سازمان هواشناسی هشدار داد تشدید بارش ها در 13 استان

سازمان هواشناسی نسبت به تشدید فعالیت سامانه بارشی، وزش باد شدید و کاهش دما در بعضی نقاط کشور اخطار داد.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا سازمان هواشناسی با صدور اخطار نارنجی رنگ از تشدید فعالیت سامانه بارشی با مخاطراتی همچون تشدید بارش باران و برف، رعدوبرق، وزش باد شدید، کولاک برف و رخداد مه اطلاع داد.

پنج شنبه( ۷ بهمن ماه) نوار شرقی خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، جنوب شرق لرستان، نوار غربی اصفهان، جنوب آذربایجان غربی، غرب کردستان، شمال غرب کرمانشاه، ارتفاعات قزوین، البرز، تهران، سمنان و مازندران و جمعه( ۸ بهمن ماه) ارتفاعات مازندران و گلستان درگیر این سامانه خواهند بود.

اثر این مخاطره کولاک برف، یخبندان، سوزباد، پدیده بهمن و ریزش سنگ، لغزندگی، پدیده مه و کاهش دید در جاده ها، مسدود شدن جاده های مواصلاتی و برف گیر، احتمال افت فشار گاز، تاخیر و یا احتمال لغو پرواز است.

توصیه می شود از فعالیتهای کوهنوردی و جابجایی عشایر کوچ رو و سفرهای غیر ضروری پرهیز شود. تجهیز خودرو ها به ادوات زمستانی و اطمینان از سوخت کافی، مدیریت در مصرف انرژی و آمادگی فرمانداری ها و سایر دستگاههای امدادی برای مقابله با خسارت های احتمالی و آمادگی برای برف روبی الزامی است.

سازمان هواشناسی با صدور اخطار زردرنگ از فعالیت سامانه بارشی در ایام چهارشنبه ( ۶ بهمن ماه) در نوار شرقی خوزستان، جنوب لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، غرب کردستان، جنوب آذربایجان غربی، زنجان، ارتفاعات استان های البرز، تهران و قزوین پنج شنبه( ۷ بهمن ماه) در استانهای خوزستان، شمال بوشهر، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، قزوین، البرز، تهران، گیلان، مازندران، گلستان، قم، مرکزی، لرستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، سمنان، کرمانشاه، ایلام و همدان و جمعه( ۸ بهمن ماه) در استانهای مازندران، گلستان، خراسان شمالی و نیمه شمالی خراسان رضوی اطلاع داد.

نوع مخاطره این سامانه بارش باران و برف، وزش باد شدید موقت، رعدو برق و رخداد مه خواهد بود.

این مخاطره می تواند سبب کاهش دید، لغزندگی جاده ها، کولاک برف، احتمال مسدود شدن راه های روستایی در اثر بارش برف، احتمال لغو یا تاخیر در پروازها و احتمال آب گرفتگی معابر شهری شود.

توصیه سازمان هواشناسی در این شرایط پرهیز از توقف و احتیاط در تردد از حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، بازگشایی آبروها و دهانه پل ها، پرهیز از سفرهای غیر ضروری، جمع آوری دام ها از حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، پرهیز از فعالیتهای کوهنوردی، اجتناب از جابجایی عشایر کوچ رو، تجهیز خودرو ها به تجهیزات زمستانی و آمادگی دستگاههای اجرایی برای عملیات برف روبی است.

سازمان هواشناسی در ادامه از افزایش گرادیان فشاری اطلاع داد که پنجشنبه (۷ بهمن ماه) سبب وزش باد شدید در نیمه شرقی اصفهان، فارس، کرمان، یزد، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، البرز، قم، جنوب تهران، سمنان، مرکزی و جمعه ( ۸ بهمن ماه) سبب بروز این پدیده در استانهای قم، تهران، البرز، سمنان، شرق اصفهان، یزد، کرمان، خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان می شود.

اثر این مخاطره در مناطق مستعد خیزش گردوخاک و کاهش دید و کیفیت هوا، احتمال شکستن درختان فرسوده و صدمه به سازه های موقت مانند گلخانه ها و تابلوهای تبلیغاتی خواهد بود.

توصیه می شود مستحکم کردن سازه های موقتی، عدم پارک خودرو ها و احتیاط در تردد از اطراف تابلوهای تبلیغاتی، درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره در دستور کار قرار گیرد.

در ادامه سازمان هواشناسی از کاهش دما در روز چهارشنبه (۶ بهمن ماه) در شمال غرب، پنجشنبه (۷ بهمن ماه) در شمال غرب و غرب و جنوب غرب و دامنه جنوبی البرز، جمعه (۸ بهمن ماه) در شمال غرب و غرب و جنوب غرب و دامنه جنوبی البرز و شنبه ( ۹ بهمن ماه) در نیمه شمالی و مرکز کشور اطلاع داد.

اثر این مخاطره افزایش مصرف حامل های انرژی، یخبندان و احتمال خسارت به ماشین آلات و تاسیسات کشاورزی، کارخانجات و منازل خواهد بود.

توصیه سازمان هواشناسی در این شرایط استفاده از پوشش عایق برای لوله های آب در تاسیسات کارخانه ای و منازل، استفاده از ضدیخ در خودرو ها و سایر ماشین آلات و مدیریت در مصرف انرژی است.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیشبینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. اخطار نارنجی برای آماده باش دستگاههای مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود. هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که امکان دارد در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد نماید. این اخطار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرفی مسؤلان هم در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع:

برچسب ها:, , ,