کاهش بیشتر از ۱ و نیم متری تراز دریای خزر طی ۲۶ سال گذشته

به گزارش باغ من مدیر کل مرکز علوم جوی و اقیانوسی سازمان هواشناسی کشور ضمن اشاره به کاهش بارندگی در حوضه دریای خزر، از کاهش ۱.۵ متری تراز آب این دریاچه طی ۲۶ سال گذشته اطلاع داد.

بهزاد لایقی در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به کاهش پنج سانتی متری تراز آب دریای خزر نسبت به سال قبل اظهار نمود: داده های ایستگاه های پایش دریای خزر از سال ۱۳۷۴ تابحال روندی کاهشی در تراز آب دریای خزر را نشان داده است.

وی افزود: از سال ۷۴ تابحال به صورت متوسط سالانه حدود شش سانتی متر از تراز آب دریای خزر کاهش پیدا کرده یعنی طی ۲۶ سال گذشته تراز آب دریای خزر ۱.۵ متر کاهش پیدا کرده که رقم قابل توجهی است.

لایقی مهم ترین عامل کاهش تراز آب این دریاچه را کاهش بارندگی در حوضه آبریز دریای خزر و کم شدن دِبی رودخانه های این حوضه بخصوص رودخانه ولگا – که بیشتر از ۸۵ درصد آب دریای خزر را تأمین می کند- عنوان نمود و اظهار داشت: شدت تابش خورشید بر دریای خزر و تبخیز آب در نتیجه کاهش ابرناکی و بارندگی افزایش می یابد و باعث کاهش هرساله تراز این دریاچه می شود.

وی افزود: حجم آبی که سالانه در این دریاچه از دست می رود، کم نیست ازاین رو به نظر نمی رسد که راهکارهای مصنوعی و انسانی مانند طرح های انتقال آب یا کاهش مصرف آب رودخانه های حوضه آبریز دریای خزر بتواند مشکلات را برطرف و کمبود آب را جبران کند و تنها بارش است که می تواند این شرایط را تغییر دهد.

لایقی تصریح کرد: علل کاهش بارندگی در منظقه دریای خزر از جهات مختلفی قابل بررسی است اما نباید فراموش نماییم که از طرفی به تغییر اقلیم که ناشی از فعالیتهای بشری است هم ارتباط دارد. افزایش گازهای گلخانه ای در جو به دلیل فعالیتهای انسانی باعث ایجاد تغییراتی در الگوی بارش ها، آب و هوا و گرم شدن کره زمین شده است ازاین رو کاهش انتشار این گازها شاید به صورت ضمنی کمکی در این حوزه کند. با این وجود یافتن راهکاری مناسب برای وضعیت تراز دریای خزر نیازمند همکاری، همفکری و تعامل بین تمام کشورهای ساحلی دریای خزر است.

مدیر کل مرکز علوم جوی و اقیانوسی سازمان هواشناسی کشور در بخش دیگری از صحبت های خود ضمن اشاره به بیست و پنجمین نشست کمیته هماهنگی آب و هواشناسی دریای خزر (Caspcom) که دوشنبه (۳ آبان) به میزبانی کشور روسیه به صورت مجازی برگزار شد، درباره مباحث مهمی که در این جلسه عنوان شد، توضیح داد: یکی از مباحثی که در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت اقدامات ملی کشورهای حاشیه دریای خزر در زمینه توسعه شبکه مشترک پایش پارامترهای آب و هواشناسی و پیشبینی وضعیت تراز آب دریای خزر و سایر پارامترها همینطور خدمات هواشناسی دریایی برای کاربران این حوضه بود و کشورها گزارش های خویش را در این حوزه عرضه کردند.

وی افزود: در این جلسه تمام اعضا قریب به اتفاق اعلام نمودند که تراز آب دریای خزر رو به کاهش است این در حالیست که اثرات کاهش تراز آب دریای خزر در بخش جنوبی کمتر است چونکه شیب ساحل دریای خزر در بخش جنوبی آن بیشتر است اما در بخش های شمالی کم است و در نتیجه اثرات کاهش تراز آب، سواحل این منطقه را با خطر خشک شدگی مواجه می کند.

لایقی اضافه کرد: اثرات ناشی از تغییر اقلیم بر دریای خزر، کاهش بارش ها در حوضه آبریز رودخانه ولگا و سایر رودخانه های تأمین کننده آب دریای خزر از دیگر مباحثی بود که در جلسه کمیته هماهنگی آب و هواشناسی دریای خزر عنوان شد همینطور در زمینه عملیاتی کردن موافقت نامه Caspcom، مقررات داخلی این کمیته به تصویب رسید و طبق روال سالهای گذشته داده های در ارتباط با تراز آب دریای خزر و روان آب رودخانه هایی که وارد دریای خزر می شوند، تبادل و برنامه هایی برای توسعه ایستگاه های پایش در دریای خزر و ارتقای کیفیت آنها طی سالهای آتی عرضه شد.

لایقی در انتها اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم با همکاری کشورهای حاشیه دریای خزر راهکارهای مناسبی برای مقابله با تهدیدات و مخاطراتی که متوجه دریای خزر است، پیدا نماییم.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، ایران دبیرخانه کمیته هماهنگی آب و هواشناسی دریای خزر (Caspcom) است و سال جاری سحر تاجبخش – رئیس سازمان هواشناسی کشور- رئیس بیست و پنجمین نشست این کمیته بود.

برچسب ها:, , ,