مقصر بیشتر از 9 میلیون مرگ سالانه کیست؟

خراسان رضوی آلودگی هوا، آب و خاک مسئول بیشتر از ۹ میلیون مرگ در سال است.

به نقل از ارث، بیشتر از ۶۰ درصد از بیماری ها و مرگ ومیرهای در رابطه با آلودگی ها ناشی از مشکلات قلبی و عروقی است. در حالیکه آلودگی هوا و آب بعنوان دلایل اصلی بیماری های قلبی و عروقی مورد مطالعه گسترده قرار گرفته اما اثرات آلودگی خاک بر قلب کمتر مورد توجه علمی قرار گرفته است.

در حال حاضر یک گروه تحقیقاتی به رهبری مرکز پزشکی دانشگاه ماینز آلمان دریافته اند که آفت کش ها و فلزات سنگین موجود در خاک اثرات مضری بر سیستم قلبی عروقی دارند.

توماس مونزل، سرپرست گروه این مطالعه، اظهار داشت: آلودگی خاک خطر کمتری برای سلامتی انسان نسبت به هوای آلوده دارد اما شواهدی وجود دارد که نشان داده است آلاینده های موجود در خاک هم امکان دارد از راه مکانیسم های مختلفی همچون التهاب و اختلال در ساعت طبیعی بدن به سلامت قلب و عروق صدمه برساند.

پروفسور مونزل اظهار نمود: خاک های آلوده به فلزات سنگین، آفت کش ها و پلاستیک ها امکان دارد با افزایش استرس اکسیداتیو در رگ های خونی، ایجاد التهاب و اختلال در ریتم شبانه روزی بدن منجر به بیماری های قلبی و عروقی شود.

با استنشاق خاک آلوده گرد و غبار کود کریستال و ذرات پلاستیک وارد بدن می شود و فلزات سنگین مانند سرب یا کادمیوم، پلاستیک ها یا سموم آلی از آفت کش ها هم می توانند به صورت خوراکی وارد بدن شود. علاوه بر این این آلاینده های خاک اغلب به رودخانه ها می روند و آب را آلوده می کنند. خیلی از این مواد که در خاک یافت می شوند، بعنوان عامل ایجاد طیف گسترده ای از مشکلات قلبی و عروقی شناخته شده اند.

مطالعات بیشتری در مورد اثر ترکیبی چند آلاینده خاک بر بیماری های قلبی عروقی مورد نیاز است چونکه ما به ندرت در معرض یک عامل سمی به تنهایی قرار می گیریم؛ بنابراین تحقیقات در مورد چگونگی آغاز و تشدید بیماری های قلبی و عروقی توسط نانو و میکروپلاستیک ضروریست.

پروفسور مونزل اظهار داشت: تا وقتی که اطلاعات بیشتری کسب نماییم، پوشیدن ماسک صورت برای محدود کردن عوارض قرار گرفتن در معرض گرد و غبار بادی، فیلترکردن آب برای حذف آلاینده ها و خرید مواد غذایی پرورش یافته در خاک سالم معقول به نظر می آید.

منبع:

برچسب ها:, , ,