تداوم بارش های موسمی تا 5 روز آینده

رئیس مرکز ملی پیشبینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از تداوم بارش های موسمی تا پنج روز آینده اطلاع داد.

صادق ضیاییان در گفت و گو با ایسنا، درباره شرایط جوی کشور اظهار نمود: طی سه روز آینده گذر متناوب امواج تراز میانی جو در نوار شمالی همینطور ادامه فعالیت سامانه موسمی (مانسون) در نیمه جنوبی کشور باعث ناپایداری های جوی می شود. بر این اساس شنبه (۸مردادماه) در گیلان، مازندران، گلستان خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی استانهای واقع در دامنه های جنوبی البرز و برخی نقاط واقع در شمال غرب کشور رگبار باران گاهی همراه با رعدوبرق و وزش باد شدید و در جنوب سیستان و بلوچستان هرمزگان، فارس، کرمان، جنوب و غرب یزد، بوشهر، خوزستان کهگیلویه و بویر احمد، چهارمحال و بختیاری، نیمه غربی اصفهان، شرق لرستان، مرکزی، همدان و قم رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید گاهی همراه با خیزش گردوخاک پیشبینی می شود. بارش در ارتفاعات البرز واقع در شرق تهران، کهگیلویه وبویراحمد، نیمه شمالی فارس، جنوب اصفهان و کرمان شدت خواهد داشت.

وی اضافه کرد: یکشنبه (۹ مردادماه) در آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران و دامنه های جنوبی البرز در زنجان، قزوین، البرز و تهران بارش باران گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید رخ می دهد همینطور بارش در جنوب شرق کاهش پیدا می کند و به شکل رگبار و رعدوبرق در فارس، کهگیلویه و بویر احمد، چهارمحال و بختیاری، شرق خوزستان، غرب اصفهان، مرکزی، قم، همدان و شرق لرستان ادامه خواهد یافت. در این روز بارش در کهگیلویه و بویر احمد، ارتفاعات البرز مرکزی، ارتفاعات جنوب کرمان، شمال فارسی و جنوب اصفهان شدت خواهد داشت.

به گفته رئیس مرکز ملی پیشبینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا دوشنبه (۱۰ مردادماه) بارش در نوار شمالی کاهش پیدا می کند و فقط در مازندران قابل توجه است. در این روز با تقویت سامانه موسمی، بارش در جنوب کرمان شمال هرمزگان، فارس و دامنه ها و ارتفاعات زاگرس واقع در کهگیلویه و بویر احمد، چهارمحال و بختیاری و شرق خوزستان ادامه خواهد داشت که در بعضی نقاط فارس و جنوب کرمان دارای شدت بیشتری است. بارش سه شنبه (۱۱ مردادماه) در این مناطق به شکل خفیف ادامه دارد.

وی اضافه کرد: چهارشنبه (۱۲ مردادماه) در نوار شمالی کشور بارش پراکنده و پنج شنبه(۱۳ مردادماه) در بیشتر مناطق کشور جوی پایدار حاکم خواهد بود طی پنج روز آینده با تداوم بادهای ۱۲۰ روزه، در نوار شرقی کشور، بخصوص منطقه زابل، وزش باد شدید خیزش گردوخاک و کاهش کیفیت هوا پیشبینی می شود.

به گفته ضیاییان امروز دریای خزر، دریای عمان، خلیج فارس و تنگه هرمز مواج است.

رئیس مرکز ملی پیشبینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده اظهارکرد: آسمان تهران فردا (۹مردادماه) کمی ابری و گاهی نیمه ابری و وزش باد و رگبار و رعد و برق با حداقل دمای ۲۵ و حداکثر دمای ۳۴ درجه سانتیگراد و طی دوشنبه (۱۰ مردادماه) صاف تا قسمتی ابری و گاهی وزش باد با حداقل دمای ۲۵ و حداکثر دمای ۳۴ درجه سانتیگراد پیشبینی می شود.

ضیاییان در انتها اظهار داشت: طی امروز و فردا ( ۸ و ۹ مرداد ماه) اهواز با دمای ۴۲ و۴۳ درجه سانتیگراد گرم ترین و اردبیل با دمای ۱۴ و ۱۵ درجه سانتیگراد سردترین مراکز استان کشور هستند.

منبع:

برچسب ها:, , ,