مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی: تلفات آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در تالاب میقان به ۶۰۴ بال رسید

به گزارش باغ من مدیر کل دامپزشکی استان مرکزی اظهار داشت: شمار تلفات پرندگان مهاجر تالاب میقان اراک از آغاز شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان تابحال به ۶۰۴ بال رسید.

به گزارش باغ من به نقل از مهربه نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی، محسن شانقی اظهار داشت: بیشترین تلفات پرندگان بر اثر شیوع آنفلوآنزای فوق حاد در تالاب میقان اراک در میان گونه غاز خاکستری بوده و لاشه پرنده های تلف شده با مشارکت اداره کل محیط زیست استان مرکزی جمع آوری و دفن شده است.
وی افزود: ۱۴ گروه متشکل از ۲۸ نفر از دامپزشکان و کارشناسان بهداشتی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی وظیفه پایش و مراقبت فعال و غیرفعال در زیستگاه های مختلف پرندگان استان همچون تالاب میقان اراک را برعهده دارند.
مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی خاطرنشان کرد: ۷۰۰ مورد بازدید از مرغداری های صنعتی و ۲۲ مورد بازدید در مدت یک هفته گذشته از تالاب ها و سدهای استان انجام شده است.
شانقی اظهار داشت: در این زمان ۱۳۵ مورد بازدید از روستاها بخصوص نواحی اطراف تالاب میقان اراک، ۹ مورد بازدید از کشتارگاه های استان مرکزی و ۲۴ مورد بازدید از پرنده فروشی های استان انجام شده است.
وی عنوان کرد: موردی از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به جز تالاب میقان اراک در بقیه تالاب ها، سدها و مرغداری های صنعتی و سنتی استان مرکزی مشاهده نشده است.
مدیر کل دامپزشکی استان مرکزی اظهار داشت: واکسیناسیون گله های تخم گذار بالای ۷۵ هفته و پیگیری حذف گله های تخم گذار بالای ۱۰۰ هفته همچون برنامه های این اداره کل با همکاری جهاد کشاورزی و اتحادیه مرغداران برای مقابله با بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان است.
شانقی از واکسیناسیون واحدهای مرغداری مرغ تخم گذار در استان مرکزی خبرداد و اضافه کرد: سه میلیون و ۹۰ هزار قطعه طیور سال جاری در جهت مقابله با بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان مرکزی ایمن سازی شدند.
وی از مرغداران و روستاییان خواست ضمن رعایت اصول امنیت زیستی هرگونه تلفات پرندگان مهاجر را در واحدهای مرغداری و زیستگاه های پرندگان به اداره کل دامپزشکی استان مرکزی اطلاع رسانی کنند.
مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی از مردم خواست از حضور در تالاب میقان جداً خودداری و به سفارش های بهداشتی دامپزشکی عمل کنند.
شانقی از شهرداری اراک و بخشداری مرکزی اراک درخواست نمود تا نسبت به جمع آوری سگ های ولگرد اطراف تالاب میقان با جدیت اقدام گردد.
وی از مرغداران و روستاییان هم خواست از خرید مرغ توسط دستفروشان خودداری کرده و هرگونه تلفات پرندگان مهاجر و تلفات غیرعادی در واحدهای مرغداری را به اداره کل دامپزشکی این استان اطلاع رسانی کنند.
وی افزود: در جهت پیشگیری از انتقال بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به واحدهای پرورش طیور استان مرکزی، از واحدهای پرورش طیور اطراف تالاب میقان اراک خواسته شده تا عادی شدن وضعیت از جوجه ریزی در این واحدها اجتناب کنند.

منبع:

برچسب ها:,