کروناویروس و سفارش های یک دامپزشک به کسانی که از حیوان نگهداری می کنند

باغ من: به دنبال شیوع ویروس کرونا در کشورهای مختلف، پرسش هایی در زمینه نگهداری از حیوانات و خطر مبتلاشدن به این ویروس مطرح است. یک دامپزشک ضمن تاکید بر اینکه مطالعه یا تاییدیه ای در خصوص اینکه حیوانات همچون حیوانات خانگی می توانند عامل مبتلاشدن به ویروس کرونا باشد، وجود ندارد، بر ضرورت رعایت بهداشت فردی و محیطی در این رابطه تاکید نمود.

پیمان محمدزاده در گفت و گو با ایسنا در پاسخ به این پرسش که آیا حیوانات خانگی مستعد مبتلاشدن به ویروس کرونا هستند، با تاکید بر اینکه صاحبان حیوانات خانگی به هیچ عنوان دراین زمینه نگرانی نداشته باشند، اشاره کرد: به هر حال سفارش ما این است که به علت سایر عوامل بهداشتی بعد از تماس با حیوانات دست ها بطور دقیق شسته شوند. ممکن است برخی افراد در شرایط فعلی گرفتار استرس شوند و به حیوانات لطمه رسانند یا بخواهند حیوان خانگی شان را از خود دور کنند. به این گونه افراد باید اطمینان داد که تابحال هیچگونه گزارشی در دنیا در خصوص ابتلای حیوانات خانگی (پِت ) به ویروس کرونا نداشته ایم.

محمدزاده در ادامه ضمن ارائه سفارش های بهداشتی به افرادی که با انواع دام سروکار دارند، اظهار داشت: ویروس کرونا در دامپزشکی وجود دارد و سبب بیماری حیوانات می شود. کارکنان مراکز پرورش دام لازم است که شست و شوی مکرر دست ها را در اولویت قرار دهند و ابزار و محیطی را که مدام با آن سروکار دارند را ضدعفونی کنند.

این عضو هیات علمی دانشگاه با تاکید بر لزوم رعایت بهداشت فردی و محیط کار اظهار نمود: هر گونه علایم تنفسی و بیماری در دام باید به سرعت به دامپزشک اطلاع داده شود.

وی با اشاره به اینکه ۲۰۰ گونه کروناویروس وجود دارد که می تواند سبب ایجاد بیماری در حیوانات شود، اشاره کرد: سکانس ژنی کروناویروس جدید را با ۲۰۰ ویروس مقایسه کرده و دریافته اند که این ویروس در رابطه با خفاش هاست.

این عضو هیات علمی دانشگاه اشاره کرد: سایر حیوانات مانند شتر، مار، انواع ماکیان، جوندگان، پرندگان، بوقلمون، حیوانات اهلی مانند گاو و گوسفند، خوک و خوکچه هندی نسبت انواع دیگری از کروناویروس به غیر از نوع مشاهده شده آن در بین انسان ها بسیار حساس هستند.

به گفته محمدزاده کروناویروس می تواند در میزبان های طبیعی خود مانند خفاش، خوک یا پرندگان عفونت های پایدار و دائمی ایجاد کند. تابحال دو گروه ویروسی از کروناویروس ها شناسایی شده است که یکی از آنها OC۴۳ و دیگری E۲۲۹ است. عامل تمام بیماری های کرونا ویروس در این دو گروه آنتی ژنی است. هم اکنون گروه سومی از این ویروس به نام برونشیت عفونی مرغ ها وجود دارد که احتمال می رود کروناویروس جدید در بدن خفاش ها از این دسته باشد.

منبع:

برچسب ها: