبراهه انرژی در دنیاست، اظهار داشت: تردد تعداد زیادی نفتکش در حوزه خلیج فارس سبب می شود که مقدار زیادی آلاینده در رابطه با ترکیبات آلی مواد نفتی به آن وارد شود همین طور میدان های نفتی و گازی که در بستر خلیج فارس قرار گرفته است انتقال آلودگی به آنرا به دنبال دارد.

وی در ادامه ضمن اشاره به جنگ تحمیلی و جنگ آمریکا و عراق که سبب شد آلودگی های شدیدی به خلیج فارس وارد شود، اشاره کرد: تمام این ها نشان داده است که علاوه بر مسائل اقتصادی، مسائل نظامی و سیاسی نیز سبب تشدید آلودگی در منطقه خلیج فارس می شود.

لاهیجان زاده در ادامه ضمن اشاره به سایر اقداماتی که سبب آلودگی خلیج فارس شده است، اظهار نمود: کشورهای جنوبی حاشیه خلیج فارس حدودا ۶۰ درصد آب شیرین کن های دنیا را به خودشان اختصاص داده اند. این کشورها بدون رعایت حداقل الزامات زیست محیطی نسبت به راه اندازی آب شیرین کن ها و تخلیه شورابه به خلیج فارس اقدام می کنند که بر کاهش کیفیت خلیج فارس اثرگذار می باشد. از طرف دیگر تخلیه فاضلاب شهرهای حاشیه خلیج فارس یکی دیگر از منابع آلودگی این حوزه است همین طور بعضی از کشورهای حاشیه خلیج فارس مانند امارات و قطر اقدام به ایجاد مراکز تفریحی در خلیج فارس کرده اند که این اقدام آنها خارج از توافق های کنوانسیون های بین المللی و استانداردهای علوم محیط زیستی است.

معاون دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه علاوه بر عوامل انسانی عوامل دیگری مانند تغییر اقلیم در وضعیت کیفیت خلیج فارس تاثیر گذار است، اشاره کرد: بالا رفتن دما و شوری آب در این منطقه بر کیفیت تنوع زیستی اثر داشته است. برای مثال می توان به سفید شدن آب سنگ های مرجانی اشاره نمود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه شرایط خلیج فارس از نظر آلودگی های زیست محیطی و کنترل آنها نیازمند همکاری تمام کشورهای حوزه آن است، اظهار داشت: از سال قبل یک کشتی تحقیقاتی از مرکز اقیانوس شناسی و علوم جوی مبادرت به نمونه برداری و پایش خلیج فارس از سمت دریای عمان کرده است. سازمان حفاظت محیط زیست تفاهمنامه ای را با این مرکز منعقد کرده است که برمبنای آن بتواند پارامترهای بیشتری را پایش و بررسی کند همین طور طی نیمه دوم امسال گشت بعدی این کشتی تحقیقاتی شروع می شود و می توانیم اطلاعات خوبی در مورد آلودگی های خلیج فارس به دست بیاوریم.

لاهیجان زاده افزود: سازمان حفاظت محیط زیست به صورت ماهیانه و هر سه ماه یک دفعه آنالیزهایی را در آب های خلیج فارس انجام می دهد همین طور بتازگی با استفاده از تکنولوژی های جدید و بهره گیری از سیستم های سنجش از طریق دور و با کمک شرکت های دانش بنیان توانسته ایم بوسیله تصاویر ماهواره ای آلودگی های خلیج فارس را رصد و محدوده و منبع آنرا مشخص نماییم.

معاون دریایی سازمان حفاظت محیط زیست درانتها ضمن بیان اینکه هم اکنون این سازمان به دنبال این است که بتواند اکوسیستم های مختلف خلیج فارس را شناسایی کند، اظهار داشت: چنانچه این اقدامات پیش رود طی چند ماه آینده می توانیم اطلاعات بسیار خوبی از حوزه خلیج فارس به دست آوریم و با استفاده از آنها برای پیش گیری از آلودگی های بیشتر برنامه ریزی نماییم.

منبع: