افزایش غلظت ازن در تهران طی روزهای اخیر

آلاینده ازن از آغاز خرداد ماه تابحال کیفیت هوای تهران را طی پنج روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داده است. شرکت کنترل کیفیت هوای تهران سفارش کرده که در چنین شرایطی تمامی افراد بخصوص گروه های حساس فعالیت خویش را در فضای باز کاهش دهند.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، ازن آلاینده ای خطرناکست که می تواند سبب کاهش عملکرد ریه و افزایش علایم بیماریهای تنفسی شود. باتوجه به این مورد بهتر است که گروه های حساس طی ساعات ظهر و بعد ازظهر از حضور در فضای باز اجتناب کنند. در ادامه به نکاتی درباره آلاینده ازن اشاره شده است:

*آلاینده هایی مانند اکسیدهای نیتروژن و ترکیبات آلی فرار در حضور نور خورشید تولید آلاینده ازن(O۳) می کنند. اکسیدهای نیتروژن محصول احتراق خودرو ها، موتورسیکلت ها و خودرو های دیزلی است. ترکیبات آلی فرار هم از بخارات بنزین و از فعل و انفعلات سوخت رسانی تولید می شود.

*خودروهای دیزلی، موتورسیکلت های فرسوده و بخارات بنزین پیش سازهای آلاینده ازن هستند. تمام این منابع در حضور گرما و نور خورشید، ازن تولید می کنند.

* هرچند که ازن آلاینده ای تابستانه است اما در هوای تهران طی فصل زمستان هم وجود دارد ولی به سبب این که در این فصل نور خورشید و دما به اندازه کافی بالا نیست ازن از حد استاندارد خود بالاتر نمی رود.

* افزایش دمای هوا و تابش نور خورشید طی چند سال گذشته سبب افزایش غلظت آلاینده ازن در تهران شده است. در کنار این، دقیق تر شدن سیستم های سنجش آلودگی هوا هم در اندازه گیری دقیق آلاینده ازن در تهران کمک کرده است.

* آلاینده ازن و ازنی که در لایه های بالای جوی وجود دارد، از یک نوع هستند اما ازن در لایه های بالای جو مانع ورود اشعه ماورای بنفش به زمین می شود و ازاین رو حضور آن در جو لازم و ضروریست اما ازن در سطح زمین خویش را به صورت آلاینده ای سمی نشان میدهد.

* طبق گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران افزایش غلظت آلاینده ازن سبب کاهش عملکرد ریه و افزایش علایم تنفسی مانند سرفه، تنگی نفس، تشدید آسم و سایر بیماریهای ریوی می شود. ازن در مرگ ومیر زودرس هم موثر است.

* بر این اساس غلظت آلاینده ازن تقریباً از نیمه خرداد ماه تا نیمه مرداد ماه از ساعت ۱۲ تا ۱۸ افزایش می یابد. ازاین رو سفارش می شود که تمامی افراد در این ساعات حضور خویش را در فضاهای باز کاهش دهند.

* گروه های حساس شامل کودکان، زنان باردار، سالمندان و بیماران نسبت به افزایش آلاینده ازن حساس تر از سایر گروه ها هستند، بنا بر این این افراد هم باید از کارهای طولانی و سنگین در این بازه زمانی در فضاهای باز اجتناب کنند.

منبع: