بارش برف و باران در تهران

باغ من: طبق اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، از امشب تا جمعه ( ۸ بهمن ماه) در بعضی ساعت ها در بخش های جنوبی استان بارش پراکنده و در نیمه شمالی استان بارش باران و برف مورد انتظار است.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، بر طبق بررسی داده ها و نقشه های پیش یابی هواشناسی، امروز(۶ بهمن ماه) تا بامداد فردا (۷ بهمن ماه) وضعیت جوی استان تهران آسمانی صاف تا نیمه ابری و به سبب عدم وزش باد شایان توجه در مناطق پرتردد شهری همراه با انباشت آلاینده ها و کاهش کیفیت هوا پیش بینی می شود.

از عصر امروز(۶ بهمن ماه) با نفوذ سامانه بارشی به تدریج افزایش ابر و از امشب تا جمعه ( ۸ بهمن ماه) در بعضی ساعت ها در بخش های جنوبی استان بارش پراکنده و در نیمه شمالی استان بارش باران و برف و در ارتفاعات مه و بارش برف و کولاک مورد انتظار است.

از پنج شنبه شب (۷ بهمن ماه) تا جمعه شب(۸ بهمن ماه) در پاره ای نقاط خصوصاً بخش های جنوبی و غربی استان وزش باد نسبتا شدید تا شدید و در ارتفاعات کولاک برف بیش بینی می شود.

از پنجشنبه (۷ بهمن ماه) تا شنبه (۹ بهمن ماه) کاهش محسوس دما به طور متوسط ۴ تا ۸ درجه سلسیوس و یخبندان سطح زمین خصوصاً در نیمه شمالی استان مورد انتظار است.

روزهای شنبه و یکشنبه (۹ و ۱۰ بهمن ماه) آسمانی صاف تا قسمتی ابری گاهی همراه با وزش باد و در نواحی پرتردد در بعضی ساعات با انباشت آلاینده های جوی و کاهش کیفیت هوا پیش بینی می شود.

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، فیروزکوه با دمای ۹- درجه سانتیگراد سردترین نقطه استان تهران در ۲۴ ساعت گذشته گزارش شده است.

آسمان تهران فردا (۷ بهمن ماه) ابری و بارش باران با احتمال رگبار برف و در پس از ظهر وزش باد، با بیشترین و کمترین دمای ۹و ۱- درجه سانتیگراد پیش بینی می شود همین طور جمعه (۸ بهمن ماه) صاف همراه با وزش باد و گاهی وزش باد شدید در بعضی ساعت ها همراه با غبارمحلی و از پس از ظهر ابری و گاهی بارش باران و برف و وزش باد خواهد بود و دمای هوا در گرم ترین و سردترین زمان به ۷ و ۲- درجه سانتیگراد می رسد.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، اداره کل هواشناسی استان تهران با صدور هشدار زردرنگ آورده است: چهارشنبه شب( ۶ بهمن ماه) با نفوذ سامانه بارشی، در بعضی ساعات بارش برف و باران در ارتفاعات گاهی کولاک برف و احتمال تگرگ در سطح استان خصوصاً بخش های شمالی و ارتفاعات پیش بینی می شود که این پدیده تا بامداد جمعه (۸ بهمن ماه) و تا عصر جمعه در ارتفاعات شرقی ادامه دارد.

در پی نفوذ این سامانه بارشی، لغزندگی معابر و جاده ها و کاهش دید افقی، وقوع مه و کولاک برف، محدودیت تردد در جاده های کوهستانی، احتمال سقوط بهمن در نقاط مستعد دور از انتظار نیست.

اداره کل هواشناسی استان تهران احتیاط در تردد درون شهری و جاده ای خصوصاً جاده های کوهستانی و گردنه ها، همراه داشتن زنجیر چرخ و وسایل ایمنی، پرهیز از کوهنوردی و صعود به ارتفاعات و پرهیز از پرواز گلایدر را سفارش کرد.

به دنبال نفوذ سامانه بارشی به استان از عصر پنجشنبه (۷ بهمن ماه) افزایش وزش باد رخ می دهد که در بعضی مواقع این وزش باد در سطح استان تهران خصوصاً نیمه جنوبی و غربی استان خیلی شدید می باشد و تا جمعه شب (۸ بهمن ماه) نیز به انتها خواهد رسید.

بر اثر حاکمیت این پدیده جوی احتمال شکستن درختان فرسوده، احتمال لطمه به سازه های موقت و سست، احتمال لطمه به پوشش گلخانه ها، خطر سقوط اجسام و تابلوهای تبلیغاتی وجود دارد.

به سفارش اداره کل هواشناسی استان تهران، محکم کردن سازه های موقت و پوشش گلخانه ها، پرهیز از پرواز گلایدر و هواپیماهای سبک در دستورکار قرار گیرد.

در ادامه اداره کل هواشناسی استان تهران نسبت به کاهش دما هشدار داد که این پدیده از پنجشنبه شب (۷ بهمن ماه) آغاز می شود و جمعه شب (۸ بهمن ماه) تمام می شود.

در این شرایط جوی کاهش نسبی دما حدود ۵ تا ۸ درجه سلسیوس خصوصاً بخش های شمالی و ارتفاعات دور از انتظار نیست.

در این شرایط جوی یخبندان شبانه سطح زمین در بعضی نواحی مرکزی و جنوبی استان، احتمال لطمه به لوله های آب و تاسیسات، احتمال لطمه به خودرو ها و ماشین آلات پیش بینی می شود.

اداره کل هواشناسی استان تهران محافظت و پوشش لوله های آب و تاسیسات، استفاده از ضد یخ در خودرو ها و ماشین آلات، کنترل دما و مدیریت حامل های انرژی را سفارش کرد.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا هشدار زردرنگ به مفهوم این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکنست در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را بوجود آورد. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرف دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع:

برچسب ها:, , ,