مرگ بیش از ۱۰۰۰ بال پرنده مهاجر در تالاب میقان

به گزارش باغ من مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: از شروع شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان امسال تاکنون، شمار تلفات پرندگان مهاجر تالاب کویری میقان اراک به ۱۰۷۰ بال رسیده است که بیشترین تلفات پرندگان بر اثر شیوع این بیماری در تالاب میقان از گونه غاز خاکستری بوده است.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا شهاب الدین منتظمی در جلسه ای که با حضور مسئولان سازمان دامپزشکی و نمایندگان دفاتر در رابطه با تالاب های کشور تشکیل شد، به ضرورت نظارت و پایش بیشتر از تالاب میقان و لزوم کنترل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و جمع آوری تلفات با رعایت پروتکلهای بهداشتی تاکید شد.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست با تشریح اقدام های انجام شده توسط نماینده اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی برای پیشگیری و مهار بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در تالاب میقان همچون جمع آوری بموقع و امحای بهداشتی لاشه پرندگان در وضعیت سخت محیطی و علی رغم مشکلات و کمبود امکانات اظهار داشت: باتوجه به شرایط فصل مهاجرت پرندگان و لزوم رصد و پایش تالاب ها، ضرورت استفاده از وسایل بهداشتی، حفاظت فردی و اقدام هایی که محیط بانان، نیروهای اجرائی و کارشناسان در وضعیت سخت محیطی و در خط مقدم پیشگیری و مبارزه با بیماری باید انجام دهند، طی دستورالعملی به استان ابلاغ گردیده است.

وی افزود: با هماهنگی هایی که با سازمان دامپزشکی داشتیم، خوشبختانه با کمک این نهاد توانستیم ممنوعیت ورود گردشگران به تالاب میقان اراک برای مقابله با شیوع احتمالی بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را انجام دهیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست منتظمی اشاره کرد: تالاب کویری میقان اراک یکی از مجموعه های کم نظیر زیستگاهی کشور و منطقه خاورمیانه است که پیشینه ای ۲۰۰۰ ساله دارد و مامنی مهم و امن برای زمستان گذرانی طیف وسیعی از پرندگان همچون درنای خاکستری شمرده می شود. وسعت تالاب میقان اراک حدود ۲۵ هزار هکتار است که شامل دریاچه با سه جزیره در وسط، قسمت کویری و دشت های اطراف می شود.

منبع: