معاون استاندار اصفهان: ریزگردهای تالاب گاوخونی تا ۶ هزار کیلومتر قابلیت انتشار دارد

به گزارش باغ من، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اصفهان با اشاره به خشکی تالاب گاوخونی اظهار داشت: طبق تحقیقات دانشگاهیان ریزگردهای این تالاب تا ۶ کیلومتر عمودی و ۶ هزار کیلومتر افقی قابل انتشار است.

به گزارش باغ من به نقل از مهر، مهران زینلیان بامداد چهارشنبه در نشست معاونان طبیعی و تنوع زیستی محیط زیست کشور، با اعلان اینکه موضوع حقابه تالاب بین المللی گاوخونی از معاونت ریاست جمهوری درحال پیگیری است، گفت: مظلوم ترین بخش در استان اصفهان محیط زیست است برای اینکه کشاورزان حقابه های کشاورزی و مردم آب آشامیدنی را مطالبه می کنند اما حقابه تالاب گاوخونی مغفول می ماند و انتظار داریم مدیران کشوری کمک کنند حقابه چندین هزار ساله تالاب گاوخونی که به سبب مداخلات ایجاد شده، خشک شده، تامین شود.
وی افزود: تحقیقات دانشگاهیان درباب ریزگردهایی که از این تالاب خشک شده بر می خیزد، نشان داده بواسطه ورود فاضلاب های صنعتی و شهری که سالیان قبل اتفاق افتاده و سبب شده به به شوره زاری از کانی های فلزی و نمکی تبدیل گردد، این ریزگردها تا ۶ کیلومتر عمودی و ۶ هزار کیلومتر افقی قابل انتشار است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اصفهان افزود: زمانیکه شاهد خیزش ریزگردها در کشور هستیم می گویند کانون آن از عربستان و عراق است؛ اتفاقی نیافتد که در داخل تالاب بین المللی گاوخونی تبدیل به کانون خطری شود که همه مردم را تهدید کند.
زینلیان اشاره کرد: این روزها تعطیلی های پی در پی در استان اصفهان اتفاق افتاده که ریشه آن آلودگی هوا بوده و سایر مسائل مثل خشکی زاینده رود و تالاب گاوخونی سبب شده که بیش از پیش مردم ما به این باور برسند که حفظ محیط زیست و توسعه پایدار چه اهمیتی دارد.
وی اشاره کرد: اگر امروز به شرایطی رسیدیم که مجبور هستیم برای حفظ سلامت مردم همچون آموزش وپرورش فرزندان خودرا تعطیل نماییم همه اینها نشأت گرفته از تصمیمات مدیرانی بوده که طی روزهایی به نادرستی گرفته شده و امروز ما میراث دار هستیم.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اصفهان با تأکید بر این که امروز باید به شکلی تصمیم بگیریم که آینده ای بهتر برای فرزندانمان رقم بخورد، اضافه کرد: بر این باورم که از دل تهدیدهای زیست محیطی امروز در اصفهان و کشور می توان فرصت هایی بدست آورد؛ همین مسائلی که بواسطه مشکلات زیست محیطی و خشکی تالاب ها و مناطق طبیعی وجود دارد زمینه ای است به جهت اینکه مدیران سازمان محیط زیست اقدامات اساسی و زیربنایی برای نسل آینده داشته باشد و البته بستر آن در جامعه آماده است.
زینلیان اشاره کرد: این هنر ما مسئولان است که با برگزاری این جلسات بتوانیم سیاست گذاری هایی را انجام دهیم که با اهمیت ترین آنها فرهنگ عمومی در ارتباط با مسائل زبست محیطی است.
وی افزود: تلاش می نماییم که در ارتباط با مباحث محیط زیستی در اصفهان با رسالتی که داریم و بر طبق قوانینی چون قانون هوای پاک و نیز احادیث و آیاتی که در شرع مقدس وجود دارد، از این بستر استفاده نمائیم.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اصفهان اظهار داشت: در کنار این تلاش باید کمک نماییم که عرصه های طبیعی حفظ شود، شاید نیاز است که نگاه ها تغییر کند و نگاهی که برای حفاظت این منابع می توانیم داشته باشیم، متفاوت باشدو از مردم در حفظ منابع طبیعی کمک گرفت که تنها منابع پایداری برای تامین مسائل مالی به وجود می آورد بلکه موجب ارتقای فرهنگ شهروندی نیز می شود و در استان اصفهان می توانیم پایلوت این قضیه باشیم که مردم را با طبیعت آشتی داد و از اهمیت آن باخبر شد.
به گزارش باغ من به نقل از مهر، نشست دو روزه معاونان طبیعی و تنوع زیستی محیط زیست کشور در اصفهان درحال برگزاری است.

منبع: