رئیس جهاد کشاورزی استان بوشهر خبر داد ریزش جدید ملخ ها طی چند روز آینده

باغ من: بوشهر رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر از ریزش جدید ملخ ها طی چند روز آینده آگاهی داد.
محمدتقی منوچهری در گفت و گو با ایسنا با اشاره به بحران ملخ در استان بوشهر اظهار داشت: خوشبختانه ملخ در استان بوشهر کنترل شده است و ۶ روز است که مبارزه ای نداریم. فقط در نقاطی که UTM را برداشته ایم و تخم ریزی شده و برای کمتر کردن جمعیت ملخ ها و بیشتر در مناطق کوهستانی تمرکز داریم. الان مشکل خاصی نداریم و در دشت ها حدودا هیچ عملیاتی نیست.
وی اشاره کرد: پیش بینی ها این است که در چند روز آینده ریزش جدید خواهیم داشت؛ معمولا کار اصلی از نیمه فروردین ماه شروع می شود، بدین سبب هواپیما در استان مستقر و ۶ فرودگاه سمپاشی شامل ۲ فرودگاه در دشتستان و در دشتی، دیر، تنگستان و دیلم هر کدام یک عدد تعمیر، ترمیم و آماده شده است. همین طور علاوه بر سموم استفاده شده در بهمن و اسفند، سم به میزان کافی و تعدادی سمپاش جدید خریداری و در انبار قرار داده شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر اظهار داشت: الان حدود ۱۰۰ سمپاش آماده بعلاوه ۳۰۰ نفر نیروی عملیاتی درگیر مبارزه هستند که به محض رخ دادن هر اتفاقی در عرصه هستند. حدود ۵۵ اکیپ ردیابی و پایش داریم و حدود ۲۵ اکیپ مبارزه که اساسا در اردیبهشت ماه این اکیپ های مبارزه، خصوصا در زمان انتقال عملیات مبارزه به دشت ها چند برابر خواهد شد.
منوچهری اشاره کرد: انواع روش های مبارزه شامل سمپاشی هوایی، و استفاده از انواع سمپاش ها بسته به منطقه ای که طغیان آفت را داشته باشیم و متناسب با آن شرایط از سمپاش های مختلف استفاده می نماییم.
این مسئول اشاره کرد: کشاورزان و باغداران آموزش داده شده و خودشان بعنوان ردیاب و پایشگر فعالیت می نمایند و مزارع و باغات بزرگ را ردیابی کرده و در صورت بروز هر اتفاقی سریعا به ما اطلاع می دهند. این نقطه قوت ما است که مردم همکاری بسیار خوبی دارند، شوراها و دهیاری ها واقعا به ما کمک کرده اند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر عنوان کرد: خط قرمز ما باغات نخیلات و مرکبات است و اینکه بتوانیم آفت را در استان کنترل نماییم تا به استان های مجاور خسارت نزند. در صورت نیاز اساسا هم به استان های همسایه کمک می کنیکم و هم از آنها کمک می گیریم.
محمدتقی منوچهری تصریح کرد: هم اکنون سفارش ما فقط این است که همه مراقب باشند و به محض اینکه ریزش جدید در نقطه ای اتفاق بیفتد و یا پوره ها از تخم بیرون بیایند به ما اطلاع دهند تا نیروهای آماده باش کار خودرا در منطقه آغاز کنند.

منبع: