۱۱ نکته درباره قرق های اختصاصی

باغ من: قرق های اختصاصی حیات وحش، یکی از انواع الگوهای مدیریتی مناطق حفاظت شده دنیا هستند. این مکان ها طبق استانداردهای اتحادیه حفظ طبیعت (IUCN) به عنوان بالاترین مرجع بین المللی برای ارتقای فاکتورهای حفظ و ماندگاری تنوع زیستی و طبیعت، تعریف نهایی خود از حفاظت را در سه اصل نگهداشت، احیاء و بهره برداری پایدار از منابع تنوع زیستی و طبیعی اعلام نموده است.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، قرق های اختصاصی امروزه از نظر خیلی از دولت ها و سازمان های بین المللی در رابطه با محیط زیست از مهم ترین مدلهای صیانت از تنوع زیستی و روشی غیر قابل انکار برای توسعه شبکه های ملی حفاظت محسوب می شوند. این حفاظت گاه های خصوصی در بعضی از مناطق جهان سابقه ای دیرینه ای دارد؛ به جهت اهمیت این مساله به ۱۱ نکته درباره وضعیت صیانت از محیط زیست و قرق های اختصاصی برمبنای گفته های حسن اکبری – معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست- اشاره می کنیم:

*حفاظت به روش فعلی درست نیست و بطور قطع بخش قابل توجهی از تنوع ژنتیکی کشور را در این حالت از دست خواهیم داد. در بهترین حالت می توانیم در حد توان تعداد زیستگاه ها برای گونه های متفاوت را افزایش دهیم.

* نیروی کافی برای افزایش تعداد مناطق حفاظت شده در کشور نداریم و بدین سبب باید به سراغ روش های مشارکتی یا روش های بخش خصوصی برویم. یکی از این روش ها که بستر تحقق آن در کشور برقرار است، موضوع قرق های اختصاصی است.

* لازمه برخورداری از جمعیت سالم تری از گونه ها در زیستگاه ها، بهره گیری از روش های تکمیلی برای حفاظت است.

*قرق های اختصاصی مصداق مناسبی از مشارکت مردم در حفاظت است.

*افزایش تعداد قرق های اختصاصی در کشور ضرورت دارد. امکان افزایش قرق های اختصاصی کاملا در کشور وجود دارد و اهمیت افزایش آنها بسیار بالا است.

*پیشنهاداتی از استانهای مختلفی همچون خراسان شمالی، خراسان جنوبی، کرمان، اصفهان، هرمزگان برای قرق های اختصاصی مطرح گردیده است و حدودا از ۱۳ استان مختلف درخواست های مختلفی را داریم اما بنابر رایزنی های انجام شده با سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، بخش هایی که مورد تایید این سازمان باشند، در اولویت هستند.

*سازمان حفاظت محیط زیست هماهنگی هایی با سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری انجام داده و بحث هایی درباره موضوع قرق ها در جریان است. اگر بر طبق کوشش های سازمان محیط زیست امسال تعدادی قرق مصوب نشود، از برنامه های حفاظتی پیش بینی شده عقب می افتیم.

*سازمان محیط زیست برای انجام افزایش تعداد قرق های اختصاصی جدی و مصمم است اما وقتی صدور مجوز این طرح وابسته به قسمتی از سیستم های تصمیم گیری مانند شورای عالی محیط زیست باشد، احتمال محقق نشدن پیش بینی های سازمان وجود دارد.

*سازمان حفاظت محیط زیست به کنوانسیون تنوع زیستی ملحق شده است و بنابر تعهد این سازمان به کنوانسیون تنوع زیستی باید قرق اختصاصی را به ۱۷ درصد و تا سال ۲۰۳۰ به ۳۰ درصد افزایش دهیم.

* پنج منطقه در شورای عالی محیط زیست برای قرق اختصاصی کشور به تصویب رسیده است. سه منطقه در یزد، یک منطقه در کرمان و یک منطقه در سمنان قرار دارد.

* فرهنگ سازی صحیح با همراهی دستگاه های مسئول و ایجاد یک بینش محیط زیستی عمیق تر میان مسئولان و مردم ضروریست که بتوانیم سرمایه های زیستی کشور را حفظ نماییم.

منبع: