هوای اصفهان بر مدار قرمز آلودگی

به گزارش باغ من کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان اظهار داشت: شاخص کیفی هوای این کلانشهر امروز با میانگین ۱۶۰ وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان (قرمز) را نشان میدهد.

محمود مزارع در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: کیفیت هوا بر طبق اطلاعات ایستگاه های پایش آنلاین در خیابان احمدآباد با شاخص ۱۸۹، استانداری و انقلاب با شاخص ۱۷۸، باهنر با شاخص ۱۵۵، پروین و فرشادی با شاخص ۱۶۷، فیض با شاخص ۱۹۳، کاوه با شاخص ۱۶۵، بزرگراه خرازی با شاخص ۱۶۲، میرزا طاهر با شاخص و خیابان ورزشگاه میثاق با شاخص ۱۵۱ ناسالم برای عموم شهروندان (قرمز) است.
وی افزود: شاخص هوا در دو ایستگاه خیابان جی و رهنان به ترتیب با میانگین ۱۱۰ و ۱۲۴ ناسالم برای گروههای حساس (نارنجی) و در ایستگاه خیابان رودکی با میانگین ۹۶ وضعیت قابل قبول (زرد) را نشان میدهد. کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان افزود: امروز ایستگاه پایش هوای شهر صنعتی سگزی قطع است اما شاهین شهر با شاخص ۷۱ و مبارکه با شاخص ۷۶ در وضعیت قابل قبول ثبت شده ضمن این که ایستگاه های دولت آباد، خمینی شهر، نجف آباد و کاشان همچنان قطع است.
بنا به اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان به جهت استقرار جوی به نسبت پایدار در سطح استان و کاهش محسوس دما و مه صبحگاهی غلظت آلاینده های جوی خصوصاً در مناطق مرکزی و صنعتی همچون کلانشهر اصفهان بالا رفته است و این شرایط تا اواسط فردا پنجشنبه ادامه دارد. باتوجه به تشدید آلودگی هوای کلانشهر اصفهان به شهروندان سفارش می شود از تردد غیر ضروری در سطح شهر و فعالیت ورزشی در فضای باز در طول این مدت بپرهیزند.
شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروههای حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناکست.
شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می دهد.

منبع:

برچسب ها:, , ,