سازمان هواشناسی هشدار داد احتمال آبگرفتگی معابر و طغیان رودخانه ها در بیشتر استان ها

به گزارش باغ من، سازمان هواشناسی نسبت به رگبار و رعد و برق، احتمال آبگرفتگی معابر و طغیان رودخانه ها در غالب استان ها و وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در ۱۰ استان اخطار داد.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، سازمان هواشناسی با صدور اخطار سطح زرد از نفوذ سامانه بارشی، ناپایداری های محلی همراه رشد ابرهای همرفتی، رگبار باران، رعدوبرق، در مناطق مستعد تگرگ، وزش باد شدید موقت گاهی همراه با گردوخاک از پنجشنبه تا شنبه ( ۴ تا ۶ خرداد) اطلاع داد.

این شرایط جوی روز پنجشنبه در اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، زنجان، قزوین، مرکزی، همدان، لرستان، شمال ایلام، ارتفاعات استانهای البرز، تهران، مازندران، گیلان، مرکز و غرب کرمان و شمال هرمزگان، جمعه در اردبیل، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، کردستان، مرکزی، لرستان، نیمه غربی چهارمحال و بختیاری، اصفهان، یزد، قزوین، البرز، تهران، قم، شمال و مرکز کرمان، شمال فارس و ارتفاعات و دامنه در استانهای سمنان، مازندران و گیلان و شنبه دراردبیل، آذربایجان شرقی، شمال آذربایجان غربی، نیمه شمالی سیستان و بلوچستان، نیمه غربی کرمان، خراسان شمالی و ارتفاعات و دامنه در استانهای البرز، تهران، سمنان، مازندران، گلستان و گیلان پیشبینی می شود.

بر اثر این مخاطره جوی، احتمال آبگرفتگی معابربه شکل محدود، احتمال لغزندگی جاده ها، احتمال جاری شدن روان آب، احتمال طغیان رودخانه ها، وقوع صاعقه، در بعضی مناطق خیزش گردوخاک، کاهش دید و محدودیت در فعالیتهای کشاورزی دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی اجتناب از اسکان در بستر مسیل ها، احتیاط در گذر از حاشیه رودخانه ها، احتیاط در سفرهای برون شهری، احتیاط در فعالیتهای کوه نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاههای اجرایی و امدادی و پاک سازی دهانه پل ها، لایروبی کانال ها و آب روها را سفارش می کند.
وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در ۱۰ استان
این سازمان همینطور در ادامه این اخطار از افزایش گرادیان فشاری و نفوذ گردوغبار، وزش باد نسبتا شدید و در نواحی مستعد همراه با گردوخاک از چهارشنبه تا شنبه ( ۳ تا ۶ خرداد) اطلاع داد.

این وضعیت جوی روز چهارشنبه درنوار شرقی خراسان جنوبی، شمال و جنوب سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان، پنجشنبه در نوار شرقی خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان، جمعه درشمال شرق گلستان، شمال غرب خراسان شمالی، جنوب سیستان و بلوچستان و شمال و شرق هرمزگان و شنبه در بوشهر، غرب فارس، جنوب سیستان و بلوچستان، ایلام، جنوب سمنان و شمال اصفهان پیشبینی می شود.

بر اثر این مخاطره جوی در مناطق مستعد خیزش گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری همچون سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست ها و سازه های موقت، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال ها و درختان کهن سال دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی در این شرایط جوی احتیاط در تردد جاده ای، اطمینان از استقامت سازه های موقت، احتیاط در فعالیتهای کوه نوردی، احتیاط در فعالیتهای عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان های نیمه کاره و درختان کهن سال و عدم سم یا محلول پاشی باغات و مزارع بخصوص در بعدازظهر و استفاده از قیم برای نهال ها را سفارش می کند.

هشدار زردرنگ به معنای اینست که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که امکان دارد در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد نماید. این اخطار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرفی مسؤلان هم در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.