انجم شعاع خبر داد؛ آزادسازی حدود 4 و دو دهم میلیون مترمربع از اراضی تصرف شده

باغ من: معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به آزادسازی ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار مترمربع از اراضی تصرف شده در مناطق تحت مدیریت در یکسال گذشته آگاهی داد.
به گزارش باغ من به نقل از مهر، رضا انجم شعاع در نشست خبری بامداد امروز که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، با اشاره به گستردگی وظایف و ماموریت های سازمان حفاظت محیط زیست، اظهار داشت: سازمان حفاظت محیط زیست متولی اصلی اجرای اصل پنجاهم قانون اساسی و مجری سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در زمینه محیط زیست است. ضمن این که سند تحول دولت مردمی در بخش محیط زیست نیز یکی از اسناد بالادستی این سازمان در انجام ماموریت ها و وظایف قانونی می باشد. وی ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست با این ماموریت های گسترده، یک سازمان کوچک و چابک با ۱۳۶۰۰ ردیف پستی است که بیش از ۱۲۹۰۰ ردیف پستی آن مربوط به ادارات کل استانی و حدود ۷۰۰ ردیف پستی هم به ستاد سازمان متعلق می باشد. نیمی از ردیف های پستی سازمان حفاظت محیط زیست خالی است معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به خالی بودن نیمی از ردیف های پستی این سازمان، اشاره کرد: هم اکنون سازمان بیش از ۷۰۰۰ پرسنل دارد که ۷۰۰ نفر آنان در ستاد و بقیه در استانها مشغول به کارند. ضمن این که از این تعداد ۳۳۰۰ نفر هم محیطبان هستند. وی، صیانت از مناطق تحت مدیریت سازمان موضوع مواد بند الف ماده ۳ و۱۶ قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست را یکی از ماموریت های اصلی این سازمان برشمرد و اشاره کرد: در مناطق یاد شده سطح کشور بیش از ۸ هزار گونه گیاهی و ۱۳۰۰ گونه جانوری داریم که وظیفه صیانت از آنها بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست است. انجم شعاع، صیانت از ۲۹ پارک ملی، ۱۳۳ منطقه حفاظت شده، ۵۴ منطقه شکار ممنوع و ۴۰ اثر طبیعی ملی در سراسر کشور را از دیگر وظایف این سازمان عنوان نمود. معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست، حفظ و توسعه نیروی انسانی سازمان را از مهم ترین اولویت های کاری این معاونت توصیف کرد و اظهار داشت: در ۳ سال قبل ۱۵۰۰ مجوز استخدام برای سازمان صادر شده که قسمتی از آن هم جذب شده است. وی با اعلان اینکه در ۱۰ سال آینده ۱۵۰۰ نفر از همکاران ما بازنشست خواهند شد، متذکر شد: حدود ۳۰۰ نفر نیروی قراردادی باسابقه و مجرب در سازمان داریم که بدنبال تبدیل وضعیت آنان هستیم. انجم شعاع با اشاره به تکلیف قانونی برای تبدیل وضعیت نیروهای ایثارگر واجد شرایط، اظهار داشت: حدود ۶۰۰ نیروی ایثارگر واجد شرایط برای تبدیل وضعیت در سازمان داریم که برای حدود ۵۰ درصد آنان احکام صادر گردیده است و بقیه هم در شرف انجام است. معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست با تأکید بر بحث توانمندسازی مدیران و کارکنان این سازمان، اظهار داشت: برنامه ارزیابی شایستگی و ارتقای مدیران در دستور کار قرار دارد. ضمن آنکه از موضوع پرورش مدیران جوان هم غافل نبوده ایم. آزادسازی ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار مترمربع از اراضی تصرف شده در منطقه ۴ گانه ایشان سپس با اشاره به مسئولیت های سنگین حقوقی سازمان حفاظت محیط زیست، اظهار داشت: قانون شکار و صید، قانون حفاظت و بهسازی، قانون مدیریت پسماند، قانون حفاظت ازخاک و قانون هوای پاک و نیز قانون حفاظت احیا و مدیریت تالاب های کشور مجموعه قوانینی هستند که نظارت بر آنها بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست است.
انجم شعاع از مفتوح بودن حدود ۲۰۰۰ پرونده حقوقی مربوط به سازمان در سراسر کشور آگاهی داد و اشاره کرد: با تلاش همکاران ما در یکسال گذشته، ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار مترمربع از اراضی تصرف شده در منطقه ۴ گانه آزادسازی شد. معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تعیین تکلیف ۱۵۷ پرونده مربوط به این سازمان در دیوان عدالت اداری، اشاره کرد: خوشبختانه در بیش از ۹۰ درصد این پرونده ها رأی به نفع سازمان حفاظت محیط زیست صادر گردیده است. وی با اعلان اینکه نظارت بر اجرای قوانین و مقررات و ورود برای اصلاح آنها از اهم کارهای دفتر حقوقی و امور مجلس سازمان است، لوایح قانون حفاظت و بهره برداری پایدار از حیات وحش، تبصره یک ماده ۳ قانون هوای پاک، پروتکل ارزیابی اثرات زیست محیطی فرامرزی، قضا زدایی، پروتکل ناگویا، اصلاح قانون کنوانسیون بازل و بررسی اصلاح بخشنامه قانون بهسازی محیط زیست را لوایح زیست محیطی در نوبت بررسی در مجلس شورای اسلامی عنوان نمود. لزوم استفاده از فناوری های روز در بحث صیانت از محیط های طبیعی انجم شعاع در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد از عدم تناسب منابع و امکانات سازمان حفاظت محیط زیست با حجم سنگین ماموریت ها و وظایف قانونی این سازمان، اظهار داشت: ما تلاش می نماییم در تدوین و بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۲ نقش خودرا به خوبی ایفا نمائیم. وی با تأکید بر لزوم استفاده از فناوری های روز برای انجام ماموریت های سازمان، اشاره کرد: امروزه صیانت از ۱۹ میلیون هکتار محیط های طبیعی با شیوه های موجود امکانپذیر نیست و می بایست از فناوری های روز دراین زمینه بهره بگیریم. معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست، تدوین لایحه قانون هفتم توسعه را یک فرصت طلایی برای محیط زیست خواند و اضافه کرد: خوشبختانه نخستین گام برنامه هفتم که تدوین سیاست ها است به خوبی برداشته شده است. در برنامه های قبلی به بحث محیط زیست بطور مستقیم پرداخته نشده بود اما در برنامه هفتم با نگاه بلندمدت دولت و مجمع تشخیص مصلحت نظام، این سیاست ها مورد توجه قرار گرفته است. انجم شعاع، ارتقای فاکتورهای زیست محیطی، ارتقای کیفیت هوای کلانشهرها، تغییر اقلیم و برخورداری جامعه از محیط زیست سالم را همچون موضوعات محیط زیستی برنامه هفتم توسعه برشمرد. وی با اشاره به شهادت ۱۵۰ محیطبان در ضمن چند دهه اخیر، درباب بحث شهادت محیطبان برومند نجفی که مدتی پیش در مقابل دادگستری کرمانشاه به شهادت رسید، اظهار داشت: از نظر ما این محیط بان، شهید است چون در راه صیانت از محیط زیست جان خودرا از دست داد اما قانونی شدن این مساله نیازمند درنوردیدن مراحلی است که با جدیت دنبال آن هستیم. تلاش می نماییم افزایش حقوق کارکنان در ۶ ماهه اول امسال اعمال شود معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست درباره ی اختصاص رقم ۲۸۸ میلیارد تومان از طرف مجلس شورای اسلامی برای ترمیم حقوق کارکنان این سازمان، توضیح داد: مجلس در حین بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۱ به این نتیجه رسید که وضعیت معیشت کارکنان سازمان محیط زیست نیاز به حمایت دارد و با نظر مساعد نمایندگان و نماینده دولت در کمیسیون تلفیق قرار شد که مبلغ ۲۸۸ میلیارد تومان به ردیف اصلی سازمان برای ترمیم مزایای کارکنان اضافه شود.
انجم شعاع اضافه کرد: بعد از ابلاغ قانون بودجه، موضوع را بوسیله سازمان برنامه و بودجه پیگیری کردیم تا زمینه اعمال آن در احکام کارگزینی کارکنان فراهم گردد اما اجرای آن با ابهام همراه شد و نیاز به برخی مجوزها داشت. ایشان سپس اظهار داشت: در ۲ ماه گذشته بمنظور رفع ابهامات و کسب مجوزهای لازم با ریاست مجلس شورای اسلامی مکاتبه کردیم و با تأیید رییس کمیسیون تلفیق، تأیید کمیسیون کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست و همین طور تأیید معاونت قوانین مجلس، به دکتر سلاجقه اعلام شده که مبلغ ۲۸۸ میلیارد تومان بودجه سازمان بمنظور بهبود معیشت کارکنان افزوده شده است. معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست اشاره کرد: هم اکنون برای صدور احکام همکاران به کسب مجوزهایی نیاز است که برای کسب این مجوزها جلسات مختلفی را با دستگاه های نظارتی و دیوان محاسبات داشتیم که این دستگاه های نیز نظر مثبتی در این خصوص داشته اند. مانعی برای پرداخت حقوق کارکنان وجود ندارد و تنها کسب یک سری از مجوزها باقی مانده است. وی تاکید کرد: در تلاش هستیم که مجوزهای لازم در همین ۶ ماهه اول سال اعمال شود. انجم شعاع، اصلاح قانون بکارگیری سلاح برای محیطبانان را از برنامه های سازمان حفاظت محیط زیست عنوان نمود و اظهار داشت: زمانی که موضوع قانون بکارگیری سلاح توسط همه نیروهایی که سلاح حمل می کنند، عنوان شد ما نیز از فرصت استفاده و برای مساعدت با محیط بانان به این مساله ورود کردیم. وی با اشاره به طرح پیشنهادات سازمان حفاظت محیط زیست در جلسات کمیسیون امنیت ملی مجلس، اظهار داشت: خوشبختانه پیشنهادات ما مورد توجه قرار گرفت و این لایحه هم اکنون درحال بررسی در کمیسیون امنیت ملی مجلس است تا پس از نهایی شدن در صحن علنی مجلس بررسی شود.

منبع: