پیشنهادهای زیست محیطی در شرایط خانه نشینی

به گزارش باغ من یک فعال محیط زیست اظهار داشت: تهیه فضای سبز کوچک خانگی یا کشت سبزیجات در فضاهای محدود مانند تراس ها از دیگر کارهای مفرح و سازگار با طبیعت است که می توانیم در شرایط شیوع ویروس کرونا و قرنطینه خانگی انجام دهیم.

خوشه عظیم پور تبریزی در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه خطر مبتلاشدن به ویروس کرونا یا «کووید- ۱۹» بسیار جدی است، اظهار داشت: حفظ آداب و رسوم و پایبندی به آیین های نیاکان مان کار بسیار عالی و پسندیده ای است اما باتوجه به جدی بودن خطر مبتلاشدن به کروناویروس جدید و محدود بودن منابع آبی کشور، اولویت استفاده از آب و مواد ضدعفونی کننده با مراکز درمانی است.

وی در ادامه اظهار داشت: ما مردمی هستیم که همواره توانسته ایم با اتخاذ راهکارهایی چالش ها را به فرصت تبدیل نماییم و الان نیز می توانیم از فرصت تعطیلی پیش آمده استفاده و در منزل با خواندن داستان های کهن فرزندان مان را با فلسفه و چرایی آیین های باستانی مانند نوروز آشنا نماییم.

این عضو جمعیت زیست بان پایدار با اشاره به اینکه بهتر است در آستانه نوروز امسال به سبب شیوع ویروس کرونا خانه تکانی را به زمان دیگری موکول گردد، اظهار داشت: اگر در شرایطی غیر از امسال بود پیشنهاد می کردم مردم از موادی استفاده کنند که سازگاری بیشتری با طبیعت داشته باشد مانند استفاده از سرکه بجای رسوب زداهای موجود در بازار و جارو کردن تراس و پارکینگ و حیاط بجای شست وشوی آن با شلنگ آب.

وی در ادامه اشاره کرد: اگر ما از منزل زیاد خارج نشویم و خودمراقبتی و قرنطینه خانگی را در پیش بگیریم احتیاج زیادی به ضدعفونی کردن نخواهیم داشت.

عظیم پور با اشاره به اینکه سنت پسندیده «انبارگردانی» یکی از کارهای زیست محیطی است که در این شرایط قرنطینه خانگی می توان انجام داد، اظهار داشت: خوب است از فرصت پیش آمده استفاده نمائیم و تمام پستوها را بگردیم تا ببینیم چقدر وسیله که شاید سال هاست از وجودشان بی خبریم و آنها را به فراموشی سپرده ایم در منزل جمع آوری کرده ایم.

وی افزود: می توانیم فهرستی از تمام این وسایل تهیه، اولویت بندی و آنها را بر حسب نیاز رتبه بندی نماییم. رتبه های بالاتر را که به معنای نیاز بیشتر است نگه داریم و رتبه های پایین تر که به معنای نیاز کمتر است را به دوستانی که نیازمند آن هستند، بدهیم.

این فعال محیط زیست اضافه کرد: کارهای دیگری که می توانیم انجام دهیم خواندن کتاب های زیست محیطی است تا بتوانیم از این طریق اطلاعات محیط زیستی خودرا افزایش دهیم.

این عضو جمعیت زیست بان پایدار در پاسخ به این پرسش که سازمان های مردم نهاد زیست محیطی در شرایط شیوع ویروس کرونا چه کمکی می توانند به جامعه و محیط زیست انجام دهند، اظهار داشت: سازمان های مردم نهاد می توانند برای تنویر افکارعمومی و برای درج در فضای مجازی و کانال های اطلاع رسانی تولید محتوا کنند و از این راه با شهروندان در ارتباط باشند.

عظیم پور با اشاره به وضعیت کنونی سازمان های مردم نهاد اظهار داشت: نخست اینکه هم اکنون چند ارگان به شکل موازی متولی همکاری با مردم و نیروهای مردمی هستند مانند بسیج و هلال احمر دوم اینکه اگر بستر فعالیت آزاد سازمان های مردم نهاد در یک جامعه سالم وجود داشته باشد در شرایط بحرانی می توان از ساختار تشکیلاتی آنها استفاده نمائیم تا بعنوان نیروهای مردمی کارآزموده و منسجم وارد میدان شوند مانند زلزله بم که نیروهای خودجوش مردمی از دل سازمان های مردم نهاد بیرون آمدند و بخوبی توانستند به کمک دولت بیایند.

وی در ادامه تاکیدکرد: در شهرهای کوچک وضعیت فرق می کند و در این شهرها با وجود محدود بودن منابع انسانی اما از پتانسیل نیروهای مردمی به شکل بهتری استفاده می شود و اعضای سازمان های مردم نهاد زیست محیطی در تصمیم گیری های کلان شهرشان سهیم هستند و در شرایط بحرانی به کمک عوامل اجرایی می آیند.

عظیم پور درانتها از مردم خواست که از رفت و آمدهای غیرضروری اجتناب کنند و رفت و آمدهای ضروری را نیز به حداقل برسانند چونکه خیلی از پزشکان و پرستاران و کادر درمانی بیمارستان ها به سبب سهل انگاری و ترددهای بی جای ما جان شان را از دست داده اند و حق بزرگی بر گردن ما گذاشته اند که به غیر از خودمراقبتی و قرنطینه خانگی نمی توانیم دین خودمان را به این عزیزان ادا نماییم. به این نوروز با دید دیگری باید نگاه کرد.

منبع: