رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران عنوان کرد نصب باران سنج برای پیشبینی قطعی سیل تهران

به گزارش باغ من رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران اعلام نمود که ۱۳ سوله مدیریت بحران دارای کاربری های غیرمرتبط یا خارج از ید سازمان است.
به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، رضا کرمی محمدی در نشست خبری ظهر امروز که در محل سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران برگزار شد، درباره وضعیت پایگاه ها یا همان سوله های مدیریت بحران اظهار داشت: ۲۲ پایگاه ویژه مدیریت بحران در تهران داریم. همینطور چهار پایگاه هم معین است.
وی ادامه داد:: از مجموع ۸۰ پایگاه پشتیبانی مدیریت بحران ناحیه، ۵۴ پایگاه هم در اختیار سازمان ورزش است که بنا شد تا آنها که فعالیتی در آن صورت نگرفته به سازمان بازگردانده شود و سوله هایی هم که در اختیار ورزش است بگونه ای باشد که امکان استفاده سریع از آن در هنگام بحران فراهم گردد که الان هم برنامه ریزی ما همین است.
وی با اشاره به اینکه ۱۳ پایگاه در اختیار سازمان مدیریت بحران است، اظهار داشت: ۹ پایگاه هم در حال ساخت است.
کرمی محمدی در مورد سوله هایی که در اختیار سازمان نیست، به ایسنا خاطرنشان کرد: هفت سوله در اختیار شهرداری هست اما کاربری غیرمرتبط دارد و در اختیار سازمان مدیریت بحران نیست، متأسفانه شش سوله دیگر هم بیشتر از چهار پنج سال است که خارج از ید سازمان و شهرداری است که در همان سال های تأسیس تهاتر شده و در اختیار نهادهای دیگر است.
رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران اضافه کرد: باید توجه داشته باشیم که پایگاه های مدیریت بحران محل اسکان حادثه دیدگان و شهروندان نیست، بلکه محل حضور امدادگران است.
خرید دو دستگاه پیشرفته و حساس به بو
وی در مورد بوی مرموز تهران هم اظهار داشت: در این مورد بررسی های زیادی انجام شد و بیشترین حدس در مورد این است که SO۲ است. اما منشاء آن مشخص نشد.
کرمی محمدی بابیان اینکه احتیاج به خریداری دستگاه های حساس به بو وجود دارد، خاطرنشان کرد: نهادهای دیگر هم چنین دستگاهی نداشتند، ما ۲ دستگاه به مبلغ حدود مجموعا ۱۰۰ میلیون تومان برای شناسایی بو خریداری کردیم که طی ۱۰ روز آینده به دست ما خواهد رسید.
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، با اشاره به لزوم شناسایی علمی پدیده ی بوی نامطبوع در شهر تهران، اظهار داشت: شهردار تهران تاکید دارند که مسئله ی بوی تهران به شکل علمی مطرح شود در مواردی که فرضیاتی عنوان شد آقای حناچی تاکید نمودند که حتما استدلال ها و علل با پشتوانه علمی و منطق علمی همراه باشد.
وی افزود: در همین راستا هم چندین سازمان و دستگاه اقدامات خود برای یافتن منشاء و دلیل بوی نامطبوع در تهران را شروع کردند. کما این که در مسئله ی آلودگی هوا بیشتر از ۱۰ دستگاه مسئولیت دارند و تا وقتی دستگاههای مذکور حضور دارند ما بعنوان مدیریت بحران نمی توانیم در حوزه ای که مسئولیتی نداریم اظهار نظر نماییم.
وی در مورد بوی تهران هم افزود: اگر دستگاههایی که خریداری نموده ایم و بنا است طی ده روز آینده به دست ما برسد، به کار بگیریم می تواند در کانون هایی که بو بیشتر احساس شده ترکیبات بو را استخراج کرده و به یافتن منشاء آن کمک نماید.
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در ادامه سخنان خود به تشریح بعضی از اولویت ها واقدامات انجام شده از جانب این سازمان در دوران مدیریت خودش پرداخت و اظهار داشت: یکی از اولویت های ما راه اندازی سامانه تخمین سریع خسارات و تلفات زلزله در شهر تهران است؛ به صورتی که ما ۱۴ دستگاه شتاب نگار را در نقاط مختلف پایگاه نصب کرده ایم. ۱۰ دستگاه دیگر را هم با همکاری مرکز تحقیقات راه و مسکن و ۱۵ دستگاه دیگر را هم با همکاری شرکت گاز تهیه خواهیم کرد که با استفاده از این دستگاهها و با داده هایی مانند شدت زلزله، تراکم، کیفیت بافت و…. میزان خسارات و تلفات احتمالی در هنگام زلزله را تخمین زده و ما می توانیم در صورت بروز زلزله احتمالی امداد رسانی را به شکل هوشمند انجام دهیم.
