معاون محیط زیست اصفهان: طرح مالچ پاشی زیستی در 30 هکتار از بیابان های اصفهان کلید خورد

باغ من: معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان از اجرای آزمایشی مالچ سازگار با محیط زیست در ۲ محدوده ۱۵ هکتاری از کانون های گردوغبار استان خبرداد.

حسین اکبری در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به این که بیش از ۳ میلیون هکتار از عرصه های استان اصفهان مستعد غبار خیزی است، گفت: یک میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار از این عرصه های بیابانی را کانون های بحرانی گردوغبار تشکیل می دهد.
وی افزود: با حمایت ستاد ملی مقابله با گردوغبار اجرای پروژه مالچ زیستی توأم با نهال کاری در ۲ نقطه استان اصفهان به طور پایلوت آغاز شد که با همکاری ادارات کل محیط زیست و منابع طبیعی استان عملیاتی می شود.
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان اشاره کرد: مالچ پاشی زیستی توأم با نهال کاری در حوزه ۱۵ هکتاری در شرق اصفهان حد فاصل ورزنه تا حسن آباد جرقویه توسط محیط زیست و در ۱۵ هکتار دیگر نیز در آران و بیدگل توسط اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اجرا خواهد شد.
اکبری اضافه کرد: بررسی های میدانی برای اجرای این پروژه انجام شده اما با توجه به این که در فصل گرم سال قرار داریم درحال بررسی کارشناسی هستیم که امکان اجرای طرح هم اکنون وجود دارد یا باید در فصل سرد صورت گیرد.
وی اظهار داشت: استفاده از مالچ های تجزیه پذیر و سازگار با محیط زیست موضوع جدیدی است که در دستور کار قرار گرفته است و مواد آن نفتی نیست برای اینکه با توجه به این که استفاده از مالچ نفتی در گذشته اثراتی داشته و با محیط زیست سازگار نبوده از راه حل ها و برنامه های تثبیت کانون های گردوغبار حذف گردیده است.

منبع:

برچسب ها:, ,