سفارش های یک متخصص تغییر اقلیم برای جلوگیری از آتش سوزی های جنگلی

به گزارش باغ من یک متخصص تغییر اقلیم ضمن اشاره به وقوع آتش سوزی های گسترده در جنگل های زاگرس معتقد است: پدیده آتش سوزی مراتع و جنگل ها در ایران، پدیده جدیدی نیست اما انتظار داریم که در آینده آتش سوزی های جنگلی شدیدتر شوند چون که گرمایش جهانی و تغییرات آب و هوایی (اقلیم) شرایط جدیدی برای کل دنیا رقم زده است. در این شرایط لازم است هم مردم و هم مسؤلان با اتخاذ تمهیداتی احیانا حریق جنگلی را کاهش دهند.

محمودرضا مومنی – متخصص تغییر اقلیم – در مطلبی که در کانال تلگرامی تغییر اقلیم و آلودگی هوا منتشر نموده، به نکات زیر اشاره کرده است:

*یکی از نتایج تغییرات آب و هوایی (اقلیم)، گسترش و افزایش شدت آتش سوزی ها در مراتع و جنگل ها است. این تغییرات سبب افزایش تعداد، مدت زمان و شدت آتش سوزی ها شده است.

*شرایط آب و هوایی ایران عوض شده و گرمایش جهانی و تغییرات آب و هوایی شرایط آتش سوزی مراتع و جنگل ها را بیشتر از پیش فراهم نموده است. ازاین رو کشور ما بیشتر از هر زمان دیگر برای آتش سوزی های گسترده تر، شدیدتر و خطرناک تر مستعد شده است ازاین رو با در نظر گرفتن این مساله، کوچک ترین خطای ما می تواند منجر به فجایع بزرگ و جبران ناپذیر آتش سوزی در مراتع، جنگل ها، و مناطق حفاظت شده شود.

*برای پیشگیری از وقوع آتش در جنگل ها و مراتع در درجه اول باید از پرتاب ته سیگار و پرتاب بطری های شیشه ای و پلاستیکی در طبیعت و روشن کردن آتش در مراتع و جنگل ها خودداری نماییم. اگر مجبور به روشن کردن آتش شدیم از خاموش شدن کامل آن مطمئن شویم.

* سازمان های مردم نهاد (NGO) می توانند نقش بزرگی با وجود خلا دستگاه های اجرایی ایفا کنند. برای مثال تهیه نقشه های مناطق مستعد و تدوین چاره عملی برای مقابله با آتش سوزی در منطقه خود همچون این موارد است.

*نیاز است که سازمان های مردم نهاد آغاز به آموزش و آگاهی دادن به گردشگران و بخصوص روستاییان و عشایر منطقه خود کنند و کشاورزان و دامداران را از تبعات آتش زدن زمین های خود و چرای دام بدون ضابطه در منطقه آگاه کنند و در مقابل آن راهکارهای نوین و جایگزین علمی عرضه کنند.

*این سازمان های مردم نهاد همینطور می توانند برای مناطق مستعد آتش سوزی قوانین جدید و سختگیرانه ای تدوین کنند و در آموزش و اجرای این قوانین کوشا باشند.

* از دیگر اقداماتی که می توان برای مقابله با وقوع آتش سوزی در جنگل ها و مراتع مدنظر قرار داد به رسمیت شناختن گرمایش جهانی و تغییر اقلیم در برنامه ریزی های مدیریتی و کلان کشور است. در این صورت نیاز است که هر چه سریعتر اقدامات کاهش، سازگاری و تاب آوری برای تغییر اقلیم برنامه ریزی شود.