به گفته کرمی محمدی، این سامانه می تواند صدمه پذیری در شهر تهران به دنبال وقوع زلزله را کم کند.
وی دومین اولویت در تهران را سامانه اخطار سریع زلزله برشمرد و اظهار داشت: تابحال ۴ دستگاه زلزله نگار در مجاورت تهران و بر روی گسل شمال تهران نصب شده که با استفاده از این دستگاه هنگامی که زلزله ای رخ دهد پیش از رسیدن امواج وقوع زلزله در مبداء تشخیص داده شده و به سرعت جریان گاز قطع می شود. همینطور از این سیستم می توان برای پناه گرفتن مردم، سیستم های بیمارستانی و…. استفاده نمود. هم اکنون با عنایت به محل نصب این شتاب نگارها می توان اظهار داشت که از زمان وقوع زلزله بر روی گسل تا رسیدن لرزش آن به تهران حدود ۲۰ ثانیه زمان وجود دارد که این زمان می تواند تعیین کننده باشد.
کرمی محمدی اضافه کرد: البته این زلزله نگارها باید بر روی دیگر گسل ها و دیگر نقاط شهر هم نصب شوند. ضمن این که استفاده از این زلزله نگارها می تواند برای ساکنان شهرهای دیگر بخصوص استان البرز هم موثر باشد و زلزله را به آنان اطلاع دهد؛ چون که معمولا وقوع زلزله در تهران این استان را هم متأثر می کند.
به گفته وی، ۷ دستگاه دیگر زلزله نگار هم در حال نصب در تهران است و کوشش برای تأمین دیگر دستگاهها و نصب آنها هم ادامه دارد؛ البته با عنایت به اینکه این یک مبحث بین بخشی به حساب می آید باید تمام نهادها و دستگاههای مذکور مشارکت داشته باشند.
وی سومین اولویت تهران را برقراری ارتباطات پایدار اعلام نمود و اظهار داشت: هنگام وقوع زمین لرزه امکان دارد با صدمه دیدن بعضی از دکل های مخابراتی و هم افزایش حجم تماس شهروندان با اقوام و آشنایان سیستم ظرفیت خطوط اشغال شود. بنابراین ما تصمیم گرفتیم که ۱۳۰ دکل ۴۰ تا ۶۰ متری در ۱۳۰ نقطه از شهر تهران نصب نماییم تا در هنگام وقوع حوادثی مانند زلزله ارتباط میان شهروندان از این طریق برقرار شود.
کرمی محمدی اضافه کرد: هم اکنون اقدامات اولی در این حوزه انجام شده و بزودی این دکل ها در ۱۳۰ نقطه نصب خواهد شد. البته در این حوزه هم تمام دستگاههای مختلف باید با مدیریت بحران هم همکاری کنند.
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران همینطور از طریق اندازی سامانه پیشبینی و اخطار سیلاب تهران هم اطلاع داد و اظهار داشت: در تهران رودخانه ای نداریم که طغیان کند و سبب جاری شدن سیل شود اما ۷ رود دره داریم که افزایش بارندگی و افزایش حجم آب سرریزی به داخل آن سبب بالا آمدن سطح آب در ورودی رود دره ها و نقاط شمالی تهران بخصوص در محدوده رودکن می شود. در همین راستا هم چندین دستگاه باران سنج را با مشارکت سازمان هواشناسی تهیه کرده و در ارتفاعات نصب کرده ایم که با استفاده از این دستگاهها میزان بارش باران هزینه شده و حدود نیم ساعت پیش از آن که سیلابی در پایین دست جاری شود سیستم اطلاع رسانی فعال شده و می توان اقدامات پیشگیرانه را انجام داد.
همچنین هواشناسی اعلام نموده که با استفاده از تجربه های گذشته و دانش پیشبینی، از سه روز قبل هم می تواند احتمال جاری شدن باران را پیش بینی نماید. اما این باران سنج ها احتمال سیل را اعلام می کنند و بسیار موثر هستند.
