پنجره مهر؛ نابودی تپال شاهرود با اجرای طرح های خلق الساعه محیط زیست

باغ من: اداره کل محیط زیست استان سمنان بازهم می خواهد با طرح های خلق الساعه این دفعه زیستگاه حیات وحش در تپال شاهرود را با چالش جدی روبرو کند، پاسخ کارشناسان درباره ی این طرح را می شنویم.
دریافت ۸۴ MB
به گزارش باغ من به نقل از مهر، اداره کل صیانت از محیط زیست استان سمنان که فعل های مهم مانند بیرون کردن گله ها از مراتع توران شاهرود زیستگاه یوز، فنس کشی و ایمن سازی کریدور تهران- مشهد و میاندشت را باید با جدیت بیشتر دنبال کند و در صورتیکه سابقه اتلاف گورخرها در پروژه انتقال از توران شاهرود به گرمسار را در کارنامه خود دارد جدیداً بازهم طرحی عجیب رو کرده و مقرر است قوچ و میش که حیوانات کوهستانی زیست هستند را از «تپال» شاهرود به توران بی ارجمند انتقال دهد تا خوراک یوزها شوند! گو این که یوز اصلاً حیوان کوهستان نیست بلکه در دشت شکار می کند. در این طرح مقرر است یک بهره بردار بخش خصوصی نیز حضور پیدا کند و در نتیجه شائبه حضور شکارچیان در توران شاهرود بیش از پیش تقویت می شود.
حالا حنیف رضا گلزار کارشناس و کنشگر محیط زیست به ابهامات این طرح پاسخ می دهد. گفتنی ست تا کنون نشست اصحاب رسانه و کارشناسان با مسئولان محیط زیست بی فایده بوده و این اداره کل اصرار بر اجرای طرحی دارد که حتی یک توجیه منطقی برایش وجود ندارد بنظر می رسد که این واگذاری حیات وحش به بخش خصوصی شائبه ای برای جبران مضیقه بودجه اداره کل محیط زیست استان سمنان را به وجود می آورد در حقیقت این حیات وحش است که باید تاوان ناتوانی مدیریت این مجموعه را بدهد.
از سوی دیگر این مساله مطرح می شود که اگر مدیرکل صیانت از محیط زیست استان سمنان از یوزپلنگ به عنوان سرمایه استان سخن به میان می آورد چرا از دیگر شهرستان ها قوچ و میش و کل و بز زنده گیری نشده و به شاهرود ارسال نمی شود؟ در نهایت به نظر نمی رسد که هدف از اجرای این طرح تامین غذای یوزها باشد! برای اینکه اولویت های مهمتری مانند خروج سگ های گله که جان یوزها را با خطر جدی مواجه کرده اند و شترها و گله های گوسفند که علوفه های طبیعی را در منطقه توران استفاده می نمایند و برای چهارپایان منطقه همچون کل و بز که خوراک و شکار یوز هستند را بدون غذا می گذارند روی زمین باقی مانده و کسی سراغشان نمی رود.

برچسب ها: