بازخوانی چالش های دریاچه ارومیه-۳ شکایت فعالان محیط زیستی از نهادهای در رابطه با احیای دریاچه ارومیه

به گزارش باغ من، مدیرعامل خانه فعالان محیط زیست و توسعه پایدار آذربایجان شرقی اظهار داشت: فعالان محیط زیستی از نهادهای در رابطه با احیای دریاچه ارومیه به علت احتمال قصور در اجرای قوانین شکایت می کنند.

احمد رحمانی مقدم در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: خانه فعالان محیط زیست و توسعه پایدار استان آذربایجان شرقی و اعضای کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری استان از سازمان و نهادهای در رابطه با احیای دریاچه ارومیه به علت احتمال قصور در اجرای قوانین و مصوبات دولتی، کوتاهی در انجام وظایف قانونی، حیف و میل اموال عمومی و صدمه به پایداری سرزمینی به دیوان عدالت اداری کشور شکایت کرده و تقاضای رسیدگی و صدور حکم شایسته نسبت به متخلفین شدند.
وی اظهار داشت: مطابق اصل ۵۰ قانون اساسی حفاظت محیط زیست که نسل امروز و نسل های بعد باید در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند، وظیفه عمومی تلقی می گردد ازاین رو فعالیتهای اقتصادی و غیر آنکه با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیر قابل جبران آن ملازمه پیدا کند ممنوع می باشد.
رحمانی مقدم اظهار داشت: هر چند حق بر محیط زیست سالم به صورت وسیعی در قانون اساسی و قوانین مختلف موضوعه و معاهدات و کنوانسیون های بین المللی به رسمیت شناخته شده است؛ متأسفانه با نگرش و بررسی قوانین مذکوره مشخص می گردد تمامی عوامل دخیل در حوزه محیط زیست ایران شامل آحاد مردم، مراجع دانشگاهی و اقتصادی و فرهنگی و در رأس همه آنها دولت، در زمینه محافظت از محیط زیست و پیشگیری از گسترش تخریب و آلودگی آن ناموفق بوده است.
سکونتگاه های اطراف دریاچه ارومیه به صورت جدی تهدید می شوند
وی افزود: با وجود کثرت قوانین در حوزه محیط زیست، دولت های تشکیل شده در مقاطع مختلف چه قبل و پس از انقلاب، قوانین موصوف را یا اجرا نکرده اند و یا این که به صورت ناقص اجرا کرده اند که این امر از موجبات گسترش تخریب محیط زیست در تمامی نواحی ایران بوده و دریاچه ارومیه هم از این قاعده مستثنی نیست.
مدیرعامل خانه فعالان محیط زیست و توسعه پایدار آذربایجان شرقی اظهار داشت: دریاچه ارومیه بزرگترین دریاچه داخلی ایران و بزرگ ترین دریاچه آب شور منطقه می باشد. این دریاچه در منطقه ای از آذربایجان واقع است که تمام سرزمین های اطراف آن از منابع آبی و دریاها فاصله بسیاری دارند. به این جهت نقش آن در محیط زیست منطقه از اهمیت خاصی برخوردار می باشد. سکونت گاه هایی که حول این دریاچه شکل گرفته اند، اغلب تحت تاثیر شرایط اقلیمی آن (دما، رطوبت، بارش) قرار دارند.

وی اضافه کرد: همینطور تعداد بیشماری از پرندگان مهاجر و بومی در فصول مختلف سال از این دریاچه بهره می گیرند و به این زیست بوم وابسته اند.
اجرای الگوهای غیر اصولی کشت و سیستم ناکارآمد آبیاری در سالهای گذشته
رحمانی مقدم سپس اظهار داشت: در دهه های گذشته مدیران و تصمیم گیران به بهانه های بهبود معیشت، امنیت غذایی و تأمین آب آشامیدنی مبادرت به توسعه بی رویه اراضی کشاورزی و راه اندازی سدهای بیشمار در حوضه آبریز دریاچه ارومیه نمودند و این امر با الگوهای غیر اصولی کشت و سیستم ناکارآمد آبیاری صورت گرفت که علاوه بر هدر رفت آب در حوضه و عدم تخصیص حق آب دریاچه، هیچ بهبودی در معیشت و امنیت غذایی مردم منطقه ایجاد نکرد و عدم تخصیص حق آبه دریاچه ارومیه منجر به پسروی آب، کاهش وسعت آن به میزان قابل توجه و تبدیل شدن قسمت های اعظم آن به نمکزار شد.
شکایت از وزارت نیرو و جهاد کشاورزی به دیوان عدالت اداری
مدیرعامل خانه فعالان محیط زیست و توسعه پایدار آذربایجان شرقی اظهار داشت: در همین راستا اعلام شکایت از برخی مجموعه ها به دیوان عدالت اداری کشور صورت گرفت، شکایت از وزارت نیرو و آب منطقه ای های استانهای آذربایجان شرقی، غربی و کردستان به جهت قصور در اجرای قانون توزیع عادلانه آب، قانون حفاظت، احیا و مدیریت تالاب های کشور، عدم مدیریت صحیح آب های سطحی و زیرزمینی و هم عدم تخصیص و رهاسازی حقابه زیست محیطی دریاچه ارومیه از رودخانه ها و سدهای احداثی و عدم نظارت و کنترل بر چاه های مجاز و غیرمجاز در حوضه آبریز دریاچه ارومیه انجام شد.
وی اظهار داشت: همینطور به سبب نا کارآمدی در اجرای پروژه های تأمین منابع آب جدید مطابق برنامه های ستاد احیا شکایت انجام شد.
افزایش بی رویه اراضی کشاورزی بدون لحاظ ظرفیت اکولوژیکی منطقه
رحمانی مقدم سپس درمورد شکایت از وزارت جهاد کشاورزی و ادارات کل جهاد کشاورزی در سه استان حوضه آبریز دریاچه ارومیه اظهار داشت: این شکایت به علت ناکارآمدی در اجرای پروژه های اصلاح الگوی کشت، ترویج آبیاری مدرن و بهینه سازی مصرف آب در بخش کشاورزی و افزایش بی رویه اراضی کشاورزی بدون لحاظ ظرفیت اکولوژیکی منطقه انجام شد.
وقتی خبری از احیای دریاچه نشد
وی اظهار داشت: در نهایت با عنایت به این که برنامه های تدوینی ستاد احیای دریاچه ارومیه در عمل راه به جایی نبرده است چون که طبق زمان بندی پیشبینی شده سال جاری می بایست شاهد برگزاری جشن احیای دریاچه ارومیه می بودیم که متأسفانه این امر محقق نشد.
رحمانی مقدم اضافه کرد: امیدوار هستیم دیوان عدالت اداری کشور با لحاظ لزوم احیای دریاچه ارومیه و تبعات منفی بیشمار ناشی از بحران خشکیدن دریاچه ارومیه نسبت به رسیدگی و برخورد با متخلفین و پیگیری انجام وظایف و مسئولیت های محوله اقدامات عاجل و مؤثری صورت دهند.

منبع:

برچسب ها:, , ,