به گفته ی محمدی، اقدامات ثانویه دیگر نظیر لایروبی مسیرها هم در مورد سیل در دستور کار قرار گرفته است.
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران پنجمین اولویت را بهسازی لرزه ای نسبی ساختمان ها در تهران عنوان نمود و اظهار داشت: اگر زلزله ای رخ دهد ساختمان ها در بافت فرسوده بیشترین صدمه را خواهند دید. ازاین رو با استفاده از این طرح می توان به صورت مقاوم سازی ساختمان های فرسوده در مقابل زلزله اقدام نمود که البته لازم است همه دستگاهها و سازمان ها پای کار آمده و به خصوص برای فرهنگ سازی مردم در این عرصه کوشش کرد.
کرمی محمدی مقابله فروریزش و فرونشست زمین را هم ششمین اولویت پایتخت توصیف کرد و اظهار داشت: فرو ریزش یعنی ریزش ناگهانی لایه های خاک و ایجاد حفره های بزرگ در سطح زمین مانند آنچه که در شهران رخ داد؛ اما فرو نشست در سطح وسیعی رخ داده و به تدریج خاک نشست می کند که این مسئله هنوز به تهران نرسیده و ما نگرانی جدی بابت آن نداریم. اما بحث فرو ریزش برای ما از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد.
وی افزود: مواردی نظیر شکستگی لوله آب، خاک دستی، عبور قنوات و… همگی همچون مواردی است که احتمال فروریزش زمین را بیشتر می کند. بخصوص در مناطقی که خطوط مترو از آن عبور کرده یا حفاری مترو در آن انجام شده این خطر وجود دارد که البته ما اقدامات لازم را در این حوزه انجام داده ایم و با پیمانکاران هم هماهنگی لازم را انجام خواهیم داد.
راه اندازی اپلیکیشن شهر آماده برای تشخیص نقاط امن تهران
وی به راه اندازی اپلیکیشنی تحت عنوان شهر آماده هم اشاره نمود و اظهار داشت: این نرم افزار که بر روی تلفن های همراه نصب می شود می تواند نقاط امن تهران را در زمان بحران مشخص کرده و خدمات متنوعی از آموزش تا خدمات ایمنی را به شهروندان عرضه خواهد کرد.
کرمی محمدی با اشاره به اجرای طرح مدرسه آماده هم اظهار داشت: از نصف مدارسی که تابحال در اجرای این طرح در تهران مورد بررسی قرار گرفتند حدود ۳۰ درصدشان ناایمن بوده است البته بزودی از ۱۶ دی ماه فاز بعدی این طرح شروع شده و با هماهنگی های انجام شده اجرای این طرح در دیگر استان ها هم صورت خواهد گرفت.
کرمی محمدی با اشاره به سیستم راههای اضطراری پایتخت اظهار نمود: سیستم راه اضطراری اولویتی است که برای سال آینده در نظر گرفته ایم و ما در تلاش هستیم تا هر چه زودتر دو اتوبان همت و چمران را بعنوان راه اضطراری در زمان زلزله و بحران انتخاب نماییم. تردد در این راهها در زمان بحران تنها برای خودرو های امدادی امکان دارد و دیگر مردم حق عبور از آنرا ندارند.
وی در مورد همکاریهای مشترک ایران و جایکای ژاپن هم اظهار داشت: قبل از سفر آقای روحانی به ژاپن در مکاتبه با وزارت امور خارجه خواستیم که زلزله تهران هم در مسافرت آقای رئیس جمهور مورد توجه قرار بگیرد که البته نمی دانیم که در این سفر این موارد مطرح شده یا خیر؟
کرمی محمدی در پاسخ به پرسشی در خصوص این که کدام نقطه از تهران در مقابل زلزله امن است، اظهار نمود: تهران بر روی یک پهنه گسلی واقع شده است و این یعنی هیچ جای امنی وجود ندارد مگر این که ساخت و ساز امن انجام شده باشد. البته دو گسل مهم مشا در شمال تهران و ری در جنوب تهران جزو گسل های فعال محسوب می شوند که ما هر گونه ساخت و ساز روی حریم گسل ها را ممنوع کرده ایم. ما متاسفانه در گذشته و تا همین ۳۰ سال پیش ساختمانی داشته ایم که پی آن روی گسل بنا شده است.